Ponad 1000 lat temu podróżujący mnisi wyemigrowali z Europy kontynentalnej, aby odkryć nowe światy. Ich ścieżki doprowadziły ich do Szkocji i Irlandii, a wśród ich zbiorowej mądrości była wiedza o destylacji – procesie ekstrakcji i oczyszczania cieczy. Nie mając winnic i winogron z ich pierwotnych terenów, zaczęli fermentować zacier zbożowy – mieszaninę wody, zboża i drożdży – i tym samym wprowadzili pierwszą whisky na świat. To jest również pierwsza odpowiedź na pytanie – jak zrobić whisky.

Jak zrobić whisky?

Pochodzący z gaelickiego słowa uisce, oznaczającego wodę, alkohol destylowany był znany po łacinie jako aqua vitae, czyli woda życia. Zostało to przetłumaczone na staro irlandzki jako uisce beatha, zanim różne iteracje we wczesnym angielskim dały nam whisky (lub whiskey), które znamy dzisiaj.

Od tych wczesnych początków produkcja whisky rozprzestrzeniła się na wszystkie zakątki globu. Od Irlandii i Szkocji po Japonię, USA, Australię i wiele innych krajów. Ta starożytna sztuka przemierzyła kultury i granice, a każda destylarnia wlała unikalną duszę w każdą mieszankę.

Zobacz także: Chrome będzie lepszy dzięki Microsoft Edge

Whisky ze Szwecji i AI

Szwedzka Mackmyra Whisky jest jedną z takich destylarni. Założona w 1999 r. przez ośmiu przyjaciół, którzy chcieli stworzyć własną whisky. Od tego czasu zdobyła kilka międzynarodowych nagród, a jej Master Blender został niedawno wprowadzony do galerii sław Whisky Magazine. Ambicje destylarni sięgają jednak znacznie dalej.

Wraz z fińską firmą technologiczną Fourkind i Microsoft, Mackmyra tworzy pierwszą na świecie whisky opracowaną ze sztuczną inteligencją (AI). Dzieje się to w branży, która jest synonimem głęboko zakorzenionej tradycji, ludzkiej wiedzy i rzemiosła. Co się dzieje, gdy 1000-letnie techniki spotykają się z zaawansowaną technologią XXI wieku?

Smak Whisky – od czego zależy

Aby lepiej zrozumieć rolę destylatora AI, musimy najpierw zrozumieć, jak zrobić whisky i  co nadaje jej wyraźnego charakteru. Whisky nie są jedynie różnicowane przez różne składniki, ale także przez zwęglone drewniane beczki, w których są przechowywane. Zamiast zwykłych pojemników, beczki odgrywają istotną rolę w nadawaniu każdej mieszance niepowtarzalnego smaku.

Kiedy whisky jest najpierw destylowana, jest to przezroczysty płyn, który może mieć elegancki lub dymny charakter. Aby uzyskać bogaty aromat, smak i kolor, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, ta jasna forma, musi spędzić co najmniej trzy lata (zwykle znacznie dłużej) w drewnianych beczkach. Jest to faza dojrzewania, w której ma miejsce najważniejszy napar smakowy.

Z czasem whisky zaczyna nabierać koloru, aromatu i smaków z beczek, w których jest przechowywane, co obejmuje również smaki i aromaty ich wcześniejszych zawartości, takie jak bourbon, sherry, wino lub inne alkohole. „Z tych beczek możemy wygenerować setki tysięcy różnych whisky” – stwierdza Angela D’Orazio, Master Blender w Mackmyra.

Jak zrobić whisky – na czym będzie polegała praca sztucznej inteligencji?

Master Distillers może spędzić całe swoje życie skrupulatnie degustując, ulepszając i eksperymentując, aby stworzyć najlepsze możliwe smaki, zamieniając chemię w formę sztuki – i właśnie tam Mackmyra chce, aby AI działała zgodnie ze swoją magią. „Zawsze staramy się rzucić wyzwanie tradycjom w bardzo tradycyjnym handlu whisky, a to jest coś, co naprawdę możemy teraz zrobić z pomocą AI. Widzimy sztuczną inteligencję jako część naszego cyfrowego rozwoju i naprawdę ekscytujące jest pozwolić AI być dopełnieniem rzemiosła produkcji wysokiej jakości whisky. Dla mnie jako Master Blender wielkim osiągnięciem jest to, że mogę powiedzieć, że jestem teraz mentorem pierwszej stworzonej na świecie sztucznej inteligencji od whisky”, mówi D’Orazio.

Po raz pierwszy sztuczna inteligencja została wykorzystana do zwiększenia i zautomatyzowania najbardziej czasochłonnego procesu tworzenia whisky. Według D’Orazio: „Jest to o wiele bardziej skomplikowany proces niż modele używane do tworzenia piwa, ze względu na samą liczbę dostępnych kombinacji oraz fakt, że wytwarzanie receptury whisky jest bardziej sztuką niż inżynierią”.

Wygenerowane przez AI, pilnowane przez ludzi

Ludzie zawsze wybierali różne mieszanki składników i beczek, aby tworzyć niemal nieskończone kombinacje smakowe. Obecnie, modele uczenia maszynowego destylarni, oparte na platformie chmury Azure firmy Microsoft i usługach kognitywnych Azure, są zasilane istniejącymi recepturami Mackmyry (w tym recepturami na nagradzane mieszanki), danymi sprzedaży i preferencjami klientów. Dzięki temu zestawowi danych sztuczna inteligencja może wygenerować ponad 70 milionów receptur, które według przewidywań będą popularne i najwyższej jakości w oparciu o rodzaje beczek w magazynie.

Jest to nie tylko szybsze od pracy osoby przeprowadzającej proces ręcznie, ale dzięki zdolności algorytmu do przesiewania i obliczania ogromnej ilości danych można znaleźć nowe i innowacyjne kombinacje, które w innym przypadku nigdy nie zostałyby uwzględnione. Należy jednak podkreślić, że to rozwiązanie nie jest przeznaczone do zastąpienia Master Blendera.

„Praca Master Blendera nie jest zagrożona”, mówi D’Orazio. „Podczas gdy przepis na whisky jest tworzony przez AI, nadal korzystamy z wiedzy danej osoby, zwłaszcza z ludzkiej części sensorycznej, której nigdy nie można zastąpić żadnym programem. Whisky jest wytwarzana przez sztuczną inteligencję, ale czuwa nad nią człowiek. Ostatecznie decyzję podejmuje osoba”.

Whisky wytworzone przez AI – kiedy na rynku?

Wytwarzana przez Mackmyrę whisky przy wsparciu sztucznej inteligencji będzie dostępna od jesieni 2019 r. „Ta generacja AI może mieć wpływ na różne gałęzie przemysłu na całym świecie”, mówi Jarno Kartela, partner w dziedzinie uczenia maszynowego w Fourkind, firmie zajmującej się algorytmem sztucznej inteligencji. „Wyobrażam sobie systemy AI generujące przepisy na słodycze, perfumy, napoje, a może nawet wzory na tenisówki. Wiele z nich zostało już podjętych, ale adopcja na dużą skalę wciąż pozostaje w tyle ”. „Pokazujemy drogę naprzód, a te nowe rozwiązania AI mogą być wykorzystywane do generowania produktów, które zachowują ducha, wygląd i styl marek za nimi, a jednocześnie są nowe i wyjątkowe”, kontynuuje Kartela.

Źródło: microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.