Google Play to największy sklep z aplikacjami na świecie, który jest zainstalowany na niemal wszystkich smartfonach z Androidem. Nie jest tajemnicą, że gigant z Mountain View od zawsze miał problem z odfiltrowywaniem złośliwych programów ze swojego marketu. Niestety dziś w Sklepie Play po raz kolejny odkryto aplikacje, które trzeba natychmiast usunąć. Nie warto ryzykować utraty pieniędzy czy tożsamości, bo w najgorszych przypadkach może dojść nawet do tego.

Złośliwe aplikacje odkryte w Google Play – nie zwlekaj, usuń je już teraz!

instalacja uslug google huawei

Niestety zabezpieczenia w Google Play nie stoją na najwyższym poziomie, o czym zdążyliśmy się już wielokrotnie przekonać. Tym razem podejrzane programy odkryła firma VPNpro. Jej zdaniem aplikacja VivaVideo od dewelopera QuVideoInc, która została pobrana ponad 100 milionów razy, nadużywa uprawnień i może przesyłać zebrane dane (m.in. lokalizację) na zewnętrzne serwery. VPNpro ponadto informuje, że w innej aplikacji tej samej firmy odkryto trojana „AndroidOS/AndroRat”, który jest w stanie wykradać pieniądze z kont bankowych i PayPala, a także kryptowaluty z portfeli.

Firma wskazała łącznie sześć aplikacji tego samego dewelopera, które najlepiej usunąć. Ich lista prezentuje się następująco:

  • Tempo – Music Video Editor with Effects (com.tempo.video.edit)
  • SlidePlus – Photo Slideshow Maker (com.quvideo.slideplus)
  • VivaCut – Pro Video Editor APP (com.videoeditorpro.android)
  • VidStatus – Status Videos & Status Downloader (com.vivashow.share.video.chat)
  • VivaVideo PRO Video Editor HD (com.quvideo.xiaoying.pro)
  • VivaVideo (com.quvideo.xiaoying)

Zobacz także: [Promocje dnia] Smartfon OnePlus 6, powerbank Xiaomi Power Bank (10000 mAh), laptop Huawei MateBook D 14 + opaska sportowa Huawei Band 4 Pro i więcej świetnych okazji!

Wspomnianego wcześniej trojana odnaleziono w wymienionej powyżej aplikacji „VidStatus – Status Videos & Status Downloader”. Potwierdza to silnik antywirusowy Microsoftu – wynik skanu w poszukiwaniu wirusów w tym narzędziu jest dostępny na stronie VirusTotal. Mając na uwadze, że przynajmniej jeden z produktów chińskiego dewelopera QuVideoInc jest poważnie zainfekowany, niewykluczone, że inne aplikacje także zostały czymś „doprawione” i nie kończy się na nadużywaniu uprawnień. Co ciekawe, firma QuVideoInc stara się ukryć swoje powiązania z niektórymi innymi aplikacjami dostępnymi w Google Play, co wygląda jeszcze bardziej podejrzanie.

Jeśli więc korzystacie z którejkolwiek z powyższych apek, to dla swojego dobra, czym prędzej się jej pozbądźcie. Ryzyko po prostu nie jest tego warte – z pewnością można znaleźć dla nich wiele bardziej zaufanych alternatyw. Na chwilę obecną wszystkie programy są jeszcze dostępne w Google Play, choć zapewne już niedługo. Gigant z Mountain View zwykle bardzo szybko reaguje na wieści o złośliwych aplikacjach w swoim sklepie, więc trzymajmy kciuki, aby tym razem było tak samo.

Źródło: digitalinformationworld, blog VPNpro

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.