ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Back to school, czyli przegląd aplikacji przydatnych w szkole

Autor: Daniel Marcinkowski Kategoria: Aplikacje
backtoschool

Wakacje, wakacje, no i po wakacjach. Mam nadzieję, że wszyscy w pełni wykorzystaliście swój wolny czas. Koniec sierpnia oznacza również dla wielu powrót do szkoły, a wśród naszych czytelników takich osób na pewno nie brakuje. Sam jestem uczniem i z doświadczenia wiem, że w szkolnym życiu przydać się może kilka aplikacji na smartfony, tak więc oto kilka propozycji apek niezbędnych w szkole.

Evernote

Screenshot_2014-08-27-15-56-19
Screenshot_2014-08-27-15-56-29
Screenshot_2014-08-28-16-55-54

  

Notatnik w szkole przydaje się bardzo często. Jedną z najlepszych propozycji w tej materii jest Evernote. Oferuje on bardzo wiele rozbudowanych funkcji. Za jego pomocą możemy stworzyć przypomnienie, notatkę tekstową, audio, zapiszemy ją odręcznie, czy stworzymy  w oparciu o zdjęcie. Możliwości jest bardzo wiele, więc każdy bez problemu znajdzie tu swój ulubiony sposób na tworzenie notatek. Dostęp do Evernote możemy uzyskać również za pomocą przeglądarki, aplikacji na PC i Mac’a, a także korzystając z zegarka z Android Wear. Oczywiście rozwiązanie Google w tej kwestii, czyli Keep, wcale nie sprawdza się gorzej, dodatkowo jest w 100% darmowe, korzystanie z pełni możliwości Evernote kosztuje natomiast 21 zł miesięcznie.

Dokumenty, Slajdy i Arkusze Google

Screenshot_2014-08-28-16-56-21
Screenshot_2014-08-28-16-57-06
Screenshot_2014-08-28-16-56-44

  

Na pewno nie raz musieliście przygotować do szkoły prezentację, referat, czy innego typu pracę z wykorzystaniem komputera. Najczęściej wybór programów do tego celu pomocnych pada na pakiet biurowy od Microsoftu, ale jeśli nie jesteście w jego posiadaniu to warto skorzystać z rozwiązania Google, ponieważ od niedawna oferuje ono pełne wsparcie dla formatów znanych z Office’a. Aplikacje mobilne do obsługi poszczególnych rodzai plików sprawdzają się bez zarzutu, więc jeśli przygotowaliście prezentację przez przeglądarkową wersję Dysku Google to pracę nad nią możecie kontynuować na smartfonie, czy tablecie. Jako alternatywne rozwiązanie proponuję pakiet WPS Office (wcześnie znany jako Kingsoft Office).

Sleep as Android

Screenshot_2014-08-28-16-57-26
Screenshot_2014-08-28-16-57-33
Screenshot_2014-08-28-16-57-43

  

Dużym problemem dla wielu uczniów, szczególnie w pierwszych dniach po wakacjach, jest wstawanie o stosunkowo wczesnej porze. Najczęściej stosowaną metodą jest ustawienie dziesięciu budzików co kilka minut, ale jaki jest tego sens? Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się aplikacja Sleep as Android. Jest to inteligentny budzik, który analizuje nasz sen za pomocą żyroskopu w telefonie i budzi nas w najbardziej odpowiednim momencie, czyli gdy znajdujemy się w fazie snu lekkiego. Jedyne co musimy zrobić to wybrać godzinę, o której chcemy być na nogach, włączyć monitorowanie snu, położyć telefon przy poduszce i gotowe! Zamiast smartfonu jako urządzenia śledzącego można użyć zegarka Pebble, jednego z Gear’ów od Samsunga, czy smartwatcha z Android Wear. Aplikacja posiada również bardzo wiele funkcji ułatwiających zaśnięcie, pobudkę wymagającą np. zaskanowania kodu QR w celu wyłączenia budzika, czy analizowanie chrapania. Ze Sleep as Android można korzystać za darmo przez dwa tygodnie, wykupienie pełnej wersji to kosz niecałych 14 zł.

My Study Life

Converted_file_b120e481
Converted_file_cb4fb5c5
Converted_file_8938e868

  

Aby nie pogubić się w rozkładzie zajęć, sprawdzianach, czy pracach domowych warto mieć organizer. Najlepszym rozwiązaniem tego typu na jakie trafiłem jest My Study Life. Jest to dosyć prosta w obsłudze aplikacja z bardzo przejrzystym i ładnym interfejsem. Bez najmniejszego problemu w aplikacji tej możemy zapisać informacje o naszym planie lekcji, czy nadchodzących egzaminach. Wszystko możemy opatrzeć dokładnymi informacjami, więc nawet najmniejszy szczegół nie wypadnie nam z głowy. Największym plusem My Study Life jest dostęp do niego z poziomu aplikacji na Chrome oraz Windows 8, dzięki czemu dostęp do naszego organizera mamy zawsze i wszędzie.

Duolingo

Screenshot_2014-08-28-16-58-25
Screenshot_2014-08-28-16-59-47
Screenshot_2014-08-28-17-01-52

  

Jeśli dopiero zaczynacie naukę jakiegoś języka obcego to warto skorzystać z aplikacji Duolingo. W bardzo prosty sposób wprowadzi nas ona w podstawy wybranego przez nas języka. Do wyboru mamy między innymi: hiszpański, włoski, francuski, niemiecki, portugalski i angielski. Niestety, w naszym rodzimym języku możemy uczyć się tylko angielskiego, ale jeśli ten już znacie to możecie to wykorzystać do nauki kolejnych. Duolingo jest w pełni darmowe, nie znajdziemy tu nawet reklam.

Dysk Google

Screenshot_2014-08-28-17-02-26
Screenshot_2014-08-28-17-02-48
Screenshot_2014-08-28-17-02-55

  

Przechowywanie plików w chmurze jest jednym z dobrodziejstw współczesnej technologii, które nie raz uratowały mi skórę, szczególnie w szkole, w tej kwestii jednak nie można wskazać jednoznacznego lidera. Osobiście korzystam z Dysku Google, głównie ze względu na bardzo łatwy dostęp z moich wszystkich urządzeń. skaner dokumentów i możliwość pracy w grupie, która spisuje się świetnie przy szkolnych projektach. Alternatywnych rozwiązań jest cała masa, ja polecam One Drive i Dropbox.

To już wszystkie propozycje aplikacji przydatnych do szkoły. Oczywoście bez najmniejszego problemu można by wyliczać takie apki bez końca, ale w końcu każdy ma inne preferencje i potrzeby. Jeśli wyżej wymienione programy nie koniecznie spełniły Wasze oczekiwania to zachęcam do przejrzenia kategorii Produktywność i Edukacja w Sklepie Play. Nakłaniam także do podzielenia się w komentarzach swoimi propozycjami aplikacji przydatnych w szkole. Na koniec życzę wszystkim uczniom udanej i przyjemnej nauki w nadchodzącym roku szkolnym.

Sprawdź najnowsze wpisy