google-inc-preparing-to-return-to-china-with-the-android-play-store

 

Chińskie smartfony zdobywają rynek. Większość firm z dziesięciu najpopularniejszych producentów urządzeń mobilnych pochodzi właśnie z Państwa Środka pomimo że ich oficjalna dystrybucja nie jest tak szeroka jak chociażby Samsunga czy też Apple. Jednak w Polsce wciąż istnieje dziwne przekonanie i na co dzień można spotkać się z nieprzychylnymi komentarzami – nawet na temat Huawei.

 

W takim razie czy powinniśmy się bać chińskich smartfonów? Oczywiście, że nie. To dlaczego jest tak, a nie inaczej? Ma to związek z wieloma aspektami toteż zacznijmy od tego najważniejszego.

 

Stereotypy

 

samsung galaxy s6 podrobki podroba klony fake

 

„Wszystko, co chińskie rozpadnie się po tygodniu użytkowaniu” – w takim razie wszystko powinno zdegradować po tych siedmiu dniach, prawda? Jednak zostańmy tylko przy producentach legitymujących się chińskim pochodzeniem, bo w końcu większość firm tworzy w Chinach. To już nie czasy, że Państwo Środka znane było tylko z tego, że kopiowali najpopularniejszych na potęgę, ale zapominali o tym, iż to coś ma też działać. Oczywiście dzisiaj też znajdą się beznadziejne podróbki, ale trzeba je odróżniać od „normalnych” producentów, którzy starają się tworzyć coś własnego.

 

lg g watch cena

 

Innym popularnym stereotypem jest stwierdzenie, że coś taniego nie może być dobre. Dzisiaj okazuje się, że coś drogiego może okazać się słabe. Dlaczego chińskie smartfony są tanie? Ponieważ nie obowiązują ich tak rygorystyczne podatki, co w przypadku chociażby Apple z siedzibą w Cupertino. Do tego dochodzi inny system patentowy i produkcja w rodzimym kraju. Oczywiście aluminium w takich iPhone’ach jest lepsze jakościowo niż w chińskich smartfonach, co też wpływa na ogólną cenę.

 

prywatnosc facebook android internet dane nsa fbi

 

Przyjęło się mówić, że kupując smartfona z Chin, możemy być pewni, że jesteśmy śledzeni na każdym kroku. Oczywiście wiele było takich przypadków i dotyczyły także tych największych firm toteż zasada jest prosta: wgrywamy czyste, oficjalne oprogramowanie. Być może niewielu konsumentów się na to decyduje ze względu na konieczność ingerencji w telefon, która może się źle skończyć. Jednak wychodzę z założenia, że skoro ktoś kupił już telefon z Chin to musiał sporo przeczytać w Sieci o sposobach zakupów toteż będzie w stanie również znaleźć instrukcję zmian oprogramowania i krok po kroku ją wykonać.

 

 

Brak oficjalnej dystrybucji w Polsce

 

samsung sklep

 

Samsunga, Apple, HTC, LG czy też Sony widać w telewizji, gazetach czy też na różnych tabloidach. Do tego dochodzą serwisy i ogólne wsparcie. Tego chińscy producenci nie mają u nas i to również odpycha od wyboru ich produktów. Jednak takie Xiaomi nieoficjalnie można naprawić u nas, ale trzeba pamiętać o kupnie smartfonu w odpowiednim sklepie – jeśli coś w tej kwestii się zmieniło to dajcie znać w komentarzach. Jednak wróćmy do reklamy – niestety, ale nasza mentalność często przekłada popularność na jakość, a skoro coś u nas nie jest znane, nie promuje się to jakim sposobem ma to być dobre? No cóż, tego komentować chyba nie muszę…

 

lg akcesoria mwc g5 robot

 

Zakup smartfona to nie koniec. Wiele osób od razu szuka różnego rodzajów akcesoriów takich jak chociażby zwykłe etui. O ile to możemy zamówić razem z telefonem to takie szkło hartowane czy też nawet folia się zużywają i wtedy znowu czekają nas poszukiwania. Jednak pamiętajmy, że w większości przypadków dostawa do Polski jest darmowa toteż przechodzimy do czekania, o którym za chwilę.

 

aliexpress logo wyprzedaz cena promocja

 

Brak oficjalnej dystrybucji wiąże się także z utrudnionym dostępem. Większość chińskich smartfonów kupimy jedynie na portalach w stylu Aliexpress i to rzeczywiście niedoświadczonych potrafi odstraszyć. Jednak patrząc na społeczność zainteresowaną zakupami w Chinach to zauważymy, że problem jest zdecydowanie przesadzony. Oczywiście to nie jest tak proste jak pójście do sklepu i wybranie „namacalnego” sprzętu, gdyż dodatkowo musimy liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania, ale często jest warto wytrzymać kilka, a nawet kilkanaście dni dłużej jeśli wydajemy nasze ciężko zarobione pieniądze.

 

xiaomi-mi5-8

 

Jednak brak oficjalnej dystrybucji w Polsce ma także faktyczną wadę. Skoro już wspomniałem, że wydajemy nasze ciężko zarobione pieniądze to chcielibyśmy przed zakupem sprawdzić jak dany smartfon działa i czy faktycznie będzie nam odpowiadał. Tego recenzje nam tak naprawdę w pełni nie powiedzą.

 

 

Nieświadomość pochodzenia

 

File photo of a Huawei logo seen above the company's pavilion during the CommunicAsia trade show in Singapore

 

Ok, najważniejsze kwestie już opisałem, a teraz zastanówmy się nad tym czy zdajemy sobie sprawę ile firm jest typowo chińskich? Są to oczywiście Huawei, Lenovo, ZTE – wszystkich tych producentów znamy bardzo dobrze, ale wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są one chińskie. W takim razie czemu nie dodać do tej grupy wspomniane już Xiaomi, Oppo, OnePlus, LeEco i innych? Wyjątkiem tutaj jest jeszcze Meizu, które od niedawna jest oficjalnie dostępne w Polsce.

 

Wydaje mi się, że poruszyłem najważniejsze problemy chińskich smartfonów i chociaż część z Was udało mi się przekonać do otwarcia się na nowych producentów, którzy są ściśle związani z Państwem Środka. Zdaję sobie również sprawę z tego, że większość z Was nie widzi problemów z zakupami w Chinach toteż dajcie znać w komentarzach na co jeszcze trzeba zwrócić szczególną uwagę w takich sytuacjach.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.