MacBook Pro 16

MacBook Pro 16 – wszystko co wiemy o flagowym komputerze Apple

3 minuty czytania
Komentarze

Pierwszy od dekady, zupełnie nowy MacBook Pro jest w drodze. Na temat modelu z 16-calowym wyświetlaczem jest coraz więcej informacji. Flagowe urządzenie poszerzy ofertę, składającą się obecnie z komputerów 13 oraz 15-calowych. Analitycy przewidują premierę we wrześniu. Potwierdzają to też informacje od poddostawców. Taka data jednak trochę dziwi. W tym miesiącu Apple prezentuje przecież zawsze iPhone’y. To one są główną gwiazdą konferencji. Czas komputerów to październik. Czyżby Amerykanie planowali jakieś zmiany? Być może w tym roku zorganizowane zostanie tylko jedno wydarzenie. W każdym razie MacBook Pro 16 to jedna z najważniejszych, tegorocznych nowości firmy Tima Cooka. Oto wszystko co wiemy o nowym, topowym komputerze z Cupertino.

Zobacz także: MacBook Air i MacBook Pro wreszcie odświeżone. Którego z nich wybrać?

MacBook Pro 16 – wyświetlacz

Serwis Digitimes podał nam dzisiaj najnowsze informacje na ten temat. Komputer ma otrzymać 16-calowy wyświetlacz LCD. Oczekiwana rozdzielczość ekranu to 3072 na 1920 pikseli. Będzie to największy ekran w przenośnym sprzęcie Apple od czasu 17-calowego MacBooka Pro, który został wysłany na emeryturę w czerwcu 2012 roku. Niektóre serwisy sugerowały użycie przez Apple technologii OLED, ale nie wydaje się to w żaden sposób możliwe. 

MacBook Pro 16 – design

Komputer ma mieć te same gabaryty co obecny 15-calowy MacBook Pro. Otrzyma oczywiście węższe ramki, co umożliwi wyposażenie go w większy wyświetlacz. Wprowadzenie zupełnie nowego rozmiaru sugeruje zmiany w designie. Obecna generacja komputerów cały czas prezentuje się niezwykle dobrze, jednak możemy zobaczyć wpływ nowego Maca Pro, monitora Apple Pro Display XDR czy nowych iPadów Pro. Na pewno chcielibyśmy zobaczyć cienkie ramki, miejsce na Face ID czy zaokrąglone narożniki wyświetlacza. Komputer może nieco stracić na wadze, w porównaniu do obecnej „piętnastki”, ale nie będą to duże różnice.

MacBook Pro 16

MacBook Pro 16 – klawiatura

Motylkowy mechanizm to ból głowy dla użytkowników. Apple naprawia go w kolejnych wersjach komputerów… I potem je także dodaje do programu naprawczego. Obecne wersje nie są tak awaryjne jak te z 2016 roku, ale wydaje się, że mechanizm od początku został zaprojektowany źle. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem, żeby odzyskać zaufanie użytkowników jest wprowadzenie nowej klawiatury. A raczej powrót do starego, nożycowego mechanizmu, z resztą uwielbianego przez użytkowników. To właśnie ma zrobić Apple. MacBook Pro 16 to pierwszy komputer, który porzuci motylkową klawiaturę. Nowa ma być nieco grubsza, zdecydowanie bardziej cicha i przede wszystkim trwała. Na pewno ponownie zobaczymy Touch Bar. Ostatnio przecież zyskał go nawet podstawowy MacBook Pro 13. 

MacBook Pro 16 – specyfikacja

Zmodernizowany w maju 15-calowy MacBook Pro otrzymał ośmiordzeniowe procesory Intela z najnowszych serii. Z taką mocą naprawdę nie ma się czego wstydzić. Oczekujemy, że flagowy komputer wyciśnie z tego jeszcze kilka GHz. W każdym razie podstawy są dobre. Apple powinno jednak zaoferować zdecydowanie mocniejsze karty graficzne. Obecne układy są niezbyt wydajne w porównaniu do podobnych urządzeń konkurencji. Jednak opcje Radeon Pro Vega 16 i 20 raczej pozostaną dodatkowymi. To samo dotyczy RAM i dysku SSD. Podstawowa konfiguracja może mieć 16 GB RAM i 512 GB miejsca na dane. Tim Cook i jego koledzy postanowili, że cztery porty USB-C/Thunderbolt 3 są standardem dla tego typu komputera i raczej nie oczekujmy odwrotu od tego. Powrotu USB-A czy czytnika karty SD nie będzie.

MacBook Pro 16 – cena i dostępność

Komputery Apple nie są tanie, a ten będzie najdroższy. 13-calowy model wyceniony jest na minimum 6499 złotych, a 15-calowy na minimum 11999 złotych. Economic Daily News podaje, że 16-calowy MacBook Pro może kosztować od $2999. U nas może to być 12999 zł lub 13999 zł – chyba, że Apple nas zaskoczy. Komputer może znaleźć się na rynku w ostatnim kwartale roku.

źródło: Macworld

Motyw