mobilne badania USG

Mobilne badania USG wkraczają do Ekstraklasy w ramach pilotażu z Philipsem

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Drużyna Piasta Gliwice wdraża pilotażowy projekt z firmą Philips. Piłkarze podczas meczów i treningów skorzystają z nowości, jaką są mobilne badania USG. W przyszłości ten pilotaż może zostać rozszerzony również na pozostałe kluby Ekstraklasy.

Mobilne badania USG dla piłkarzy

Kiedy piłkarz ulega kontuzji, na murawę wbiegają medycy, którzy zapewniają mu pomoc. Jeśli stało się coś poważnego, zawodnik musi być przetransportowany do placówki medycznej. Trudno już na boisku wykonać mu bowiem specjalistyczne badania. Piast Gliwice chce jednak wykorzystać innowacyjne technologie medyczne w diagnostyce swoich piłkarzy. Jako jeden z niewielu klubów w Europie wdraża projekt z mobilnymi badaniami USG.

W ramach współpracy z firmą Philips Piast Gliwice otrzymał mobilne urządzenie USG – Lumify. Pozwala ono lekarzowi dokonać szybkiego badania zawodnika, bez konieczności jechania do szpitala. Na tym jednak nie koniec. Sprzęt umożliwia zdalne konsultacje obrazu, w czasie rzeczywistym, z innym ekspertem, nawet z oddalonej placówki. Piast Gliwice będzie wykorzystywać to urządzenie praktycznie każdego dnia – podczas treningów, podczas meczy ligowych i meczy pucharowych, zabieramy je też na oba zimowe obozy przygotowawcze w Kamieniu i w Turcji, więc ten sprzęt ciągle jest u nas w gotowości — mówi Grzegorz Bednarski, prezes Gliwickiego Klubu Sportowego Piast, cytowany przez agencję Newseria Biznes. Jak dodaje, w przypadku sportowców szybka diagnostyka USG jest kluczowa. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jesteśmy pionierami w Polsce i to rozwiązanie jest implementowane na grunt polskiej piłki nożnej właśnie za pośrednictwem Piasta — zaznacza Grzegorz Bednarski.

Przenośny ultrasonograf Lumify współpracuje z tabletem lub smartfonem ze specjalną aplikacją. Tworzy w ten sposób narzędzie do diagnostyki, które pozwala obyć się bez wyjazdu do kliniki lub szpitala. Lekarz może w bardzo krótkim czasie podjąć decyzję, czy piłkarz powinien wrócić na boisko, czy konieczna jest przerwa. Jak zaznacza prezes Piasta Gliwice, urządzenie pozwala zaoszczędzić kilkanaście-kilkadziesiąt godzin w procesie diagnostyki.

Powstaną nowe standardy opieki nad sportowcami?

Przenośny ultrasonograf Lumify za granicą wykorzystuje m.in. holenderski klub sportowy PSV Eindhoven. Piast Gliwice jest natomiast pierwszą drużyną w Polsce, która postanowiła wybrać to urządzenie. Wnioski i rekomendacje z pilotażu mają jednak trafić również do innych drużyn z naszego kraju. Wraz z naszą współpracą rozpoczynamy pilotażowy program opieki diagnostycznej nad piłkarzami – mówi Marcin Bruszewski, dyrektor generalny Philips Health Systems Polska, cytowany przez agencję Newseria Biznes. Otwieramy tym samym rozdział, w którym sport i medycyna idą ręka w rękę w walce o sportową doskonałość, w miejscu, gdzie sport się rozgrywa – tj. na stadionie lub w hali sportowej — dodaje.

Współpraca Philipsa z Piastem Gliwice ma przyczynić się do wypracowania nowych standardów w diagnostyce piłkarzy i opiece nad nimi. Zwraca na to uwagę Marcin Bruszewski. Za nadzór merytoryczny nad programem mającym wypracować powszechne standardy leczenia i diagnostyki sportowców na podstawie analiz, prognoz i danych z pilotażu odpowiada natomiast dr Dominik Sieroń, kierownik Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Czytaj także: Aplikacja e-Paragony od Ministerstwa Finansów – brak e-paragonów, ale możesz zgłosić sprzedawcę

Dzięki mobilności i rozwojowi technologii lekarz jest w stanie przeprowadzić diagnostykę w miejscu zdarzenia lub poprzez wykorzystanie platformy React, możemy zdalnie konsultować skomplikowane przypadki z lekarzem, który na przykład przebywa poza granicami kraju. Dzięki temu błyskawiczna diagnoza może być stawiana nie tylko jednoosobowo, ale w sposób gremialny, przez cały sztab specjalistów – komentuje dr Dominik Sieroń.  Podkreśla on, że standardy obowiązujące obecnie w Polsce odbiegają od tych wdrażanych na świecie. Prowadzone prace mają jednak doprowadzić do ich ujednolicenia.

źródło: Newseria

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy