edytorytekstuft

 

Witam Was w kolejnym wydaniu Fantastycznej trójki! Pewnie nie wielu z Was wyobraża sobie pisanie dłuższych tekstów na ekranie telefonu. Sytuacja ma się nieco lepiej w przypadku tabletów, szczególnie, gdy jesteśmy w posiadaniu doczepianej do nich klawiatury. Ja fanem mobilnego pisania nie jestem, chociaż ostatnio staram się do tego przekonać. Szukając idealnego edytora tekstów trafiłem na poniższe pozycje, zapraszam!

 

iA Writer

 

iawriter

 

Ta aplikacja z całą pewnością jest znana osobom piszącym na Macach oraz mobilnych urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem. Androidowa odsłona tego edytora niedawno zawitała do Sklepu Play, jednak możliwość jej zakupu dostaniemy dopiero po dołączeniu do testów wersji beta. Przede wszystkim jest to bardzo prosty program przeznaczony głównie dla osób korzystających z markdowna. Interfejs jest bardzo skromny, ogranicza się tylko do kilku pojedynczych zakładek. W każdym innym przypadku napisałbym, że aplikacja jest mało funkcjonalna, jednak w przypadku edytorów tekstu to ogromny plus – nic nie odrywa nas od pisania. Pozytywnie na skupienie wpływa także tryb Focus, wyróżniający tylko pisane właśnie zdanie. Osobiście brakuje mi synchronizacji z Google Drive (osoby korzystające z Dropboxa nie muszą się martwić) i ustawień wyświetlania tekstu.

 

Kup iA Writer w Sklepie Play! (wymaga udziału w testach)

 

 

JotterPad

 

jotterpad

 

JotterPad jest zdecydowanie bardziej rozbudowany niż iA Writer. Nawet w darmowej wersji ilość funkcji zadowoliłaby nie jednego pisarza. Sam edytor jest stosunkowo minimalistyczny, ale posiada m.in. tryb nocny i możliwość wyświetlenia dodatkowych przycisków nad klawiaturą, które ułatwiają formatowanie tekstu. Dla zwolenników markdowna mam złą wiadomość – samo wsparcie dla niego (wraz ze specjalnym wierszem do klawiatury) jest, ale dostęp do niego uzyskujemy dopiero po zakupie wersji Creative aplikacji, której obecny koszt to 30 zł. Całkiem sporo jak na edytor tekstu na telefon. Dużym plusem JotterPad jest ładny i przejrzysty interfejs, który bardzo uprzyjemnia korzystanie z aplikacji. Podobnie jak u poprzednika z trudem szukać tu synchronizacja z Google Drive, ale z Dropboxem jest.

 

Pobierz JotterPad za darmo ze Sklepu Play!

 

 

Writelly Pro

 

writelly_pro

 

Ciężko było mi znaleźć lepszy, w pełni darmowy edytor tekstu, niż Writelly Pro. Nazwa może być nieco myląca, ale jedyna mikropłatność w tej aplikacji to dobrowolny zakup wersji Donate, która posiada czerwony layout. Program skupia się przede wszystkim na pisaniu w markdown, w czym bardzo pomagają przyciski nad klawiaturą. W każdej chwili możemy również podejrzeć jak będzie wyglądał gotowy tekst. Bardzo miło zaskoczyły mnie ustawienia wyświetlania tekstu oraz tryb nocny. Niestety, największą bolączką Writelly Pro jest brak synchronizacji z jakąkolwiek chmurą, przez co dla mnie jest wręcz bezużyteczny.

 

Pobierz Writelly Pro za darmo ze Sklepu Play!

 

 

Widzicie potrzebę korzystania z takich edytorów tekstu? Może na co dzień korzystacie z jeszcze innego rozwiązania? Koniecznie podzielcie się opinią w komentarzach poniżej!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Daniel Marcinkowski