tryb ciemny w WhatsApp

Tryb ciemny w WhatsApp nadchodzi. Projekt może się nie spodobać

3 minuty czytania
Komentarze

Tryb ciemny jest bardzo „modną” funkcją, która trafia ostatnio do wielu aplikacji. Przykładowo pojawiła się na Instagramie czy w Gmailu. Już niedługo tryb ciemny pojawi się także w WhatsApp! Od czasu wprowadzenia systemu Android 10 i iOS 13, z których oba mają własne systemowe ciemne tryby, programiści starają się tworzyć własne wersje swoich aplikacji w czarnych barwach. Google Chrome, Instagram, Facebook, LinkedIn i Twitter mają dostępne inteligentne opcje dostosowujące się do systemu. Jak dotąd WhatsApp pozostało w tyle, ale wszystko wskazuje na to, że nadchodzą zmiany. Jak będą wyglądać? Czy tego właśnie oczekują użytkownicy?

Tryb ciemny w WhatsApp – czego oczekiwać?

Według strony WABetaInfo, która specjalizuje się w analizie wersji beta WhatsApp, twórcy aplikacji pracują obecnie nad dwoma różnymi trybami ciemnymi i optymalizują nowe projekty przed wydaniem nowej opcji.

Członkowie programu w wersji beta, nie zobaczą opcji aktywacji trybu ciemnego, ale przeglądanie plików APK aplikacji ujawnia różne zasoby graficzne, które będą używane, gdy ostatecznie zostanie wydany. Początkowo wyglądało na to, że nowy schemat kolorów będzie głównie ciemnoniebieski i zielony, a nie czarny lub szary, i zostanie aktywowany automatycznie, jeśli użytkownik wybierze systemowy ciemny tryb w telefonie. Oczekuje się również, że ekran powitalny aplikacji zostanie przyciemniony, co pozwoli uniknąć problemu niektórych aplikacji, gdy osoba korzystająca z trybu ciemnego jest zaskoczona niespodziewanym „wybuchem” białego światła.

tryb ciemny w WhatsApp

Teraz jednak wydaje się, że projektanci zmienili nieco plany i obecnie opracowują dwa różne ciemne tryby: jeden z ciemnoszarym tłem, a drugi z czernią. Możliwe, że czarna wersja jest specjalnie zoptymalizowana pod kątem ekranów OLED. Czarne piksele na tych wyświetlaczach są faktycznie wyłączone, co powoduje mniejsze zużycie energii. Mam nadzieję, że ten drugi, a nie pierwszy projekt stanie się faktem. W przeciwnym razie można zapomnieć o prawdziwym ciemnym trybie.

Ponadto menu naklejek i emotikonów zostały zaktualizowane o ciemne tła, a programiści ciężko pracowali nad dostosowaniem charakterystycznych bąbelków wiadomości aplikacji do nowego wyglądu, który będzie używany w obu ciemnych trybach.

Dodatkowe funkcje WhatsApp

W kodzie widnieją również informacje na temat nowych funkcji WhatsApp. Niedługo może pojawić się opcja wysyłania wiadomości, które są usuwane po pewnym czasie. Na podstawie wyciekających zrzutów ekranu wygląda na to, że użytkownik będzie mógł ustawić czas usuwania tekstu na 5 do 60 minut. Konkurencyjne aplikacje do przesyłania wiadomości: Facebook Messenger, Telegram i Signal już oferują podobną funkcję, więc jest to spóźniony dodatek do WhatsApp.

Wersje beta ujawniły także nową opcję, która pozwoli całkowicie ukryć aktualizacje przed wyciszonymi kontaktami. Obecnie, jeśli użytkownik wyciszy kontakt, jego aktualizacje będą w kolorze szarym, ale nadal widoczne.

Zobacz także: Wojna na megapiksele? To bez sensu!

Tryb ciemny w WhatsApp najpierw w becie

tryb ciemny w WhatsApp

Wydaje się, że programiści WhatsApp nie spieszą się z ukończeniem i wydaniem ciemnego trybu aplikacji. Użytkownicy, którzy chcą wypróbować tryb ciemny w WhatsApp jako pierwsi, powinni zapisać się do programu beta. Tam bowiem w pierwszej kolejności pojawi się nowa opcja. Aby dołączyć do bety w przypadku urządzenia z Androidem, należy zarejestrować się i pobrać wersję beta ze sklepu Google Play.

Program beta na iOS ma obecnie komplet użytkowników, ale może zostać ponownie otwarty w dowolnym momencie. Aby dołączyć do bety na iOS należy zainstalować TestFlight na swoim urządzeniu, a następnie zarejestrować się, aby zapisać się do programu.

Źródło: techradar

Motyw