Aplikacje na Windows

Te aplikacje znikną z Windows 10 już w 2021. Warto szukać alternatyw

3 minuty czytania
Komentarze

Microsoft stale aktualizuje i ulepsza zarówno system Windows 10, jak i usługę subskrypcji Microsoft 365, co często oznacza, że niektóre przestarzałe lub niedostatecznie używane aplikacje i funkcje zostają usuwane. Chociaż usługi i aplikacje zwykle zabijane przez giganta są rzadko używane (lub tak przestarzałe, że zostały zastąpione lepszymi, bezpieczniejszymi alternatywami), nadal znajdą się osoby, którym będzie ich brakowało. Oto aplikacje, które znikną z Windows 10 w 2021 roku.

Aplikacje, które znikną z Windows 10

Jeśli aplikacja lub produkt, którego używasz, znajduje się poniżej, powinieneś zacząć szukać alternatyw. Nigdy nie jest zalecane dalsze korzystanie z aplikacji lub usługi, która nie jest już aktualizowana lub wspierana. Przejdźmy zatem do listy programów, które zostaną usunięte z Windows 10.

Aplikacje Windows 10 bez TLS 1.0 i TLS 1.1

11 stycznia usługa Exchange Online firmy Microsoft nie będzie już obsługiwać protokołów TLS 1.0 i TLS 1.2. Jeśli używasz Exchange Online do wysyłania i odbierania e-maili, upewnij się, że masz uaktualnienie do TLS 1.2, który zapewnia większe bezpieczeństwo.

Skype for Business Online Connector

Jeśli używasz Skype for Business Online Connector do zarządzania spotkaniami online, masz czas do 15 lutego. Następnie musisz użyć najnowszej wersji Microsoft Teams.

aplikacje windows 10 Microsoft Teams 1000 uczestników

Microsoft planował przenieść użytkowników programu Skype dla firm do Teams, dlatego warto jak najszybciej zapoznać się z nową aplikacją, ponieważ wydaje się, że firma chce całkowicie wyeliminować Skype dla firm.

Zobacz także: Zmień kciuk w aplikacji Messenger na dowolną emoji

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Oryginalna przeglądarka internetowa Microsoft Edge, która została dostarczona z systemem Windows 10, przestanie być obsługiwana w marcu. Zamiast tego zachęca się użytkowników do korzystania z nowej wersji przeglądarki, która została przebudowana w oparciu o silnik internetowy Chromium, z którego korzysta przeglądarka Google Chrome.

Jeśli zainstalujesz aktualizację systemu Windows 10 20H2 (znaną również jako aktualizacja systemu Windows 10 z października 2020 r.), nowy Edge zostanie automatycznie zainstalowany.

Obsługa Microsoft 365 dla Internet Explorer 11

Usługi i aplikacje online platformy Microsoft 365 nie będą już obsługiwać przeglądarki Internet Explorer 11. Jeśli nadal używasz starej przeglądarki, po 17 sierpnia 2020 r. możesz nie mieć już dostępu do aplikacji i narzędzi platformy Microsoft 365 w trybie online, a wiele funkcji będzie niedostępnych.

Microsoft od lat próbuje odciągnąć ludzi od Internet Explorera, zachęcając ich do przejścia na Edge. Wszyscy użytkownicy, którzy nadal używają starej przeglądarki, powinni jak najszybciej przerzucić się na nową – naprawdę warto.

Visio Web Access

Pod koniec września Microsoft wyeliminuje Visio Web Access (usługę Visio) i jego składnik Web Part dla SharePoint Online, a zamiast tego przeniesie klientów do Visio Online. Po tym okresie diagramy programu Visio Web Access będą dostępne tylko do przeglądania, a nie do edycji.

Jeśli nadal korzystasz z którejkolwiek z powyższych aplikacji i usług, warto jak najszybciej przygotować się do przejścia na alternatywę.

Źródło: techradar

Motyw