przyszłość bez haseł face id

Face ID nigdzie się nie wybiera – iPhone i iPad otrzymają nowe możliwości

3 minuty czytania
Komentarze

Face ID jest obecne w urządzeniach Apple od 2017 roku. Pierwszym urządzeniem z tą funkcją był iPhone X. Wprowadzenie innowacyjnej metody odblokowywania spotkało się z wieloma kontrowersjami. Użytkownicy szybko przekonali się do zupełnie nowego rozwiązania. Face ID działa po prostu niezawodnie, w dodatku firma z Cupertino wprowadziła je kompleksowo do całego systemu iOS. Trójwymiarowy skaner twarzy działał tam, gdzie działało Touch ID, także w aplikacjach bankowych. To w zupełności świadczy o bezpieczeństwie, a konkurencja mogła tylko zazdrościć. W 2018 roku zmodernizowaną kamerę TrueDepth z szybszym Face ID zobaczyliśmy w iPhonie XS, a zaraz potem funkcja znalazła się w iPadach Pro. Czekamy na debiut w komputerach Mac, ale Apple ma różne inne plany związane z rozwojem Face ID.

Zobacz także: Średniak przyćmi flagowca – iPhone 9 psuje debiut OnePlus 8

Face ID w iPad i iPhone automatycznie dostosuje orientację ekranu

Amerykańskie Biuro Patentowe i Znaków Towarowych opublikowało kilka dni temu nowe zgłoszenie patentowe Apple. Opisuje ono system rozpoznawania, służący do automatycznej aktualizacji orientacji urządzenia takiego jak iPhone lub iPad, co zauważył portal AppleInsider.

Face ID iPhone iPad

W zgłoszeniu podano informacje, że ​​orientacja pionowa lub pozioma urządzenia smartfona i tabletów Apple jest obecnie określana za pomocą akcelerometrów lub innych czujników, które badają położenie urządzenia. Jednak nie zawsze działa to idealnie, zmuszając użytkownika do odwrócenia urządzenia w celu wyświetlenia zawartości we właściwej orientacji.

Face ID w iPad i iPhone rozwiąże irytujący problem

Użycie identyfikatora twarzy byłoby rozwiązaniem tego problemu. Patent wyjaśnia, że pozycja twarzy użytkownika zostanie wykryta i w razie potrzeby umożliwi to automatyczne przełączenie iPhone’a lub iPada w orientację pionową lub poziomą. Orientacja twarzy może znacznie zmniejszyć potrzebę włączenia blokady orientacji pionowej. Istnieje wiele ustawień, w których może to być szczególnie przydatne, na przykład podczas korzystania z iPhone’a lub iPada na płaskiej powierzchni lub podczas leżenia w łóżku. Zgłoszenie patentowe zostało złożone we wrześniu 2018 roku i opublikowane w tym tygodniu.

Face ID iPhone iPad

Urządzenia Apple z Face ID

Z odblokowywania twarzy w 3D możemy skorzystać na następujących urządzeniach firmy z Cupertino.

iPhone

 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X

iPad

 • iPad Pro 12,9 cala (4. generacji)
 • iPad Pro 12,9 cala (3. generacji)
 • iPad Pro 11 cali (2. generacji)
 • iPad Pro 11 cali

Bezpieczeństwo w Face ID

Prywatność jest ważna dla Apple. Dane funkcji Face ID — w tym dane matematyczne twarzy — są szyfrowane i chronione przy użyciu architektury Secure Enclave. Te dane są udoskonalane i uaktualniane w miarę używania funkcji Face ID, aby poprawić dokładność dopasowania — po pomyślnym uaktualnieniu, a także w przypadku wykrycia bliskiego dopasowania, po którym urządzenie zostało odblokowane przez wprowadzenie kodu. Dane funkcji nie wydostają się poza urządzenie i nie są uwzględniane w backupach tworzonych w usłudze iCloud ani w żadnym innym miejscu.

Źródło: Apple, Macrumors

Motyw