ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Skaliste egzoplanety

Skaliste egzoplanety są jeszcze dziwniejsze niż myśleliśmy

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Astronomowie i geolodzy dokonali pierwszych szacunków rodzajów skał występujących na planetach krążących wokół pobliskich gwiazd. Po zbadaniu składu chemicznego „zanieczyszczonych” białych karłów doszli do wniosku, że większość planet skalistych krążących wokół pobliskich gwiazd jest bardziej zróżnicowana i egzotyczna, niż wcześniej sądzono, a rodzaje skał nie występują nigdzie w naszym Układzie Słonecznym. Skaliste egzoplanety są niesamowite.

Zobacz także: Surface Laptop SE to tani sprzęt z Windows 11 SE, którego nie kupisz

Szacunki skał

Astronom z NOIRLab należącego połączył siły z geologiem z Kalifornijskiego Uniwersytetu we Fresno, aby dokonać pierwszych szacunków typów skał występujących na planetach krążących wokół pobliskich gwiazd. Po przestudiowaniu składu chemicznego „zanieczyszczonych” białych karłów doszli do wniosku, że większość planet skalistych krążących wokół pobliskich gwiazd jest bardziej zróżnicowana i egzotyczna niż wcześniej sądzono, z rodzajami skał, których nie można znaleźć nigdzie w naszym Układzie Słonecznym.

Skaliste egzoplanety

Astronomowie odkryli tysiące planet krążących wokół gwiazd w naszej galaktyce – znanych jako egzoplanety. Jednak nie wiadomo, z czego dokładnie zbudowane są te planety lub czy przypominają one Ziemię. Aby się tego dowiedzieć, astronom Siyi Xu z NOIRLab NSF nawiązał współpracę z geologiem Keithem Putirką, aby zbadać atmosfery tak zwanych zanieczyszczonych białych karłów. Są to gęste, zapadnięte jądra niegdyś normalnych gwiazd, takich jak Słońce, które zawierają obcą materię z planet, asteroid lub innych ciał skalistych, które kiedyś krążyły wokół gwiazdy, ale ostatecznie wpadły w białego karła i „zanieczyściły” jego atmosferę. Szukając pierwiastków, które nie istniałyby naturalnie w atmosferze białego karła, naukowcy mogą dowiedzieć się, z czego zbudowane były skaliste obiekty planetarne, które spadły na gwiazdę.

Niesamowite skaliste egzoplanety

Putirka i Xu przyjrzeli się 23 zanieczyszczonym białym karłom, wszystkie w odległości około 650 lat świetlnych od Słońca, gdzie wapń, krzem, magnez i żelazo zostały zmierzone z precyzją za pomocą Obserwatorium WM Kecka na Hawajach, Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i inne obserwatoria. Następnie naukowcy wykorzystali zmierzone ilości tych pierwiastków do zrekonstruowania minerałów i skał, które się z nich uformowały. Odkryli, że te białe karły mają znacznie szerszy zakres składu niż jakakolwiek z wewnętrznych planet naszego Układu Słonecznego. W rzeczywistości niektóre kompozycje są tak niezwykłe, że Putirka i Xu musieli stworzyć nowe nazwy (takie jak „piroksenity kwarcowe” i „dunity peryklazowe”), aby sklasyfikować nowe typy skał, które musiały istnieć na tych planetach.

„Podczas gdy niektóre egzoplanety, które kiedyś krążyły wokół zanieczyszczonych białych karłów, wydają się być podobne do Ziemi, większość ma typy skał, które są egzotyczne dla naszego Układu Słonecznego. Nie mają bezpośrednich odpowiedników w Układzie Słonecznym”.

– powiedział Xu.
Skaliste egzoplanety

Putirka opisuje skaliste egzoplanety i ich typy skał.

„Niektóre rodzaje skał mogą topić się w znacznie niższych temperaturach i wytwarzać grubszą skorupę niż skały ziemskie, a niektóre rodzaje skał mogą być słabsze, co może ułatwić rozwój tektoniki płyt”.

– wyjaśnił Putirka.

Wcześniejsze badania zanieczyszczonych białych karłów wykazały elementy z ciał skalistych, w tym wapń, glin i lit. Jednak Putirka i Xu wyjaśniają, że są to drobne pierwiastki (które zazwyczaj stanowią niewielką część skały ziemskiej) i pomiary głównych pierwiastków (które składają się na dużą część skały ziemskiej), zwłaszcza krzemu, są potrzebne, aby naprawdę poznać jakie rodzaje skał istniałyby na tych planetach.

Ponadto Putirka i Xu twierdzą, że wysoki poziom magnezu i niski poziom krzemu zmierzony w atmosferach białych karłów sugeruje, że wykryte skaliste szczątki prawdopodobnie pochodziły z wnętrz planet – z płaszcza, a nie z ich skorupy. Niektóre wcześniejsze badania zanieczyszczonych białych karłów wykazały oznaki istnienia skorupy kontynentalnej na planetach skalistych, które kiedyś krążyły wokół tych gwiazd, ale Putirka i Xu nie znaleźli dowodów na istnienie skał skorupy ziemskiej. Jednak obserwacje nie wykluczają całkowicie, że planety miały skorupę kontynentalną lub inne typy skorupy.

 „Uważamy, że jeśli istnieje skała skorupy ziemskiej, nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć, prawdopodobnie dlatego, że występuje w zbyt małym ułamku w porównaniu do masy innych składników planety, takich jak jądro i płaszcz, które można zmierzyć”

 – stwierdził Putirka.

Źródło: sciencedaily

Sprawdź najnowsze wpisy