Realme V5 5G zostało oficjalnie zaprezentowane i trzeba przyznać, że to może być początek sporych zmian na rynku smartfonów. Nie dlatego, że urządzenie wprowadza jakieś rewolucyjne zmiany, bo tego nie robi. Chodzi o jego cenę oraz sam fakt, że sprzęt będzie pozwalał na łączenie się z siecią 5G. Czymś, co do tej pory zarezerwowane było głównie dla flagowców i urządzeń z wyższej półki średniej.

Realme V5 5G

Realme V5 5G
Realme V5 5G

Dostęp do sieci 5G dalej jest ograniczony w sporej części naszego globu, co jednak nie przeszkadza producentom smartfonów oferować urządzenia, które na taki dostęp pozwalają. Teraz dołącza do takich producentów Realme (nie po raz pierwszy oczywiście), ale robi to z urządzeniem, które zdecydowanie kosztuje mniej, niż można się było tego spodziewać. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że na ten moment znamy jedynie cenę sprzętu na rynek chiński. Oznacza to, że kiedy urządzenie pojawi się w Polsce, a tak raczej się stanie, będzie odrobinę droższe. Zanim jednak przejdziemy do tego, ile za sprzęt trzeba będzie zapłacić, spójrzmy na specyfikacje urządzenia.

Specyfikacja Realme V5 5G

  • Wyświetlacz: LCD, przekątna 6,5 cala, rozdzielczość Full HD+ (1080×2400 pikseli), odświeżanie 90 Hz, proporcje wyświetlania obrazu 20:9, 90,7% screen-to-body ratio
  • Procesor: MediaTek Dimensity 720
  • Pamięć RAM: 6/8 GB
  • Pamięć Flash: 128 GB z możliwością wykorzystania karty microSD
  • Aparat front: 16 Mpix (F2.1)
  • Aparaty tył: 48 Mpix (przysłona F1.8); 8 Mpix (szeroki kąt, 119 stopni, F2.3), 2 Mpix (makro, F2.4), 2 Mpix (monochromatyczny do portretów, F2.4)
  • Akumulator: 5000 mAh z szybkim ładowanie 30 W
  • Wymiary: 162,13×75,02×9,1 mm
  • Waga: 194 gramy

Zobacz też: Land of War, czyli polski FPS w realiach II Wojny światowej.

Wygląd urządzenia

Realme V5 5G
Realme V5 5G

Jeżeli spojrzymy na Realme V5, to smartfon nie wyróżnia się specjalnie. Realme ma już podobne smartfony w swoim portfolio. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj to, że umieszczono czytnik linii papilarnych na bocznej krawędzi urządzenia. To oczywiście może utrudniać prace osobom leworęcznym, ale nie da się wszystkich zadowolić. Na froncie klienci otrzymają spory wyświetlacz z „dziurą”, która znajduje się w lewym górnym rogu urządzenia. Na pleckach umieszczono jedynie moduł z czterema aparatami oraz logo producenta.

W jednej z wersji kolorystycznych (Silver), to ostatnie będzie wyjątkowo mocno wyeksponowane i zajmowało będzie niemal połowę powierzchni plecków. W dwóch pozostałych (Blue oraz Green) logo będzie już o wiele mniejsze, a same smartfony mają mieć matowe wykończenie. Warto tutaj dodać, że producent nie zapomniał o złączu miniJack 3.5 mm, więc miłośnicy słuchawek na kablu będą usatysfakcjonowani.

Realme V5 5G
Realme V5 5G

Duży akumulator i standard 5G

Realme, podobnie jak Oppo, ostatnio bardzo duży nacisk kładzie na szybkie ładowanie w swoich smartfonach. Nie inaczej jest i w tym przypadku, bo bateria w Realme V5 5G w ciągu 65 minut zostanie naładowana od 0 do 100 procent. Sam producent zapewnia też, że jego VOOC generuje mniej ciepła i sam smartfon ma się jakoś wyjątkowo mocno nie nagrzewać podczas procesu ładowania. Realme stara się w jakimś stopniu wyróżniać swoje smartfony na rynku i szybkie ładowanie jest jednym z takich sposobów. Patrząc na to, jak szybko firma rozwija swoje rozwiązania, idzie to wszystko w dobrą stronę.

Kolejnym wyróżnikiem tego smartfona, jest możliwość łączenia się z siecią 5G. I choć nie jest to nowość na rynku, to jednak w tym przypadku, kluczowa będzie cena urządzenia. Sprzęt został wyceniony naprawdę dobrze, a to sprawia, że 5G może trafić „pod strzechy”. Do tego jeszcze wprawdzie daleka droga, ale pierwsze kroki, jak widać, są już robione. Aparaty w smartfonie nie należą może do rewelacyjnych, ale 48 Mpix powinno wystarczyć do podstawowych zadań. Gdzieś trzeba było „przyoszczędzić”, żeby finalna cena sprzętu nie zwalała z nóg. A skoro do niej doszliśmy…

Realme V5 5G
Realme V5 5G

Cena Realme V5 5G

Cena Realme V5 5G jest zaskakująco niska. Nawet jeżeli mówimy jeszcze o wersji na chiński rynek, to w Polsce sprzęt nie powinien być dużo droższy. Model w wersji z 6 GB RAM wyceniony został bowiem na 1499 juanów, czyli niewiele ponad 800 złotych. Realme w wersji z 8 GB RAM kosztuje 1899 juanów, czyli w bezpośrednim przeliczeniu 1025 złotych. W takiej cenie trudno znaleźć sprzęt o podobnej specyfikacji, który oferuje już dostęp do sieci 5G. Zobaczymy, czy w Polsce uda się utrzymać podobny poziom cenowy.

Źródło: Realme / GSM Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.