ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wrażenia z pierwszych Targów Mobilnych w Warszawie

Autor: Daniel Marcinkowski Kategoria: Artykuły
targimobilnehead

W piątek na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęła się pierwsza odsłona Targów Mobilnych. Impreza trwała przez dwa dni. Pierwszy był poświęcony biznesmenom i właścicielom firm, drugi konsumentom. Postanowiłem poświęcić dwie godziny mojego sobotniego odpoczynku na uczestnictwo w tych targach. Z moimi wrażeniami oraz odczuciami związanymi z tym wydarzeniem możecie zapoznać się poniżej. Zapraszam do lektury.

Głównymi wystawcami na targach byli deweloperzy tworzący aplikacje na zamówienie lub firmy zajmujące się dystrybucją produktów, które w naszym kraju jest ciężko dostać, ale poza nimi można było natrafić na parę „perełek”, które przyciągnęły moją uwagę. Licznie reprezentowaną gamą firm były te, które zajmują się rozszerzoną rzeczywistością. W tej kwestii bardzo zaimponowali mi panowie odpowiedzialni za aplikację ARmobile, która potrafi zmienić zwyczajną ulotkę w interaktywną grę, wyświetlić wizualizację budynku, czy produktu. Wygląda to bardzo zjawiskowo.

IMG_20140322_142440
Screenshot_2014-03-22-14-24-28

Podczas zwiedzania natrafiłem także na stoisko Jakdojade.pl, z których aplikacji korzystam codziennie, aby sprawnie przemieszczać się po stolicy komunikacją miejską. Do usług oferowanych przez Jakdojade.pl dołączyło w ubiegłym roku „Realtime”. Jest to funkcja, która w czasie rzeczywistym pokazuje aktualną pozycję pojazdu. Na chwilę obecną funkcjonuje ona tylko w Białymstoku. Kiedy pojawi się w innych miastach? To zależy od zakładów komunikacji miejskiej. W Warszawie wsparcie dla tramwajów ma pojawić się już za dwa miesiące. City-Nav planuje również zwiększenie zasięgu swoich usług na inne kraje.

Bardzo interesująco przedstawiał się także produkt grupy The Beaverhead, którzy budują platformę do zdalnego sterowania urządzeniami mobilnymi. Tworzy to ogromne możliwości dla deweloperów, którzy dzięki temu rozwiązaniu będą szybciej i łatwiej pracować zespołowo, a także tworzyć i testować swoje aplikacje. Jeżeli jesteście zainteresowani jak działa to w praktyce to możliwy jest zapis do bety na stronie The Beaverhead.

Podczas Targów Mobilnych miałem również możliwość zapoznać się z funkcjami oferowanymi przez Oculus Rift oraz Google Glass. Z pierwszym urządzeniem się dzięki firmie Adello Polska, która zajmuje się tworzeniem aplikacji pod Oculusa. Interakcja z tymi goglami sprawiła mi wielką przyjemność. Okulary giganta z Mountain View na swoim stoisku prezentowało We like CAPS! Kontakt z Glassami, mimo tego, że był krótki, zaspokoił moją potrzebę zobaczenia jak spisują się na żywo. Ich obsługa jest naprawdę szybka. Równie dobrze wykrywają komendy głosowe.

IMG_20140322_122314

Podsumowując, targi dla osoby, która nie potrzebuje stworzenia aplikacji na zamówienie, czy sprowadzenia wielu sztuk jakiegoś produktu dla firmy, na pewno nie będą miały tak dużego znaczenia, ale nawet mimo to można było się tam wybrać w celu zapoznania się, w jakich kierunkach mają zamiar podążać prezentujący się tam wystawcy. Ja z pierwszych Targów Mobilnych, jako konsument, jestem bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że rzeczy, które wywarły na mnie tak duże wrażenie również Wam przypadły do gustu.

A może ktoś z Was był na targach? Jeśli tak, do dajcie znać w komentarzach jak Wam one się podobały.

Sprawdź najnowsze wpisy