Ulepszone Face ID prawdopodobnie największą nowością iPhone’a Xs

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-09-12

Rozpoznawanie twarzy w 3D było jedną z największych nowości iPhone’a X. Funkcja jest bardzo łatwa w użyciu, choć używa dość skomplikowanych komponentów. Niezależnie od pory dnia, możemy praktycznie zapomnieć o odblokowywaniu telefonu – wystarczy jeden prosty gest. Face ID chroni też nasze powiadomienia przed wzrokiem ciekawskich. Wciąż jest jednak wiele scen, które mogą nie być rozpoznane przez urządzenie. Przykładem jest choćby sytuacja, kiedy telefon znajduje się zbyt blisko twarzy. W porównaniu do standardowego skanera odcisku palca kilka opcji może być niezbyt wygodnych. Jakie zmiany w Face ID zobaczymy w iPhonie Xs, który zadebiutuje dziś wieczorem?

Zobacz także: iPhone Xs i Xc – jakie są różnice między nowymi smartfonami Apple?

Wszystkie, trzy modele, które dziś zobaczymy zyskają funkcję rozpoznawania twarzy w trójwymiarze. Funkcję zobaczymy też w najtańszym z nich, z uwagi na mniejszy koszt produkcji potrzebnych komponentów. Wygląda też na to, że Apple zoptymalizuje też działanie funkcji. Podobnie było z Touch ID – znacznie szybciej działało ono w modelu 6s niż w 5s.

face id

Jakie udoskonalenia Face ID zobaczymy?

Przede wszystkim przyspieszenie rozpoznawania twarzy. Nowy moduł Face ID może szybciej wykonać cały proces odblokowywania. Obecnie całość działa naprawdę dobrze, jednak jest pewna, niewielka różnica względem Touch ID. Co ciekawe mam czasem wrażenie, że Face ID najlepiej i najszybciej działa w ciemności. Na pewno jeżeli chodzi o działanie w ciągu dnia to jest pewne pole do poprawy. Kolejną nowością może być wprowadzanie kilku twarzy. Touch ID może używać pięciu odcisków palców, a Face ID jedną twarz. W zasadzie nie powinno to dziwić, dlatego trudno uznać tę nowość za szczególnie istotną. W końcu do odblokowywania telefonu możemy używać dla wygody różnych palców, a twarz mamy tylko jedną… To co najchętniej bym zobaczył to zdecydowanie szerszy kąt. Kiedy iPhone X leży na biurku, nie możemy go odblokować za pomocą twarzy. Musimy go podnieść. Face ID 2 może zyskać znacznie szerszy zakres. Wpisywanie kodu jest irytujące, dlatego bardzo czekam na takie rozwiązanie.

Jak Face ID skanuje twarz?

Face ID działa za pomocą przedniej kamery TrueDepth, która zawiera w sobie wiele czujników. Twarz jest badana za pomocą 30 000 niewidocznych kropek nakładanych na nas. Mapa tych punktów jest czytana przez kamerę na podczerwień, a struktura przekazywana do układu A11 Bionic i przekształcana w model matematyczny. Procesor porównuje model twarzy do skanowania zapisanego w iPhonie X podczas konfiguracji.

Face ID w ciemności

Funkcja wykorzystuje podczerwień do skanowania twarzy, dzięki czemu działa również w słabych warunkach oświetleniowych. Kamera TrueDepth posiada coś, co Apple nazywa Flood Illuminator. Oświetli on za pomocą podczerwieni twarz, dzięki czemu mapa 30 000 kropek i kamera TrueDepth mogą wykonać swoje zadania.

Źródło: GizChina • beznazwie

  Face id to jak chodzenie z pinem zapisanym na czole. Jedną z podstawowych cech dobrego zabezpieczenia jest tajność klucza. Takie hasło np zna tylko właściciel. A twarz widzi każdy. Gdzie tu tajność?

  • Kamień

   A w jaki sposób umniejsza to bezpieczeństwu? W jaki sposób osoba znająca twoją twarz moze odblokiwac twój telefon?

   • beznazwie

    Mam na myśli raczej odblokowanie twojego telefonu w twojej obecności. Pin musisz komuś podać, a skan twarzy może sobie zrobić np gdy będziesz spał (np ciekawska żona), będziesz związany, przesłuchiwany albo nawet gdy będziesz szedł drogą nagle ktoś wyskoczy ci zza rogu, wystawi ci przed twarz twój były telefon i zniknie zanim się skapniesz o co chodzi. To oczywiście skrajne przypadki, ale pokazują, że pin musisz zawsze podać ty sam, a twarz juz niekoniecznie. Dlatego wspomniałem o pinie wpisanym na czole. Blokada twarzą owszem jest skuteczniejsza w przypadku zagubienia/kradzieży telefonu (o ile złodziej nie wie, gdzie chodzisz na spacery), ale kosztem innych, może ciut rzadszych przypadków. Zresztą nawet mój telefon na andku przy włączaniu odblokowania twarzą twierdzi, że jest to mniej bezpieczny sposób.

    • Kamień

     Żeby odblokować telefon twarzą musisz mieć otwarte oczy, więc już część sposobów nie zadziała (oczywiście mowa o iPhonach). Poza tym z tego co pamiętam iPhony mają tryb panic mode, czy jak to się nazywało, gdzie kombinacją, chyba przycisku zasilania,nie pamiętam, można zablokować odblokowywanie telefonu metodą inną niż pin.

     Jeśli jesteś w czyiś rękach (służb, porywaczy) to oni już pin z ciebie wyciągną, szczególnie ci drudzy.

     Wpisywanie pinów można podejrzeć np dzięki kamerą, dlatego odblokowywanie tym sposobem telefonu w miejscach publicznych jest szczególnie mniej bezpieczene od odblokowywania twarzą.

     Póki co iPhone ma najbezpieczniejszy system odblokowywania twarzą, w androidach nie jest on tak zaawansowany

 • maxprzemo83

  „Twarz jest badana za pomocą 30 000 niewidocznych kropek nakładanych na nas” Oczywiste kłamstwo. Tyle punktów wysyła sensor. W idealnym ułożeniu twarz w stosunku do telefonu skanuje połowa a reszta idzie w „próżnie”. Naprawdę tak ciężko doczytać jest jak to działa?

 • Micho

  Co raz bliżej 19, apogeum extazy nadchodzi 🙂 Na stronie Appla nie da się kupić telefonów OMG 🙂

 • patryk.t

  Może kątem oka spojrzę dziś na MacBooki. iPhone że względu na system nie jest w ogóle interesujący.

  • Mariusz Nowak

   Obawiam się, że nowe komputery Apple zadebiutują dopiero w październiku.

   • patryk.t

    Wiem, natomiast dziś ma być ich prezentacja.

    • Mariusz Nowak

     O tym przekonamy się po 19. Ja liczę na jeszcze jedną konferencję w październiku: iPady + komputery.

 • Bart

  Jeśli to prawda to lipa.

  • Michał

   Ano lipa. Szkoda ze odeszli od odcisków palca.x