[Poradnik] Smartfon nie widzi satelit? Oto sposób na szybkie łapanie sygnału/fixa GPS

Paweł Bilski Android 2016-04-27

gps

Na wstępie pragnę powiedzieć, że jest to poradnik skierowany dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z systemem Android, lub też wykorzystują na co dzień swojego smartfona do najprostszych czynności, i po prostu nie mają w tej materii wiedzy. Starzy wyjadacze z pewnością tę aplikację znają. A więc do dzieła.

Chyba każdy z nas korzystał, lub próbował skorzystać z GPS’a w swoim smartfonie. I tu pojawiały się pierwsze problemy. Po włączeniu modułu, smartfon wyszukiwał satelity, wyszukiwał… i nic. Niektórzy w tej chwili w ferworze gniewu zapewne sprezentowali swoim smartfonom spotkanie ze ścianą, a Ci nieco bardziej opanowani starali się odnaleźć rozwiązanie w samym oprogramowaniu. I to właśnie ta druga opcja jest dla Was zbawienna.

pb-130411-taxi-jb-01.photoblog900

(spokojnie, zaraz rozwiążemy problem)

GPS Status & Toolbox – tak nazywa się aplikacja, którą pragnę Wam przedstawić. Pozwala ona na pobranie plików Assisted GPS (A-GPS), które – jeśli są aktualne, skracają czas określania położenia podczas rejestrowania danych GPS.

Co to w ogóle jest A-GPS? AGPS, lub A-GPS to rodzaj systemu GPS, który jest bardzo popularny w dzisiejszych smartfonach. Wykorzystuje on serwery operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Debiut technologii AGPS nastąpił w Stanach Zjednoczonych 1 października 2002 roku.

Screenshot_2016-04-27-14-31-37

(w miejsce białych – zakrytych pól znajdzie się Wasza dokładna lokalizacja)

Tak wygląda główny ekran aplikacji. Warto oczywiście wspomnieć, że od pewnego czasu jest ona dostępna także w języku polskim, więc najbardziej oporni użytkownicy nie powinni mieć problemu z nawigacją po menu. Aplikacja GPS Status nie jest jednowymiarowa, wbrew pozorom posiada kilka fajnych funkcji, a m.in.: : kompas, poziomice, możliwość zaznaczenia lub udostępnienia swojej lokalizacji.

Jak widzicie na screenie powyżej – mój smartfon jest połączony z satelitami GPS. Oznaczają to zielone kropki – im jest ich więcej, tym lepiej.  Jeśli Wasz smartfon szuka, szuka i nie może znaleźć fixa, to przechodzimy do menu aplikacji.

Screenshot_2016-04-27-13-03-31

Menu możemy wywołać poprzez tapnięcie na różę wiatrów na ekranie powitalnym, lub po wciśnięciu odpowiedniego przycisku funkcyjnego pod ekranem. Ok, jesteśmy w menu – teraz odnajdujemy pozycję Zarządzenia A-GPS, i klikamy w nią.

Screenshot_2016-04-27-13-03-37

I tu przechodzimy do sedna sprawy. Jeśli pierwszy raz korzystacie z tej aplikacji, radzę użyć opcji RESET – wyczyścimy tym samym smartfona z nieaktualnych już danych. Następnie klikamy POBIERZ – i już. Dane A-GPS zajmują tylko kilkanaście kilobajtów, więc korzystanie z aplikacji za granicą też nie powinno was narazić na koszty. Oczywiście aby pobrać dane A-GPS musimy być połączeni z internetem.

Teraz Wasz smartfon powinien łapać fixa w kilkanaście sekund. Na przykładzie ASUSA Zenfone 2 jest to ok. 10-20 sekund (w pomieszczeniu!), więc musicie przyznać, że wynik jest świetny.

its okay

Widzicie więc, że jest to dość prosta sprawa, a oszczędza naprawdę sporo nerwów. Dane A-GPS trzeba w miarę regularnie uaktualniać, co pozwoli nam na bardzo szybkie łapanie fixa. Oczywiście wyżej opisana aplikacja nie jest jedyną dostępną w sklepie Play, ale uważam, że jest ona najprostsza i najwygodniejsza. Można też wesprzeć autora i pobrać płatną wersję – przez co pozbędziemy się reklam.

POBIERZ

Źródło: własne, wikipedia • Sebas

  Ja mam problem z Galaxy Edge Plus, widzi tylko 5 satelity. Telefon był dwa razy w naprawie. Według Samsunga wszystko jest ok, telefon jest sprawny. Nie da się na nim korzystać z Endomondo. Jako nawigacja samochodowa też często gubi satelity. Ogólnie porażka. Trzeba się od Samsunga trzymać z dala niestety. Serwis rozwala całą markę.

 • geryy

  niestety w moim S2 nic to nie pomogło, dalej trzeba czekać 10 minut, czasami gubi satelity w trasie

 • jendrush

  Ostatni problem z fixem miałem chyba na Galaxy S2. Nie pamiętam dokładnie, ale możliwe że było to po wgraniu jakiegoś nieoryginalnego romu. Wystarczyło wtedy zmienić region w którymś tam programie i zaczął szybko łapać. Później S4, Note 4, teraz S7 i wszystkie łapią fixa w parę sekund w domu(poprzez dach i strop).

 • Łukasz Jadczak

  Ciekawe podejście, sprawdzanie szybkości łapania fix’a w pomieszczeniu, po co to komu. A na zewnątrz jak nie ma fix’a po 2-3 sekundach to jakaś lipa jest, czasy problemów z fixem odeszły już chyba dawno w niepamięć, chociaż przyznaję że Samsung A5 długo mi łapał fix’a i między innymi dlatego po jakiś 3 miesiącach go sprzedałem, ale to był mój nieudany eksperyment z telefonem z niskiej półki

  • AnTheCar

   chocby po to zeby mnie nie wyrzucalo z kolejki. jak mi sie traci gps to system kolejkowy fifo wywala mnie na ostatnia pozycje.

 • Ris

  Używałem GPS Status & Toolbox nie polecam, nic nie daje.

  • Uri0550

   Oj daje daje. Telefon zamiast łączyć się z satelitami w celu ściągnięcia A-gps (transmisja cholernie wolna – chyba nawet poniżej 1kb/s) łączy się z siecią internetową i dociąga co potrzeba i fix jest łapany o wiele krócej.

   • Ris

    Opisałeś mechanizm działania. Co z tego jak mój telefon nadal nie łapie fixa?

    • Paweł Bilski

     W ogóle? Może hardware.

     • Ris

      Możliwe ale zaznaczył bym w tekście, że ten program nie działa zawsze.

    • Uri0550

     To inaczej ujmę 🙂 U mnie działa 🙂

 • akurat asus zenfone ma jeden z lepszych gpsów w telefonie i bez AGPS powinien szybko złapać fixa

  • Paweł Bilski

   Niestety tak pięknie nie jest 🙁x