ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Co Kupić] Abonament rodzinny

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Artykuły
cokupic-gsm

Wiele osób posiada w ramach jednego gospodarstwa domowego więcej niż jeden numer telefonu – indywidualny dla każdego z domowników. Często dla wygody stawiamy na ofertę abonamentową. Wszystkie posiadane numery opłacamy zwykle zbiorczo na jednej fakturze. Wiele osób z czasem rezygnuje z posiadania pełnej oferty na każdym numerze z uwagi na wysokie koszty. Obserwując sytuację operatorzy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom i stworzyli (pod różnymi nazwami) oferty rodzinne – w ramach jednej opłaty możemy mieć bez dodatkowych kosztów nawet trzy niezależne oferty. Większość klientów jednak wciąż nie jest świadoma istnienia tej oferty, dlatego w dzisiejszym odcinku serii Co Kupić omówimy oferty rodzinne, jakie są dostępne u największych operatorów na polskim rynku.

Play

Zacznijmy od najpopularniejszego operatora na naszym rynku w ostatnich latach. Oferta rodzinna tego operatora opiera się na trzech opcjach wysokości abonamentu miesięcznego: 74,99 zł, 114,99 zł i 134,99 zł. W ramach tej kwoty możemy posiadać maksymalnie 3 numery bez dodatkowych opłat (przy czym jeśli mamy tylko 1 numer (gdy np. kolejne numery możemy dodać za jakiś czas dopiero np. z powodu różnych zobowiązań ) nawet przez 8 miesięcy jesteśmy zwolnienie z opłaty), a każdy dodatkowy numer to dodatkowe 25 złotych doliczane do miesięcznej opłaty. We wszystkich trzech wariantach otrzymujemy zawsze bezpłatnie dodatkową kartę SIM, dzięki której możemy korzystać ze wspólnego pakietu internetu lub dzwonić i SMS-ować do wszystkich w Play. Umowa zawierana jest na 24 miesiące. Różnice w cenie wynikają oczywiście z dostępnych elementów oferty. We wszystkich trzech wariantach cenowych otrzymujemy:

  • nielimitowane polaczenia do wszystkich operatorów komórkowych
  • 6 miesięczne zwolnienie z opłaty za abonament
  • nielimitowany Internet na 6 miesięcy bezpłatnie (Do 50 GB wszystkie osoby korzystają z pełną dostępną prędkością, potem prędkość wynosi do 1 Mb/s.)

Różnice:

  • W ofercie najtańszej płatne dodatkowo usługi to SMS/MMS do wszystkich sieci (0,19gr) i połączenia na telefony stacjonarne (0,29gr/min). Internet na cały okres umowy ograniczony do 15GB (dzielony na wszystkie karty SIM)
  • W ofercie pośredniej otrzymujemy dodatkowo nielimitowany Internet na cały okres umowy (z zastrzeżeniem jak przy 6 miesiącach) oraz nielimitowane SMS/MMS do wszystkich sieci
  • W opcji najdroższej otrzymujemy ponadto nielimitowane połączenia na stacjonarne + miesięcznie 500MB na transmisję danych w roamingu.

Do każdej z wyżej opisanych ofert można dokupić za 10 złotych miesięcznie modem lub router GSM.

play-of

Orange

Oferta Orange na pierwszy rzut oka wydaje się zdecydowanie mniej czytelna od tej oferowanej przez Play. Nie oznacza to jednak, że nie warto się interesować tym, co ma do zaproponowania ten operator. Usługa grupowego abonamentu została opisana jako składająca się z Smart Planu LTE Główny  + dodatkowego. Najpierw należy zakupić ten pierwszy, a kolejne możemy dokupować kiedy chcemy. Stawki prezentują się następująco:

  • plan z telefonem za 99,99 zł lub 149 zł/mc
  • plan bez telefonu za 79,99 zł lub 129,99 zł/mc

opłaty za kolejne numery:

  • Abonament za 2 pierwsze karty SIM wynosi 0 zł przez cały okres trwania umowy.
  • Abonament za kolejne karty SIM (nawet do 6 kart) wynosi 15 zł

Podobnie jak w Play dostajemy tutaj zawsze dodatkową kartę z której jednak możemy korzystać tylko do Internetu (w play także połączenia wewnątrz sieci). W cenie obu abonamentów otrzymujemy nielimitowane połączenia, SMS, MMS do wszystkich sieci. Tańszy abonament oferuje 10 GB Internetu LTE (droższy 20 GB) oraz od drugiego miesiąca będzie pobierana opłata 10 zł za Roaming (w UE 400 min, 100 MB, poza UE tylko 100 min), który jest bezpłatny w droższym wariancie. Umowa na 20 lub 24 miesiące.

orange-grupa

Plus

Oferta rodzinna od Plus GSM jest zbliżona do konkurencji. Także tutaj mamy 3 karty SIM w ramach abonamentu, kolejne wymagają już opłaty 25 zł od numeru (maksymalnie dopuszcza się 8 numerów dodatkowych). Wszystkie karty oczywiście współdzielą wykupione usługi. Co ważne oferta tego operatora jeśli spojrzymy tylko na kwotę comiesięcznego zobowiązania jest najtańsza na rynku. Nie otrzymujemy tutaj jednak dodatkowej karty SIM (jak w Orange czy Play) na potrzeby transmisji danych czy połączeń, a niektóre usługi są droższe. Przed podjęciem decyzji warto więc przeanalizować z czego korzystamy mniej lub bardziej.

Do wyboru mamy trzy warianty: 69,99zł, 99,99zł i 129,99.

W każdej z opcji otrzymujemy nielimitowane połączenia do wszystkich sieci komórkowych, pół roku 0 zł za abonament. Czas trwania umowy to 2 lata. W ofercie nie ma możliwości kupna smartfonu. Średni pakiet to między innymi: nielimitowane SMS/MMS do wszystkich, połączenia na stacjonarne bez limitu i 20 GB Internetu (o 10 więcej). Najdroższy wariant oferuje ponadto 30GB Internetu + nilimitowany w zasięgu LTE oraz 360 minut i 500MB w roamingu.

Capture

T-mobile

Niestety ten operator w swojej obecnej ofercie nie posiada tego typu oferty. Dla rodzin posiadających kartę dużej rodziny przygotowano ofertę obniżającą koszt każdego kupionego abonamentu na dowolne usługi o 20%. Pozostali klienci do wyboru mają na ten moment jedynie zniżkę przy zakupie kolejnych abonamentów o 10 zł:

tm

„Co Kupić” – Seria wpisów mojego autorstwa, w której w kolejnych tygodniach każdego miesiąca przedstawię propozycje sprzętu mobilnego (smartfonów, tabletów i akcesoriów) oraz porównania ofert polskich operatorów GSM.

Sprawdź najnowsze wpisy