aplikacje Windows 11

Te aplikacje Windows 11 otrzymały nowy wygląd i funkcje – zobacz je!

4 minuty czytania
Komentarze

Windows 11 to oczko w głowie Microsoftu. System zadebiutował w październiku 2021 roku i z marszu stał się moją ulubioną platformą. Mam wrażenie, że gigant z Redmond jeszcze nigdy nie starał się dbać o detale i szczegóły jak w przypadku tego systemu. Co prawda prace nad jego ulepszeniem toczą się powoli, jednak sukcesywnie posuwają się naprzód. Kolejne aplikacje Windows 11 otrzymują nowy wygląd i funkcje. Podsumujmy, co się zmieniło na lepsze.

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 6 w atrakcyjnej cenie ze sprawdzonego źródła!

Aplikacje Windows 11 otrzymały nowy wygląd i funkcje

Zdjęcia

Microsoft odświeżył aplikację Zdjęcia, która jest jedną z popularniejszych na Windowsie 11. Kto bowiem nie próbuje włączyć fotografii wykonanych wcześniej na smartfonie? Aplikacja pozwala wykonać szereg czynności w tym: wyświetlać, edytować, porównywać czy tworzyć albumy. Co ciekawe, sprawdza się także do odtwarzania filmów. Warto tu pochwalić tryb wielu widoków, który pozwala porównywać zdjęcia i klipy wideo w tym samym oknie aplikacji. Środowisko Zdjęcia jest intuicyjne, eleganckie i bezproblemowo wplata się w interfejs Windows 11.

aplikacje windows 11

Microsoft przeprojektował aplikację, żeby te wszystkie czynności jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć. Część funkcji wciąż znajduje się w fazie testów, ale z pewnością niedługo je zobaczymy w wersji stabilnej systemu.

Paint

Paint to kultowy program do rysowania, ale też obróbki zdjęć. Jest on dostępny na Windowsie od dawna, zacząłem go używać na Windowsie 95. Jego użyteczność kryje się w prostocie i szerokim zakresie zastosowania. Możesz szybko edytować obrazy lub tworzyć rysunki za pomocą łatwych w obsłudze narzędzi.

Nowy Paint Windows 11

Nowa wersja Painta to przede wszystkim zmiany w interfejsie, który jest dostosowany do Windowsa 11. W programie aktualizowano też „Edytuj kolor”, „Zmień rozmiar i pochyl” oraz inne okna dialogowe. Deweloperzy uprościli też pasek narzędzi i ulepszyli narzędzie tekstowe. W takiej aplikacji aż chce się rysować i edytować zdjęcia!

Wycinanie ekranu

Zanim niektóre zdjęcia lub zrzuty ekranu trafią do Painta, muszą zostać wycięte. Wystarczy użyć kombinacji klawiszy WIN + SHIFT + S. Następnie zaznaczamy myszą obszar, któremu chcemy zrobić zrzut ekranu. Pojawi się on w centrum powiadomień w prawym dolnym rogu Windowsa 11. Po jego kliknięciu otwiera się narzędzie do edycji obrazka, dzięki któremu możemy nanieść dodatkowe informacje lub po prostu zapisać go. Jest to moje ulubione narzędzie w Windowsie 11, które zadebiutowało w poprzednim systemie.  

Wycinanie obrazu Snipping Tool Windows 11

Zaktualizowane narzędzie do wycinania zawiera więcej funkcji w tym: wycinanie prostokątne, wycinanie dowolne, wycinanie okna i wycinanie pełnoekranowe. Zaktualizowane narzędzie Snipping Tool zapewni też lepsze narzędzia po zrobieniu zrzutu. Chodzi o ulepszone opcje edycji czy dodania adnotacji.

Notepad

nowy notatnik windows 11

Nowy Notatnik to przede wszystkim zaktualizowane, kompaktowe menu. Podobnie jak w innych aplikacjach, składa się głównie z ikon. Wygląda znacznie czyściej i przyjemniej dla oczu, a także pasuje do wyglądu i stylu systemu Windows 11. Wśród nowych funkcji znajdziemy też tryb ciemny, co stanowi odpowiedź na prośby społeczności. Ponadto, wprowadzono też przeprojektowane środowisko znajdowania i zastępowania, a także dodano obsługę wielopoziomowego cofania.

Windows Media Player

Microsoft wraca do sprawdzonych aplikacji i przywraca do życia kultowy Windows Media Player. Jeszcze nie tak dawno, domyślnym programem do odtwarzania muzyki był Groove. Teraz jednak, WMP wraca w chwale i oferuje odświeżony wygląd oraz nowe funkcje. Interfejs w końcu pasuje do Windowsa 11 i dostosowuje się do motywu.

Media Player dla Windowsa 11

Trzonem programu jest w pełni funkcjonalna biblioteka muzyczna, która umożliwia szybkie przeglądanie i odtwarzanie utworów, a także tworzenie list odtwarzania i zarządzanie nimi. Media Player zawiera pełną obsługę przeglądania, zarządzania i oglądania lokalnej kolekcji wideo. Okno odtwarzania prezentuje się nowocześnie – widzimy tu minimalistyczne elementy sterujące i ogromną okładkę singla lub albumu.

Zegar

Zegar Windows 11

Tak banalna aplikacja jak Zegar też otrzymała odświeżony interfejs. Jednak największą nowością programu jest tutaj funkcja Sesje koncentracji. Jak sama nazwa wskazuje, opcja ta pozwoli użytkownikom skupić się na pracy, bez zbędnych „rozpraszaczy”. Aplikacja wzmacnia produktywność podczas pracy zdalnej. Integracja Focus Sessions pozwoli Ci wybierać zadania z Microsoft To Do i odtwarzać muzykę w tle podczas wykonywania pracy.

Kalkulator

Kalkulator aplikacje Windows 11

Kalkulator to świetne narzędzie, które wspomaga nie tylko liczenie, ale także rozbudowane zadania matematyczne. Aplikacja pozwala zarządzać finansami, kreślić i analizować równania na wykresie oraz oceniać algebrę, trygonometrię i złożone wyrażenia matematyczne. Program również został przeprojektowany i dogłębnie przepisany w C#. Aplikacja ma też zaokrąglone rogi i tryb ciemny.

Nagrywanie dźwięku

Nowy rejestrator dźwięku pojawi się już niedługo w Windows 11. Zastąpi on program Rejestrator głosu. Obecnie program znajduje się w fazie testów. Aplikacja zaoferuje świeżą wizualizację nagrywania dźwięku. Nowe opcje zawierają możliwość zmiany urządzenia nagrywającego i formatu pliku – to wszystko z poziomu aplikacji. Są to funkcje, o które użytkownicy prosili najczęściej.

Źródło: microsoft

Motyw