ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
smart home

Smart home – bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Smart home to stosunkowo nowe rozwiązanie, do którego wcale nie tak łatwo się przekonać. Przynajmniej tak może wynikać z badań, które przeprowadzono dla portalu Oferteo.pl. Część Polaków nie do końca po prostu rozumie, czym jest smart home lub zwyczajnie nie widzi zastosowania tego typu rozwiązań u siebie. Rozwiązaniem może być połączenie dwóch światów – nowych technologii i rozwiązań mechanicznych.

Smart home – przeszłość i przyszłość

smart home bezpieczeństwo
Fot. PixaBay

Inteligentne technologie stają się coraz popularniejsze w budownictwie i naszych domach, choć dalej nie możemy pochwalić się tak dobrymi wynikami, jak reszta Europy. Według danych Eurostatu (za 2019), jedynie 3,9% osób spróbowało podłączyć do sieci sprzęt AGD czy system bezpieczeństwa. Tym samym to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Nie zmienia to jednak tego, że praktycznie co trzeci budowany w Polsce dom, był wyposażony w jakiś system smart. Zazwyczaj chodziło o systemy bezpieczeństwa czy przeciwpożarowe. Bezpieczeństwo zdaje się być najważniejszym czynnikiem, a przynajmniej tak zadeklarowało 13 procent z ankietowanych. Sterowanie ogrzewaniem wskazało 11 proc., czujniki CO, dymu czy ruchu 10 proc., systemy oświetlenia 10 proc., a kamery monitoringu 9 proc.

Statystyki pokazują, że Polakom zależy przede wszystkim na zagwarantowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa ogniska domowego oraz wygodzie. W tym celu już dziś sięgają po inteligentne technologie – zauważa Paweł Bijata, dyrektor ds. marketingu w Gerda, firmy odpowiedzialnej m.in. za markę tedee, produkującą smart locki. – Potwierdzają to nasze obserwacje. W przypadku zamka tedee widzimy, że klienci najbardziej doceniają możliwość sprawdzenia w aplikacji, kto wchodził lub wychodził z domu (w tym podglądania dziennika zdarzeń), zdobycia informacji, czy drzwi zostały odpowiednio zamknięte oraz autoowierania, gdy wracają z pełnymi rękami zakupów i nie muszą wtedy szukać kluczy.

Zobacz też: Jak działa smartzamek – nasza recenzja na YouTube.

Bezpieczeństwo to jedna z tych rzeczy, która faktycznie może być dla Polaków wyjątkowo ważne. A rozwiązania smart home, mogą być tutaj bardzo użyteczne. A wy, korzystacie ze smart rozwiązań w waszych domach?

Źródło: Tedee informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy