aplikacja e-paragony ministerstwo finansów

Aplikacja e-Paragony od Ministerstwa Finansów – brak e-paragonów, ale możesz zgłosić sprzedawcę

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-Paragony, która dostępna jest już na urządzenia z Androidem oraz iOS. Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja ma mieć za zadanie ułatwić życie użytkownikom, którzy chcą mieć możliwość zarządzania paragonami. Jednak na dostęp do e-paragonów przyjdzie nam jeszcze poczekać. Co więc oferuje aplikacja e-Paragony?

Aplikacja e-Paragony – kolejny krok w cyfryzacji

aplikacja e-paragony

Zapewne wielu z naszych czytelników ma w domach paragony, które od dawna są już wyblakłe lub po prostu zapomnieli ich wyrzucić. Część może też ich nawet nie zabierać od sprzedawcy, kiedy robi np. małe zakupy spożywcze. Wiadomo, że przy okazji zakupów sprzętów elektronicznych sytuacja wygląda trochę inaczej. Wtedy warto taki paragon zachować, by mieć podstawy do późniejszej ewentualnej reklamacji w sklepie. Jednym z rozwiązań jest zeskanowanie lub zrobienie zdjęcia paragonowi, a następnie przesłanie go do swojej chmury. Są też rozwiązania pomyślane właśnie po to, by ten proces sobie ułatwić lub usprawnić. Nawet niektóre aplikacje bankowe mają możliwość zarządzania paragonami (m.in. ING). Co więc nowego ma dać aplikacja od Ministerstwa Finansów? W tym zakresie niewiele.

Bezpłatna aplikacja e-Paragony ma być narzędziem, które pozwoli korzystającym z niego na lepsze zarządzanie wydatkami. Do tego jest też czymś, co pozwoli na przechowywanie na urządzeniu lub w chmurze zdjęć paragonów. Te oczywiście musimy wykonać sami, a jak przekonuje Ministerstwo Finansów na swojej stronie, nasze dane mają być w pełni bezpieczne. Aplikacja e-Paragony ma też możliwość przeglądania statystyk naszych wydatków, a sami możemy uzupełniać ją o informacje o gwarancji np. na jakiś sprzęt.

Zobacz też: Badanie branży IT w końcu ma jakieś wymierne skutki.

Ciekawą funkcją ma być też możliwość sprawdzenia poprawności kodów QR, które wystawiane są przez wirtualne kasy. W ten sposób można będzie sprawdzić czy wystawiony w ten sposób paragon pochodzi z wirtualnej kasy zarejestrowanej w Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Samą aplikację można zabezpieczyć też kodem PIN lub hasłem, które ustawia się podczas aktywacji. Można także skorzystać z zabezpieczeń biometrycznych pod warunkiem, że nasz sprzęt jest odpowiednio wyposażony.

Wszystko pięknie, ale czegoś brakuje

aplikacja e-paragony ministerstwo finansów

Patrząc na to, co ma do zaoferowania aplikacja e-Paragony można dojść do wniosku, że to mnożenie bytów. Oczywiście dla części użytkowników smartfonów może to być przydatne, ale potrzeba przy tym systematyczności. Należy po prostu pamiętać, by robić zdjęcia paragonom, a następnie o dodawaniu ich oraz niezbędnych informacji do samej aplikacji. To samo można też robić bez pobierania aplikacji i w obu przypadkach trzeba być po prostu systematycznym. Plusem faktycznie może być możliwość weryfikacji kodów QR, co ma zapobiec próbom oszustwa.

W aplikacji brakuje jeszcze możliwości odbierania e-paragonów. Mowa tutaj o rozwiązaniu, które dopiero raczkuje w Polsce i zanim na dobre się „rozkręci” minie jeszcze sporo czasu. Chodzi o paragon, który wysyłany będzie do klienta w postaci cyfrowej bezpośrednio z kasy fiskalnej. Możliwość odbioru oraz przechowywania e-Paragonów ma pojawić się w rządowej aplikacji w bliżej nieokreślonej przyszłości. Sama nazwa aplikacji może być więc odrobinę myląca, ale skoro samo rozwiązanie nie jest jeszcze szeroko dostępne, to trudno się dziwić, że program go nie obsługuje. Za to można zgłosić wszelkie nieprawidłowości związane z wystawionym paragonem.

Zgłoszenie nieprawidłowego paragonu w aplikacji

e-Paragony zgłaszanie nieprawidłowości

Aplikacja e-Paragony daje także możliwość zgłaszania nieprawidłowości, które użytkownicy zauważyli. Do wyboru jest siedem pozycji, a wśród nich: sprzedawca nie wydał paragonu lub wydał tzw. „paragon kelnerski” czy że na paragonie są nieprawidłowe pozycje. Do tego dochodzi też zgłoszenie, że paragon w ogóle nie został wydany (choć został wystawiony) lub jest nieczytelny. Co ciekawe, opcja możliwości zgłaszania nieprawidłowości w grafikach na Google Play Store jest już jako druga, a więc przed informacją o tym, że można zarządzać naszymi wydatkami. Będziecie korzystać z tej aplikacji?

Źródło: Ministerstwo Finansów

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy