Face ID Mac

Face ID wkrótce w komputerach Mac – lepsze niż to na iPhone

3 minuty czytania
Komentarze

Pierwsze informacje na temat Face ID w komputerach Mac pojawiły się już w 2017 roku. Co ciekawe, zdarzyło się to jeszcze wcześniej niż debiut tej funkcji w iPhonie X. Nie było nawet wtedy jasne, jak będzie ona nazwana. W każdym razie patent dotyczący komputerów został przyznany wczoraj. Niezwykle interesujące jest to, że pomysł dotyczy znacznie bardziej zaawansowanej wersji Face ID niż ta, która jest obecna w smartfonach i tabletach z Cupertino. 

Zobacz także: MacBook Pro 2019 – Apple po raz kolejny poprawia flagowe komputery

Lepsze Face ID w komputerach Mac

Udzielony patent opisuje nieco inne niż obecnie wykorzystanie kamery. W każdym razie znacznie lepiej dostosowane do komputerów Mac, niż rozwiązanie znane z iPhone’ów i iPadów. Przede wszystkim Face ID zostałoby wykorzystane do funkcji tak zwanego automatycznego budzenia. W ten sposób można także uniknąć sytuacji, kiedy komputer usypiałby się w nieodpowiedniej chwili. Wiele urządzeń wyposażonych jest w tryb oszczędzania energii. Mają one na celu zmniejszenie jej zużycia, kiedy użytkownik nie korzysta ze sprzętu. Często opcje te są wdrażane za pomocą liczników, które podają określony czas do momentu, gdy wykryją ostatnią interakcję użytkownika z urządzeniem. Określona maszyna może zostać skonfigurowana do przejścia w tryb uśpienia, lub inny, który zużywa mniej energii. Następuje to w momencie, gdy użytkownik nie dostarczy danych przez pięć minut. Czasami jednak komputer może wejść w tryb oszczędzania energii, nawet wtedy kiedy jest on w użyciu. Funkcja ta może zostać uruchomiona podczas czytania, oglądania filmu czy słuchania muzyki. Wyprowadzenie komputera z uśpienia zajmuje oczywiście użytkownikowi czas i może być zwyczajnie uciążliwe.

Face ID Mac

Komputer Mac będzie wiedział czy się obudzić

Drugie, opisywane w patencie zastosowanie to jest chyba jeszcze ciekawsze. Odpowiednie, zamontowane w kamerze czujniki wykryją nie tylko kto znajduje się przed urządzeniem, ale też jak daleko jest. Na tej podstawie komputer określi naszą pozycję, a następnie dokonana zmiany stanu samego sprzętu względem niego samego. Kamera będzie też miała za zadanie rozpoznać kto lub co zbliża się do Maka i czy jest to osoba. Jeżeli będzie to właściciel, oznacza to uruchomienie opcji automatycznego budzenia i zalogowania. Sam komputer obudzi się, kiedy użytkownik do niego się zbliży. 

Face ID rozszerzy możliwości Power Nap

Apple używa w patencie terminu urządzenie komputerowe, co może mieć zastosowanie zarówno w przypadku iPhone’a czy iPada. Mimo tego ilustrowane jest to rysunkiem komputera, a funkcjonalność doskonale pasuje do rozszerzenia funkcji Power Nap. Umożliwia ona obecnie komputerom Mac podczas uśpienia wykonywania takich zadań jak aktualizacja kalendarza, zdjęć, notatek. Oznacza to, że komputer jest gotowy do pracy, kiedy zostanie obudzony. Patent rozszerzy funkcjonalność Power Nap o użycie kamery i zweryfikowanie użytkownika. Jeżeli wykryje go, włączy funkcję rozpoznawania twarzy, aby sprawdzić czy to właściciel Maka. Obecnie Face ID jest dostępne na iPhone’ach czy iPadach i wydaje się kwestią czasu debiut na kolejnych urządzeniach z gamy firmy. Zaprezentowane możliwości z pewnością robią wrażenie. Czy zobaczymy Face ID już w nowym 16-calowym MacBooku Pro?

Źródło: 9to5mac

Motyw