swr10-smartband-gallery-01-1240x840-9fcb76d980e2d792178ad269dc515660

 

Choć wiele osób przepowiadało klęskę inteligentnych urządzeń noszonych szybko okazało się, że zdobyły one zainteresowanie na całym świecie w tak krótkim czasie, że wielu producentów przedstawiło swoje propozycje stosunkowo późno. Obok mniej znanych, chińskich firm, do „gry” weszły też znane i cenione koncerny – w tym Sony,  które obecnie w sprzedaży ma już kolejne generacje tych urządzeń. Nie musi to przecież oznaczać, że pierwszy model nie jest już warty zakupu –  czy obecnie niska cena to jedyna zaleta SWR10?

 

Zestaw, specyfikacja i wykonanie

gvx-swr10.JPG

Opaskę otrzymujemy w dobrej jakości opakowaniu zawierającym dwie opaski o różnej szerokości, moduł główny, kabel USB oraz poradnik startowy. Choć w pudełku nie ma ładowarki sieciowej, to nie można tego postrzegać jako wady bowiem zawsze pod ręką jest przecież ładowarka dołączana do smartfona. Specyfikacja SWR10 prezentuje się następująco:

  • Procesor: ARM Cortex-M0 32 bit
  • Wymiary i waga: 40,7×15,3×7,8 mm, około 20 gram
  • paski: dłuższy 250mm, krótszy 214 mm
  • Wymagane: Android 4.4+, Bluetooth 4 Low Energy i minimum 1GB RAM (smartfon)
  • Pamięć Flash: 256kB, RAM 16kB
  • Bateria: 35mA
  • Aplikacje podstawowe: Lifelog, Smart Connect
  • Kolory: Czarny lub Brązowy skórzany + osobno sprzedawane inne kolory paska
  • Inne:  NFC i Micro-USB do ładowania, 3 diody LED wskazujące stan opaski, wodoszczelność (IP58)

 

Najważniejszy element – moduł główny – wykonano z białego plastiku, do której jakości nie można mieć zastrzeżeń, podobnie jak do wykonanych z gumo-podobnego materiału opasek (w zestawie znajdziemy dwie o różnej długości co ułatwia dopasowanie opaski do nadgarstka).  Moduł główny mocujemy od spodu paska, przez co praktycznie nie jest możliwe jego zgubienie. Tak osłonięty moduł bez problemu paruje się ze smartfonem poprzez standardowy Bluetooth lub szybciej, za pomocą NFC. Ukryte na boku obudowy diody sygnalizują stan urządzenia (opaska ma mikroszczeliny więc są one zawsze widoczne).

 

 

Opaska na co dzień – możliwości, czas pracy

gx-swr10.JPG

Jak już wspomniałem powyżej, SWR10 zaskakuje wachlarzem możliwości – obok oczywistej funkcji pomiaru aktywności fizycznej (ilość kroków, rodzaj aktywności, czas itd.) do dyspozycji mamy: inteligentne budzenie wibracją (ustawiamy przedział czasowy w których chcemy być obudzeni, a automat analizując sen budzi nas w najpłytszej fazie za pomocą wibracji), świetne sterowanie odtwarzaczem audio (za pomocą stuknięć w opaskę),  wibracje gdy mamy przychodzące połączenie, wiadomość lub też gdy utracimy połączenie ze sparowanym smartfonem (ta ostatnia funkcja gwarantuje nam, że nie zapomnimy wziąć naszego „okna na świat”)

 

swr10-odtwarzacz

 

Opcjonalna aplikacja LifeLog (do pobrania z Google Play w przypadku smartfonów innych firm niż Sony) zbiera i wyświetla w czytelnej formie nasze aktywności – obok fizycznej także czas spędzony nad książką (na smartfonie), czas rozmów, ilość odebranych wiadomości, jak długo słuchaliśmy muzyki, ile zdjęć zrobiliśmy itd. Na szczęście aplikacja nie jest obowiązkowa – jeśli nie interesują nas dokładne statystyki, a korzystać chcemy z pozostałych funkcjonalności to nie musimy jej instalować.

 

swr10-bat

 

Jako, że moduł jest naprawdę kompaktowych rozmiarów, to i bateria (na co wskazuje już specyfikacja) jest niewielka – pomimo to opaska bez problemów działa cztery dni, co może być dla wielu osób zaskoczeniem bowiem opaska oferuje sporo przydatnych funkcji.

 

 

Podsumowanie

Sony SmartBand SWR10 to be zwątpienia ciekawy sprzęt, który dzięki temu, że na rynku oferowana jest już jego druga generacja dostępny jest obecnie w atrakcyjnej cenie około 170 złotych (z łatwością jednak można jeszcze zejść sporo poniżej 150 złotych). Za SWR10 przemawia jednak nie tylko niska cena, łatwa dostępność, ale też dobra funkcjonalność: opaska bowiem może być przydatnym dodatkiem w zasadzie dla każdego, nie tylko dla osób szczególnie aktywnych. Takie funkcje jak inteligentne budzenie wibracją, alarm o utracie połączenia ze smartfonem, wibracje przy połączeniach są przydatne na co dzień – w odróżnieniu od nowszych smart-urządzeń SWR10 możemy jednak nabyć bez szczególnego nadwyrężenia budżetu.

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Smorąg