android-dla-zielonych

 

Witam ponownie w cyklu dla nowicjuszy w świecie Androida. Po zarządzaniu pamięcią, mapami i personalizacją urządzeń czas na nieco bardziej zaawansowane kwestie, a konkretnie programy antywirusowe. Czy warto je instalować, a jeśli tak to po co. Na te i inne pytania postaram się dziś odpowiedzieć.

Na początku warto wiedzieć, że podobnie jak na pecetach, dobry antywirus kosztuje. Jeśli chcemy cieszyć się pewną ochroną musimy zapłacić. Większość tego typu aplikacji dostępnych w Sklepie Play pobieramy za darmo na okres próbny. To bardzo dobre rozwiązanie, bo możemy sprawdzić czy dany antywirus nam odpowiada nic na tym nie tracąc. Generalnie większość antywirusów to wersje mobilne większych braci z pecetów dlatego wymaga się od nich niezawodności i jakości firmowanych przez producenta. Zazwyczaj się to sprawdza i jeśli wybierzemy znaną aplikację nawet w ograniczonej formie  będzie się sprawdzać. Na tym moglibyśmy zakończyć wywód, ale nie o to przecież chodzi. Zastanówmy się co nam dają pełne wersje antywirusów i czy warto dopłacać do dodatkowych funkcjonalności.

Kaspersky Internet Security

kaspersky-intenet-security-for-android

 

W tym przypadku dostajemy możliwość darmowego wypróbowania pełnej oferty przez trzydzieści dni. Podobnie jak w innych antywirusach i tutaj jako podstawową funkcję możemy ustawić bieżącą ochronę oraz automatyczne skanowanie pobieranych aplikacji. Dodatkowo co pewien czas nasz telefon będzie skanowany w poszukiwaniu wszelkiego złośliwego oprogramowanie pobranego z internetu bądź z zawartości naszej pamięci. Te funkcje dostajemy całkiem bezpłatnie nawet po zakończeniu próbnego okresu i we wszystkich antywirusach są one podobne. W Kasperskim za niecałe 16 zł wykupujemy licencję i dodatkowo otrzymujemy:

  • Blokowanie stron internetowych o podejrzanej zawartości;
  • Tryb kradzieży dzięki czemu zdalnie zablokujemy urządzenie oraz funkcja robienia zdjęć złodziejowi korzystającemu z telefonu;
  • Filtr wiadomości i połączeń chroniący przed stalkingiem;
  • Ochrona poufnych informacji przed niepowołanymi osobami.

unnamed

Funkcjonalność tych dodatków zależy od sposobu naszego korzystania z urządzenia. Niemniej jednak wszystko działa sprawnie i nie mam do Kasperskiego żadnych zastrzeżeń.

Pobierz Kaspersky Internet Security za darmo ze Sklepu Play!

 

Antywirus od AVG Mobile

AVG-Anti-Virus-Free-Edition

To najpopularniejsza aplikacja tego typu w Sklepie Play. Jako, że większość antywirusów skupia się na tym samym, w tym przypadku postaram się pokazać jedynie różnice. Już na wstępnie AVG okazuje się być droższy w użytkowaniu niż Kaspersky, bo tutaj musimy co miesiąc płacić 12 zł lub wykupić od razu subskrypcję roczną za 45 zł. Wersja PRO daje nam:

  • Pułapkę zdjęciową w razie kradzieży;
  • Blokadę wybranych aplikacji;
  • Blokadę całego urządzenia w przypadku podmiany karty SIM;
  • Tworzenie kopii zapasowej.

Co ciekawe w AVG możemy dodać kilka urządzeń, które mają być chronione antywirusem. Generalnie, wszystko działa poprawnie jak w pozostałych aplikacjach i pozytywne oceny użytkowników nie wzięły się z niczego. Jednak stosunkowo wysoka cena zmusza do zastanowienia się nad innymi alternatywami.

Avg mobile AntiVirus Security

Pobierz antywirus AVG za darmo ze Sklepu Play!

W Google Play znajdziemy sporo podobnych programów. Część z nich jest całkowicie darmowa jednak nie oferują one pełni dostępnych funkcji. Na przykładzie Kaspersky’ego widzimy, że za niewielką opłatą możemy cieszyć się świetną ochroną naszego urządzenia oraz operacji na nim wykonywanych. Za bezpieczeństwo warto płacić szczególnie jeśli przeznaczone na to kwoty są niewielkie.

Jaki jest Wasz stosunek do antywirusów? Używacie darmowych czy płatnych wersji?

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Dawid Przewoźnik