ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
akcesoria do auta

Elektroniczne akcesoria i gadżety do auta – co warto kupić?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Rynek rozmaitych elektronicznych gadżetów, które ułatwiają nam życie, jest bardzo duży. Dziś zajmiemy się jego wycinkiem, jaki stanowią akcesoria do auta. Dzięki tym urządzeniom znacząco poszerzymy możliwości naszego samochodu, a także umilimy sobie codzienne przejażdżki.

Elektroniczne akcesoria i gadżety do auta – gdzie kupować?

Część z wymienionych w tym tekście urządzeń znajdziecie w marketach z elektroniką, inne natomiast oferują raczej sklepy z branży motoryzacyjnej. Oczywiście dobrym pomysłem jest szukanie okazji w internecie i porównywanie cen w różnych źródłach. Przy zamawianiu akcesoriów warto zwracać uwagę na ich parametry oraz na to, czy są oryginalne (jeśli takich gadżetów oczekujemy). Można również spróbować znaleźć oferty z drugiej ręki, choć w tym przypadku to niekoniecznie najlepsza opcja. Poniższe urządzenia nie są bowiem specjalnie drogie i w większości przypadków bez problemu można odłożyć nieco większą sumę pieniędzy i cieszyć się nowymi akcesoriami do samochodu.

Wideorejestrator – nagra wszystko, co dzieje się na drodze

Wideorejestrator to kamera, montowana najczęściej na przedniej szybie od wewnętrznej strony. Urządzenie można często ustawić tak, by włączało się automatycznie, gdy zaczynamy jechać samochodem. Kamera rejestruje wszystko, co dzieje się na drodze przed nami. Podgląd można obserwować na niewielkim ekranie.

akcesoria do auta

Nagrane filmiki przydadzą się nam w kilku rodzajach sytuacji. Pierwsza z nich to zdarzenie drogowe, w którym braliśmy udział i kwestią sporną jest, kto ponosi za nie odpowiedzialność. Jeśli to inny kierowca zachował się niewłaściwie i sprawa trafi do sądu, możemy wnioskować, by nagranie z wideorejestratora, na którym widać całe zdarzenie, dołączyć do materiału dowodowego. Może się również zdarzyć, że do wypadku czy kolizji nie doszło, ale byliśmy świadkami skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania kierowcy innego samochodu. Wtedy również możemy przekazać nagranie odpowiednim służbom. Ostatnia sytuacja, kiedy wideorejestrator jest przydatny, może być wtedy, gdy chcemy zachować dla siebie lub kogoś znajomego nagranie z przejażdżki samochodem. Powody takiej chęci mogą być różne, np. niektórzy kierowcy zawodowi umieszczają na YouTube filmy z tras, na których jeżdżą ciężarówką czy autobusem. Wideorejestratory kosztują zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset zł i różnią się jakością nagrywanego obrazu.

Transmiter FM – gdy nie chcemy inwestować w nowe radio…

Wielu kierowców nie przepada za standardowymi stacjami radiowymi. Pełno jest w nich reklam, a repertuar muzyczny jest często zawężony do wąskiej grupy popularnych gatunków i wykonawców. Miło jest więc włączyć w samochodzie muzykę z naszego telefonu (np. ze Spotify) lub z innego urządzenia, takiego jak pendrive. Jeśli nasze auto ma już kilka(naście) lat, wbudowane radio najczęściej nie obsługuje takich funkcji. Możemy więc je wymienić lub… kupić transmiter FM.

akcesoria do auta

Transmitery FM, w zależności od modelu, posiadają port USB, gniazdo AUX lub moduł bluetooth. Czasem transmiter ma wszystkie te elementy jednocześnie. Gdy ustawimy nasze radio na taką samą częstotliwość, na jaką ustawiony jest transmiter (podłączony do gniazda 12 V), będziemy mogli słuchać muzyki z własnych źródeł. Rozwiązanie to nie jest idealne. Często występują drobne szumy, a wjeżdżając do innego województwa, możemy być zmuszeni do zmiany częstotliwości, by uniknąć zakłóceń, gdy na tej, którą wykorzystujemy, w nowym regionie nadaje jakaś stacja radiowa. Mimo wszystko, transmiter FM to tania alternatywa dla wymiany radia samochodowego. Najtańsze modele zamówimy w internecie nawet za kilka złotych. Polecane transmitery, takie jak Xiaomi Roidmi 3S czy Rock B300, wiążą się z wydatkiem ok. 60 zł.

Czujniki parkowania i kamery cofania – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jazda do przodu po normalnych drogach przeważnie nie sprawia nikomu problemu, nawet na kursie na prawo jazdy. Problem pojawia się przy manewrach typu parkowanie. Chwila nieuwagi lub błędne oszacowanie odległości może skutkować poobijaniem samochodu. Ryzyko takiego zdarzenia znacznie obniżają czujniki parkowania i kamery cofania.

akcesoria do auta

Czujniki parkowania montuje się na zderzakach z tyłu (wtedy są nieraz nazywane czujnikami cofania) lub zarówno z tyłu, jak i z przodu pojazdu. Czujniki z przodu aktywują się przeważnie przy naciśnięciu hamulca, czujniki z tyłu natomiast, gdy wrzucimy wsteczny bieg. Urządzenia te wysyłają sygnał, który odbija się od przeszkody i wraca do czujników. Te oszacowują odległość od krawężnika czy ściany i nas o tym informują. Proste zestawy czujników powiadamiają o odległości od przeszkody za pomocą sygnałów dźwiękowych. Nieco droższe zestawy mają także ekran, na którym wyświetla się odległość od przeszkody. Czujniki parkowania oznaczają koszt od ok. 30 do nawet kilkuset zł. Za ok. 100 – 200 zł powinniśmy już znaleźć przyzwoite zestawy. Alternatywą dla nieco bardziej doświadczonych kierowców mogą być kamery cofania. Po wrzuceniu biegu wstecznego, na ekranie wyświetla się obraz tego, co aktualnie dzieje się za pojazdem. To dobre uzupełnienie widoku zza tylnej szyby, który nie zawsze jest dokładny.

Lokalizator kluczyków – oszczędzi czas i nerwy

akcesoria do auta

Każdemu zdarzyło się kiedyś zapomnieć kluczy, gdy nagle potrzebował gdzieś wyjść. Problem może rozwiązać lokalizator kluczyków. Do kluczyków dopinamy nadajnik w postaci niewielkiego breloczka. Przy sobie nosimy natomiast pilota. Gdy nie wiemy, gdzie zostawiliśmy klucze, korzystamy z pilota. Ten aktywuje nadajnik w breloczku, z którego rozlega się donośny dźwięk. W ten sposób bez problemu znajdziemy klucze, nawet gdy nie pamiętamy, gdzie je odłożyliśmy. Ceny lokalizatorów kluczy wahają się od kilku do kilkudziesięciu zł.

Czytaj także: [Recenzja] Green Cell GC PowerRide – każdemu po równo, każdemu z Ultra Charge

Wymienione akcesoria do auta przydadzą się głównie właścicielom starszych samochodów

Im nowsze auto, tym często bogatsze ma standardowe wyposażenie. Czujniki parkowania nieraz są wbudowane, a transmiter FM nie będzie potrzebny, gdy samochodowe radio obsługuje bluetooth oraz ma wejścia USB i AUX. Po naszych drogach wciąż jeździ jednak dużo aut 10, 15, a nawet 20-letnich. Ich właściciele, inwestując w wymienione akcesoria do auta, znacząco umilą sobie podróż i ułatwią manewry.

Sprawdź najnowsze wpisy