Google Now

 
Jeszcze 2 lata temu Google Now było bezużyteczną aplikacją w Polsce, ponieważ nie wszystkie usługi działały. Jednak z czasem stopniowo zostały wprowadzone również do naszego kraju. Dzięki czemu ten „projekt” od giganta potrafi być naprawdę przydatny.
 
Według oficjalnej strony: „Google Now. Właściwe informacje we właściwym czasie – Korzystaj z kart z informacji przydatnymi w ciągu dnia – zanim nawet pomyślisz, że ich potrzebujesz.” Jest to jak najbardziej słuszny slogan. We wpisie tym, który podzieliłem mniej więcej w taki sposób, w jaki usługa została przedstawiona na oficjalnej stronie, postaram się wyjaśnić dlaczego. Opiszę, których funkcji używam i jak bardzo są one przydatne lub też nie. Umieściłem też moje zrzuty ekranu, abyście mogli zobaczyć, jak to wszystko wygląda. Zapraszam do lektury.
 
Wiadomosci
 
Wiadomości
Chyba jedna z lepszych lub najlepsza funkcja, która bardzo dobrze działa i jest w stanie zastąpić wszelkiego rodzaju „briefingi” itp. Karta ta uczy się jakie strony i jakie informacje czytamy najczęściej, po czym co kilka chwil podaje nam aktualne i ciekawe newsy. Korzystam i bardzo sobie chwalę.
 
Transport publiczny
 
Transport publiczny
Na wstępie należy zaznaczyć, że funkcja ta nie działa w każdym mieście. Sprawdziłem ją w Warszawie i Szczecinie, gdzie spisuje się znakomicie, a na przykład w Trójmieście w ogóle nie jest dostępna. Jak to dokładnie działa? Otóż wystarczy znaleźć się kilka metrów od przystanku autobusowego i tramwajowego, a w jednej z kart pojawią nam się odjazdy linii. Jest to tym bardziej wygodne, gdy mamy ze sobą smartwatcha, na którym widnieją te same dane. Ponadto raz zdarzyło mi się, że Google pokazało mi informację o odjazdach ze stacji kolejowej i pociągu, w którym podróżowałem!
 
Dojazd
 
Dojazd
Google Now zapamiętuje w jakich miejscach bywamy najczęściej. Dla niektórych użytkowników może to być duży minus, dla mnie jest plusem. Ponadto zapyta nas czy chcemy ustawić daną lokalizację jako miejsce pracy, czy też dom. Na podstawie tych danych w odpowiednim momencie, na kartach pojawi nam się czas przejazdu wraz z drogą i ewentualnymi utrudnieniami. Niejednokrotnie byłem zaskoczony, jak trafnie przewidywana jest moja trasa w danym momencie!
 
Pogoda
 
Pogoda
Co prawda, z prognozą pogody mamy do czynienia również w aplikacjach czy widżetach, jednak tutaj działa ona równie dobrze i jest wszystko pod ręką.
 
Miejsca
 
Odwiedzane miejsca, atrakcje w okolicy
Gdy znajdujemy się w Galerii Handlowej, program od razu to wychwyci podając nam spis sklepów, jakich możemy się udać, nie tracąc czasu na ich szukanie. Ponadto, gdy odwiedzamy inny rejon Polski, to w kartach znajdziemy informacje i zdjęcia, na których zobaczymy ciekawe zabytki, czy też miejsca jakie warto odwiedzić.
 
Plany na dzień
W kartach znajdziemy wszystkie informacje, jakie wpiszemy do swojego kalendarza. Gdy będziemy z nich korzystać codziennie, na pewno nie zapomnimy o umówionym spotkaniu.
 
Loty, Sport
Niestety na temat funkcjonalności tych kart nie mogę się wypowiedzieć, gdyż ich nie używałem.
 
Komendy
 
Komendy głosowe.
Google Now to nie tylko karty. Po włączeniu aplikacji, możemy wypowiedzieć magiczne słowa „Ok, Google” i następnie odpowiednią komendę. Na przykład napisz SMS do… Świetnie się to sprawdza, gdy mamy zajęte ręce lub po prostu nie chce nam się pisać i wolimy podyktować treść wiadomości. Jeszcze lepiej to działa, gdy korzystamy ze smartwatcha, jest to naprawdę wygodne!
 
Jakie są minusy Google Now? Z pewnością wspomniana wcześniej inwigilacja. Aplikacja zbiera o nas ogromną ilość danych – komuś to może przeszkadzać. Ponadto należy mieć włączoną lokalizację, co dodatkowo może skrócić czas działania na jednym ładowaniu. Ja zbytnio tego nie doświadczyłem.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.