Redmi Note 8 Pro to świetny smartfon, który został bardzo ciepło przyjęty przez fanów marki Xiaomi. Niestety według najnowszych doniesień, jakiekolwiek modyfikowanie oprogramowania tego urządzenia to na chwilę obecną jak proszenie się o katastrofę. Niestety winien jest procesor MediaTeka.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro jest wyjątkowo niepodatny na modyfikowanie

Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Sercem Redmi Note 8 Pro jest procesor MediaTek Helio G90T, który nie ukrywajmy, jest dość niecodziennym wyborem, a już zwłaszcz że Xiaomi zwykle stawiało na układy od Qualcomma. Przed premierą firma zbierała „baty” za implementację MediaTeka, a rozzłoszczone osoby popierały swoje zdanie kiepskim wsparciem dla Custom ROM-ów do smartfonów z procesorami tego producenta. Xiaomi postanowiło zmienić to przekonanie i udostępniło kod źródłowy procesora oraz rozesłało 10 egzemplarzy Redmi Note 8 Pro programistom z forum XDA-Developers.

Zobacz także: [Promocje dnia] Xiaomi Mi A3, Microsoft Surface Pro 7, Samsung QLED QE65Q64R i więcej w świetnych cenach!

Niestety tutaj Xiaomi zaliczyło wtopę, bo bardzo często zdarzało się, że smartfony po próbie wgrania Custom ROM-ów, flashowania menu recovery czy po prostu wgrania aktualizacji MIUI zamieniały się w drogie przyciski do papieru, lub jak kto woli – cegły. Aby bezproblemowo wgrać nowe oprogramowanie na smartfony MediaTeka, można użyć specjalnego programu o nazwie SPFlashTool. Niestety z niewyjaśnionych przyczyn korzystanie z niego na Redmi Note 8 Pro wymaga autoryzowanego konta serwisowego Xiaomi, które jak nie trudno się domyślić, jest w posiadaniu tylko nielicznych osób. Ludzie, którym udało się „uceglić” swoje telefony poprzez próbę wgrania nowego oprogramowania zostali z pustymi rękami, bo bez dostępu do narzędzia SPFlashTool po prostu nie można przywrócić ich do życia. Nie da się ukryć, że nie brzmi to zbyt dobrze.

Xiaomi krytykowane

Kiedy cała sytuacja wyszła na jaw, na firmę Xiaomi spłynęła prawdziwa fala krytyki. Nie chodzi tu już tylko o „uceglone” telefony, a także fakt, że w obecnym stanie tworzenie Custom ROM-ów na Redmi Note 8 Pro jest po prostu niemożliwe. Zwolennicy modyfikacji Androida są więc skazani na oprogramowanie chińskiego producenta.

Budowanie wspomnianych Custom ROM-ów to niełatwa droga, która nierzadko usłana jest różnego rodzaju błędami. Problem w tym, że w przypadku Redmi Note 8 Pro nawet najdrobniejsza usterka może sprawić, że smartfon się już nie włączy. Z tego też powodu MIUI.EU całkowicie porzuciło wsparcie dla wspomnianego smartfona.

Rozwścieczeni użytkownicy domagają się wyjaśnień od Xiaomi, które jak na razie milczy. Na Twitterze utworzono nawet specjalny hasztag #Note8ProBrick, pod którym wszyscy niezadowoleni komentują sytuację. Niestety na chwilę obecną nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać na odzew ze strony Xiaomi. Posiadaczom Redmi Note 8 Pro radzę oczywiście wstrzymać się z jakimikolwiek modyfikacjami oprogramowania – z powodów, które opisałem w niniejszym tekście.

Źródło: Gizchina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.