utracone dane dysk odzyskac jak

 

Zapewne wielu z Was kiedyś niechcący usunęło jeden plik ze swojego mobilnego urządzenia i tym samym pogodziło się już z losem, że go nie odzyska. Jednak każdy może przywrócić niedawno usunięte elementy z wbudowanej pamięci smartfonu czy też tabletu pracującego pod kontrolą Androida.

 

Poradnik ten zapewne nie powstałby, gdybym sam nie był w takiej potrzebie. Z racji testowania wielu urządzeń i przygotowania ich do oddania, usunąłem wszystkie dane z jednego smartfonu zapominając zgrać poszczególne dane na swój komputer. Czasu na ich ponowne wykonanie brak toteż po sukcesie z odzyskiwaniem danych na iPhonie postanowiłem sprawdzić możliwości Androida, które z racji otwartego systemu już na samym początku dały oczekiwane rezultaty.

 

Na samym początku kilka słów wstępu – pamiętajcie, że usunięte dane najłatwiej odzyskać w chwilę po ich utraceniu. Jeśli myślicie, że uda Wam się przywrócić zdjęcia, wiadomości sprzed kilku tygodni to najprawdopodobniej skończy się to klęską, gdyż dany sektor pamięci został już nadpisany. W takim razie do dzieła.

 

 

Karta pamięci

 

recuvea

 

W tym temacie nie chciałem skupiać się na pamięciach zewnętrznych, ale w przypadku kart MicroSD wystarczy prosty program Recuve od deweloperów, których możecie znać chociażby z produkcji CCleanera. Pozwala on również na odzyskiwanie danych z innych nośników, w tym dysków twardych. Jest to też aplikacja dostępna w naszym ojczystym języku, a jego obsługa jest bajecznie prosta toteż przejdźmy dalej.

 

Wbudowana pamięć

 

dr fone

 

W tym wypadku sprawdziłem dwa sposoby. Pierwszy z nich to aplikacja na komputerze, z której korzystałem również w przypadku odzyskiwania danych na produktach Apple i spisała się dobrze. Nie inaczej jest z Androidem. Jej nazwa to: Wondershare Dr. Fone, która jest dostępna za darmo z 14-dniową licencją trial. Urządzenie podłączamy do komputera w trybie debugowania USB*, a następnie zezwolić na dostęp aplikacji. Jeśli nie mamy roota to program zaproponuje jego szybkie zrobienie, które pod koniec procesu zostanie cofnięte. Poszczególne kroki nie wymagają większej niż podstawowej znajomości języka angielskiego toteż większość osób powinna sobie poradzić z tym programem. Jednak oczywiście muszę ostrzec, że nie wszystkie urządzenia mogą zostać poprawnie zrootowane i należy to robić na własną odpowiedzialność.

 

*Debugowanie USB można włączyć w Opcjach Programistycznych. Te odblokowujecie wchodząc w Ustawienia -> Informacje o urządzeniu i kilkukrotnie, stosunkowo szybko klikając „Numer kompilacji”.

 

 

Jednak jeśli pojęcie „root” nie jest Wam obce to przedstawiam Wam aplikację „Undeleter Recover Files & Data”, którą znajdziecie za darmo w sklepie Play razem z powyższym filmem instruktażowym.

 

[Aktualizacja] Powyższy program ma podzielone opinie w sklepie Play toteż jedynie w ostateczności radziłbym go używać.

 

Mam nadzieję, że chociaż pokrótce udało mi się Was nakierować na Wasze utracone dane. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że powyższe metody nie są jedynymi toteż chciałbym poznać inne. Niestety, ale nie znalazłem sposobu, aby bez dostępu do roota zeskanować wbudowaną pamięć. Być może Wam się to udało?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.