Co pandemia zmieniła w naszych… kuchniach – ciekawe badanie Samsunga

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Samsung zlecił ciekawe badanie, które pokazało, jak pandemia wpłynęła na nasze kuchnie i zakupy żywieniowe. W końcu nagle trzeba było się przestawić na trochę inny tryb działania, a tym samym inaczej robić zakupy. Pandemia pokazała także, że przechowywanie jedzenia to dalej temat, z którym nie wszyscy potrafimy sobie dobrze poradzić.

Co pandemia zmieniła w kuchniach?

Samsung zlecił badanie konsumenckie, które przeprowadzono na grupie tysiąca osób. Wprawdzie wyniki mogą trochę odbiegać od rzeczywistości, ale pokazują pewnego rodzaju zachowania. Takie, które w wielu domach zapewne się pojawiły. Wyniki tych badań skomentowała także Monika Hoffman, dr inż., adiunkt dydaktyczny w Katedrze Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej na SGGW. No dobrze, a co właściwie pokazały zlecone przez Samsunga badania? Głównie to, że w czasie pandemii przestaliśmy chodzić często do sklepów, a wolimy zrobić to „raz, a dobrze”. Aż 31% ankietowanych stwierdziło, że zrezygnowało z częstych wizyt w sklepach podczas pandemii. Zapewne było to spowodowane obostrzeniami lub obawą przed zarażeniem, ale też wygodą. W końcu lepiej załatwić wszystko za jednym razem niż jeździć do sklepu kilkukrotnie. Tutaj jednak pojawia się problem z przechowywaniem żywności tak, by jej później nie wyrzucać i tym samy nie marnować.

Zobacz też: Czy opłata reprograficzna przyniesie wzrost cen?

Znaczna część zakupów spożywczych, które przynosimy do domu wymaga przechowywania w niskich temperaturach. Tylko dzięki takim warunkom zachowamy ich wysoką jakość, niezmienioną wartość odżywczą, a także zabezpieczymy żywność przed niekorzystnymi zmianami, które zachodzą na sutek podwyższonej temperatury, czy aktywności mikroorganizmów. W lodówkach, z tego samego powodu, musimy też umieszczać potrawy przygotowane w domu. Są też produkty, które nie muszą być przechowywane w warunkach chłodniczych, ale dzięki niskiej temperaturze dłużej zachowują świeżość i atrakcyjny smak i zapach. Dobrym przykładem jest tu szczelnie zapakowana kawa mielona, czy orzechy. Tak więc miejsca w lodówce nigdy dosyć i każda dodatkowa przestrzeń powoduje, że dłużej zachowamy wysoką jakość kupionej czy przygotowanej żywności. Warto też wiedzieć, że lodówka nie powinna być ciasno zapakowana. Ogranicza to cyrkulację chłodnego powietrza i utrudnia równomierne schładzanie zawartości lodówki.

dr Monika Hoffmann

Gotujemy więcej w domu

Badania zlecone przez Samsunga związane są oczywiście z ich produktami, czyli np. lodówkami z serii Grand+. Te charakteryzują się większą przestrzenią na przechowywanie żywości, ale dzięki takim badaniom dowiedzieliśmy się także, że większość z nas stała się… kucharzami. Może nie pełnoprawnymi, ale zapewne lepszymi, niż jeszcze rok temu. 45% badanych zadeklarowało, że gotuje w domu, a 29%, że teraz chętniej eksperymentuje w kuchni. 29% przebadanych stwierdziło, że je teraz zdrowsze i lepiej zbilansowane posiłki. Czy taka zmiana nastąpiłaby, gdyby nie pandemia? Zapewne nie, bo nie było odpowiedniego czynnika, który zmusiłby nas do gotowania w domu i dbania o zdrowie. Oczywiście trudno tutaj mówić o pozytywnym aspekcie samej pandemii, która bardzo mocno wpłynęła na życie wszystkich ludzi na świecie, ale jednak jakieś plusy się pojawiły. A jak to wyglądało u Was? Też zaczęliście gotować więcej w domu i tak Wam już zostało, a może kiedy otworzyła się gastronomia, wróciliście do starych nawyków?

Sekretem dobrej kuchni są nie tylko umiejętności kulinarne, ale również wysokiej jakości świeże surowce. Dlatego tak ważne jest, aby produkty przechowywać w jak najlepiej dopasowanych do ich wymagań warunkach. W lodówce panuje zwykle temperatura w granicach 3 – 5 stopni C, jednak surowce takie jak mięso czy ryby dłużej utrzymują świeżość w temperaturze poniżej zera (-1 – 0 st. C). Także warzywa i niektóre owoce mogą zachować dłuższą przydatność, jeśli temperaturę ich przechowywania obniżymy do 1 st. C. Dodatkowo owoce i warzywa mają skłonność do obsychania, w wyniku czego tracą jędrność, wygląd, a także smak i wartości odżywcze. Specjalnie wydzielone strefy o regulowanym poziomie wilgotności niwelują straty wody i pozwalają dłużej cieszyć się świeżością produktów.

dr Monika Hoffmann

Źródło: Samsung informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy