Spotify zaprezentowało dane pokazujące, jakie są muzyczne trendy z czasu izolacji. W ostatnich tygodniach mieliśmy znacznie więcej czasu na gotowanie, domowe porządki czy pracę z domu, a podczas wykonywania tych czynności niejednokrotnie towarzyszyła nam muzyka, często właśnie ze Spotify. Czego zatem słuchaliśmy i w jakiej ilości?

Trendy na Spotify z czasu izolacji – zdecydowanie więcej playlist

spotify trendy z czasu izolacji

Spotify odnotowało znaczny wzrost popularności playlist dedykowanych różnym zajęciom wykonywanym w domu. Dla przykładu, w okresie od 17 kwietnia do 17 maja tego roku odnotowano wzrost liczby list odtwarzania tworzonych do słuchania w trakcie pracy z domu o ponad… 1400%. O 1000% wzrosła liczba playlist poświęconych nauce w domu. Playlist z muzyką do kolorowania i malowania przybyło odpowiednio o 40 i 90%. Wiele osób postanowiło rozważyć słuchanie muzyki podczas gotowania. Użytkownicy Spotify w ostatnich tygodniach stworzyli o 120% więcej playlist związanych z przygotowywaniem wypieków.

Podczas izolacji mieliśmy więcej czasu, by zadbać o porządek w naszych domach. Wielu z nas w zmotywowaniu się do ogarnięcia przestrzeni wokół siebie pomaga muzyka. W zasobach Spotify znajduje się 940 tysięcy playlist dedykowanych porządkom. W ciągu ostatniego miesiąca słuchacze odtwarzali je o 65% częściej, a ilość tych playlist wzrosła o 40%. Duży wzrost ilości playlist Spotify odnotowało także w tematyce prac ogrodowych oraz strzyżenia włosów. Z każdym stopniem Celsjusza rośnie również czas, który słuchacze poświęcają na stworzenie idealnej składanki na wakacje, co wpłynęło na 245% więcej playlist z muzyką na lato – czytamy również w raporcie Spotify.

Czego słuchaliśmy w kuchni, a czego podczas farbowania włosów?

Statystyki zanotowane przez Spotify pokazują, że czas izolacji sprzyjał kulinarnym eksperymentom w kuchni. Duży wzrost odnotowały playlisty z muzyką do słuchania podczas pieczenia. Jakie piosenki najczęściej pojawiały się w tych playlistach? Spotify podaje, że m.in. Sunday Best Surfaces, Banana Pancakes Jacka Johnsona czy też Watermelon Sugar Harry’ego Stylesa. Nie zabrakło również utworów Sugar Maroon 5 oraz everything i wanted Billie Eilish.

spotify trendy z czasu izolacji

Spotify zanotowało wzrost playlist z takimi słowami kluczowymi, jak fryzjer czy farbowanie włosów. Jakie utwory zyskały szczególną sympatię osób w Polsce, które dbają o nasze fryzury? Możemy wymienić, chociażby Dance Monkey Tones and I, Happier autorstwa Bastille i Marshmello oraz piosenkę bad guy Billie Eilish. Do playlist dla fryzjerów często były dodawane także utwory z gatunku hip-hop. Chodzi o takie utwory, jak Tamagotchi duetu Taconafide, 8 Kobiet Remix Bedoesa i Taconafide oraz @ (trailer) Chillwagonu. Podczas strzyżenia i farbowania włosów chętnie słuchano także piosenki Eluwina Kacpra Błońskiego.

Co zawierały playlisty dedykowane osobom uczącym się i pracującym z domu, a także wykonującym domowe porządki?

Praca zdalna przeważnie odbywała się w rytmach muzyki pop. Pracownicy zdalni na całym świecie słuchali Work From Home Fifth Harmony, 9 do 5 Dolly Parton oraz Blinding Lights wokalisty o pseudonimie The Weeknd. Popularne były także piosenki Light On Maggie Rogers i 10.000 hours duetu Dan + Shay z Justinem Bieberem. Podczas pracy słuchano także Taylor Swift, Tame Impala, Doja Cat i pianisty Lang Langa.

spotify trendy z czasu izolacji

Listy odtwarzania związane z nauką w domu zawierały najczęściej utwory Supalonely BENEE i Gus Dapperton, Sucker Jonas Brothers, Circles Post Malone oraz Don’t Start Now Duy Lipy. Po pracy i nauce przychodził czas na relaks. Użytkownicy Spotify z całego świata podczas malowania i kolorowania bardzo chętnie wybierali utwór Shape of You Eda Sheerana. Słuchacze z Polski decydowali się na twórczość Macieja Maleńczuka.

Podczas wykonywania domowych obowiązków, takich jak sprzątnie, Polacy najczęściej słuchali na Spotify Britney Spears, Dawida Podsiadło, Bruno Marsa i Marka Ronsona, Duy Lipy czy Camili Cabello i Shawna Mendesa. Czego słuchała globalna społeczność Spotify podczas prac w ogrodzie, na balkonach i tarasach? R.E.M., Courtney Barnett, Electric Light Orchestra, Post Malone i Swae Lee – to najpopularniejsi wykonawcy.

Trendy na Spotify z czasu izolacji – podsumowanie

Popularność poszczególnych utworów na Spotify w czasie społecznej izolacji odzwierciedla w dużej mierze trendy panujące, chociażby w stacjach radiowych. Większość piosenek jest mniej lub bardziej znana społeczeństwu.

Czytaj także: Nowa funkcja w Spotify pozwala na grupowe słuchanie muzyki

Duże wrażenie robią niekiedy olbrzymie wzrosty procentowe tworzonych playlist. Jaką metodologią wykazało się Spotify w swojej analizie? Porównywano dane z okresu od 17 kwietnia do 17 maja do ostatniego tygodnia lutego 2020 roku.

źródło: Spotify

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.