face id

Ulepszone Face ID prawdopodobnie największą nowością iPhone’a Xs

2 minuty czytania
Komentarze

Rozpoznawanie twarzy w 3D było jedną z największych nowości iPhone’a X. Funkcja jest bardzo łatwa w użyciu, choć używa dość skomplikowanych komponentów. Niezależnie od pory dnia, możemy praktycznie zapomnieć o odblokowywaniu telefonu – wystarczy jeden prosty gest. Face ID chroni też nasze powiadomienia przed wzrokiem ciekawskich. Wciąż jest jednak wiele scen, które mogą nie być rozpoznane przez urządzenie. Przykładem jest choćby sytuacja, kiedy telefon znajduje się zbyt blisko twarzy. W porównaniu do standardowego skanera odcisku palca kilka opcji może być niezbyt wygodnych. Jakie zmiany w Face ID zobaczymy w iPhonie Xs, który zadebiutuje dziś wieczorem?

Zobacz także: iPhone Xs i Xc – jakie są różnice między nowymi smartfonami Apple?

Wszystkie, trzy modele, które dziś zobaczymy zyskają funkcję rozpoznawania twarzy w trójwymiarze. Funkcję zobaczymy też w najtańszym z nich, z uwagi na mniejszy koszt produkcji potrzebnych komponentów. Wygląda też na to, że Apple zoptymalizuje też działanie funkcji. Podobnie było z Touch ID – znacznie szybciej działało ono w modelu 6s niż w 5s.

face id

Jakie udoskonalenia Face ID zobaczymy?

Przede wszystkim przyspieszenie rozpoznawania twarzy. Nowy moduł Face ID może szybciej wykonać cały proces odblokowywania. Obecnie całość działa naprawdę dobrze, jednak jest pewna, niewielka różnica względem Touch ID. Co ciekawe mam czasem wrażenie, że Face ID najlepiej i najszybciej działa w ciemności. Na pewno jeżeli chodzi o działanie w ciągu dnia to jest pewne pole do poprawy. Kolejną nowością może być wprowadzanie kilku twarzy. Touch ID może używać pięciu odcisków palców, a Face ID jedną twarz. W zasadzie nie powinno to dziwić, dlatego trudno uznać tę nowość za szczególnie istotną. W końcu do odblokowywania telefonu możemy używać dla wygody różnych palców, a twarz mamy tylko jedną… To co najchętniej bym zobaczył to zdecydowanie szerszy kąt. Kiedy iPhone X leży na biurku, nie możemy go odblokować za pomocą twarzy. Musimy go podnieść. Face ID 2 może zyskać znacznie szerszy zakres. Wpisywanie kodu jest irytujące, dlatego bardzo czekam na takie rozwiązanie.

Jak Face ID skanuje twarz?

Face ID działa za pomocą przedniej kamery TrueDepth, która zawiera w sobie wiele czujników. Twarz jest badana za pomocą 30 000 niewidocznych kropek nakładanych na nas. Mapa tych punktów jest czytana przez kamerę na podczerwień, a struktura przekazywana do układu A11 Bionic i przekształcana w model matematyczny. Procesor porównuje model twarzy do skanowania zapisanego w iPhonie X podczas konfiguracji.

Face ID w ciemności

Funkcja wykorzystuje podczerwień do skanowania twarzy, dzięki czemu działa również w słabych warunkach oświetleniowych. Kamera TrueDepth posiada coś, co Apple nazywa Flood Illuminator. Oświetli on za pomocą podczerwieni twarz, dzięki czemu mapa 30 000 kropek i kamera TrueDepth mogą wykonać swoje zadania.

Źródło: GizChina

Motyw