Abonement RTV

Abonament RTV – Poczta Polska przestanie ścigać dłużników. Na chwilę

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Abonament RTV i jego ściągalność, to drażliwa kwestia. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że takie jest prawo i za zarejestrowane odbiorniki, należy płacić. Osoby, które tego nie robiły, mogły być „ścigane” przez Pocztę Polską, co mogło prowadzić do nałożenia całkiem wysokich kar. Teraz jednak ma się to zmienić, a przynajmniej częściowo i prawdopodobnie tylko na chwilę.

Abonament RTV – Poczta Polska ustępuje

Abonament RTV
Fot. PixaBay

W tym roku do Urzędów Skarbowych w całej Polsce wpłynęło prawie 35 tysięcy tytułów wykonawczych od Poczty Polskiej w sprawie zaległych należności za abonament RTV. A mówimy tutaj tylko o miesiącach od stycznia do kwietnia. Widać więc, że skala jest całkiem spora, a Poczta Polska konsekwentnie ściga osoby, które mają zaległości. Ponoć dotyczyło to także emerytów i rencistów, którzy mieli już prawo do tego, by takiej opłaty nie wnosić.  Teraz wygląda na to, że dłużnicy będą mogli chwilowo odetchnąć, bo pandemia działa na ich korzyść.

Wicepremier Jacek Sasin napisał bowiem na Twitterze, że poprosił Pocztę Polską o to, żeby wstrzymała swoje działania w kwestii ścigania osób, które za abonament nie płacą. Zostało to spowodowane „wyjątkowymi okolicznościami”, ale cały system także ma być przeprojektowany. Trzeba jednak pamiętać, że to nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o potrzebie zmiany odnośnie abonamentu radiowo-telewizyjnego w Polsce. Oczywiście, jak to przystało na Twittera, nie mogło obejść się bez wspomnienia o poprzednim rządzie, co uczyniło na swoim koncie KRRiT (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji).

Zobacz też: Oto nowe telewizory od Samsunga na 2020 rok

Wspomniano tam, że w ubiegłym roku umorzono dwa razy więcej należności ciążących na dłużnikach, niż miało to miejsce za czasów koalicji PO-PSL.  Prawda jest taka, że to jedyna możliwość z punktu widzenia prawa, by takie należności dało się umorzyć. Tutaj jednak decyzja podejmowana jest indywidualnie na każdy z wniosków.

Ile wynosi abonament RTV w 2020 roku?

Opłata abonamentowa może być uiszczana miesięcznie, a wtedy za radio płaci się 7 złotych, a za radio i telewizor 22,70 złotych. Jednak osoby, które zdecydują się wnieść opłatę wcześniej i na cały rok, mogą liczyć na 10-procentową zniżkę. Takiej opłaty należy dokonać do 25 stycznia danego roku, więc teraz może być już za późno. Jednak obowiązują także inne zniżki, które uzależnione są od tego, na ile miesięcy „do przodu” się płaci. Przykładowo, jeżeli zdecydujemy się na wniesienie opłaty za radio na pół roku, to zamiast 42 złotych, zapłacimy 39,90 złotych. W przypadku telewizji i radia, zamiast 136,20 złotych, z kieszeni trzeba będzie wyciągnąć 129,40 złotych.

Jakie kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Obowiązek płacenia powstaje w pierwszym dniu miesiąca, który nastąpił po zarejestrowaniu odbiornika. Taką opłatę należy wnieść do 25 dnia każdego kolejnego miesiąca. Ile trzeba będzie zapłacić, jeżeli nie dopełni się obowiązku? Koszty są spore, bo mogą wynosić aż 30-krotoność opłaty abonamentowej, czyli maksymalnie 681 złotych. W sytuacji, kiedy ktoś nie ma dużo środków na koncie, to bardzo potężny uszczerbek dla budżetu domowego. Stąd też wiele wniosków, które kierowane są do KRRiT. W przypadku kontroli, która przeprowadzana jest przez pracownika Poczty Polskiej, gdzie może zostać nałożona kara, wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji odbiornika, jeżeli wcześniej tego nie dokonano.

Abonament RTV
Fot. PixaBay

Są jednak pewne grupy, które zwolnione są z opłat, a do nich należą osoby, które ukończyły 75. rok życia czy zaliczające się do I grupy inwalidzkiej. Do tego osoby, które ukończyły już 60. rok życia oraz mają prawo do emerytury. Jednak jej wysokość, nie może przekraczać 50 procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo z opłat zwolnieni są kombatanci wojenni i wojskowi, którzy są inwalidami.

Żeby zwolnić się z takiej opłaty, należy zgłosić się do placówki Poczty Polskiej z dokumentem poświadczającym uprawnienie do zwolnienia z opłaty oraz specjalnym wnioskiem, który można pobrać ze strony KRRiT. Osoby po 75 roku życia, nie muszą okazywać dokumentów, ani składać wniosków, jeżeli mają zarejestrowany odbiornik. Reguluje to ustawa z 23 lipca 2015 roku.

Źródło: Twitter / Poczta Polska / Business Insider

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy