ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iA Writer

Najlepszy program do pisania bez rozpraszania – poznajcie iA Writer

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Na rynku istnieje multum programów przeznaczonych specjalnie do pisania. Pierwszym programem tego typu, jaki przychodzi wielu z was na myśl, jest z pewnością Microsoft Word. Nic dziwnego, bo to przecież bardzo popularne narzędzie, jednak na rynku istnieje wiele alternatyw, które sprawiają, że praca z tekstem staje się przyjemniejsza i bardziej efektywna. Stosunkowo niedawno odkryłem iA Writer, czyli moim zdaniem najlepszy program do pisania bez rozpraszania. Przyjrzyjmy się jego możliwościom.

Najlepszy program do pisania bez rozpraszania, czyli iA Writer

Od dłuższego czasu poszukiwałem programu, który ułatwi mi pisanie. Z czasem trafiłem na iA Writer, czyli aplikację, dzięki której moja produktywność poszybowała w górę. Jest to najprostszy edytor typu markdown, w którym wspomniana prostota jest jego największą zaletą. iA Writer oferuje bowiem możliwość pisania bez rozpraszania – tylko my i tekst, żadnych dodatkowych opcji, niczym pusta kartka papieru. Na powyższych zrzutach ekranu możecie zobaczyć, o czym mówię.

Zobacz także: Aż 50 tytułów znika z HBO GO, a usuwanie zaczyna się dzisiaj. Oto pełna lista

Pisanie w iA Writerze jest niezwykle przyjemne. Z programu korzystać możemy bez używania myszki czy gładzika, bo obsługuje wiele skrótów, których duża część odpowiada za formatowanie tekstu. A skoro już przy formatowaniu tekstu jesteśmy, to rzecz jasna są tu dostępne wszystkie podstawy, takie jak nagłówki od h1 do h6, pogrubienie, kursywa, cytaty, przekreślenie itd. Warto wspomnieć, że w wersji na macOS (nie wiem jak na Windowsie) program automatycznie przystosowuje swoją kolorystykę do ustawień systemowych. Jasny motyw widzicie na zrzucie ekranu z lewej, a ciemny, z prawej.

iA Writer jest wręcz stworzony do pisania bez rozpraszania

iA Writer

W iA Writer na uwagę zasługuje jeszcze tzw. tryb skupienia i tryb maszyny do pisania. Po włączeniu pierwszego wszystko poza aktualnym akapitem lub zdaniem stanie się wyblakłe, dzięki czemu możemy się skupić na tym, co obecnie piszemy. Z kolei gdy uruchomimy tryb maszyny do pisania, to kolejne zdania będą lądowały automatycznie na środku ekranu. Co dla mnie bardzo ważne, wszystkie pliki iA Writer są automatycznie synchronizowane z chmurą. W moim przypadku z iCloud, jednak można skorzystać również z Dropboxa.

iA Writer po prostu sprawia, że chce się pisać. Program świetnie nadaje się do tworzenia tekstów do Internetu (cały tekst można wygodnie skopiować jako HTML i wkleić np. do WordPressa), a także pisania książek. Worda do takich celów już się nie używa.

iA Writer niestety nie jest darmowy

Dla wielu największą wadą iA Writera będzie fakt, że nie jest darmowy. Ba, program kosztuje całkiem dużo, bo w wersji na macOS, w App Store trzeba zapłacić za niego aż 139,99 zł. Nieco taniej jest na stronie producenta, gdzie wersja na macOS kosztuje 29,99 dolarów (ok. 115 zł), na Windowsa 19,99 dolarów (ok. 77 zł), a na iPhone’y i iPady tylko 9,99 dolarów (ok. 38 zł). Wersja na Androida jest aktualnie z jakiegoś powodu darmowa, jednak płatna wersja z czasem się pojawi.

Jeśli pracujecie z tekstem na co dzień, to uważam, że żadna z podanych wyżej kwot nie powinna być przeszkodą przed zakupem iA Writera. Osobiście bardzo polecam, bo opisywana aplikacja sprawia, że aż chce się pisać – pozwala maksymalnie się skupić, a w dodatku wygląda i działa świetnie. Dla mnie to bez wątpienia najlepszy program do pisania.

Sprawdź najnowsze wpisy