Przeciwnicy 5G z pozoru są niegroźni, pokrzyczą, poprotestują, ostatecznie zostaną skompromitowani jak antyszczepionkowcy i płskoziemcy. Od początku jednak podejrzewałem, że pewne osoby z tego kręgu dostaną się do większych mediów i rozpocznie się sianie paniki wśród ludzi kompletnie nieznających się na technologiach. To się właśnie stało.

Po ludziach wykształconych oczekuję czegoś więcej

Gościem w studiu TVP Info była profesor Halina Abramczyk. Opowiadała o leczeniu nowotworów i w pewnym momencie (dokładnie od 1:00:35) rozpoczął się wątek szkodliwości sieci 5G. Po części zgadzam się z wypowiedzią – podniesienie częstotliwości skraca zasięg sieci, nie ma też dowodów naukowych na szkodliwość sieci 5G. Nie zgadzam się z tym, że rzekomo anteny 5G będą montowane na prawie każdym bloku. Skąd wy bierzecie takie bzdury? Montaż anten w takim zagęszczeniu jest nierealny, żaden operator nie ma funduszy na taką rozbudowę sieci. Ten scenariusz teoretycznie musiałby zostać zrealizowany w przypadku pozostawienia polskich norm PEM pamiętających czasy PRL. Operatorzy z wysokich częstotliwości korzystać będą w miastach, gdzie ze względu na duże zagęszczenie ludności konieczne jest zwiększenie przepustowości. Ponad to duże zagęszczenie stacji bazowych pozwala na zmniejszenie ich mocy, a więc zmniejszenie domniemanej szkodliwości. Po ludziach wykształconych raczej oczekiwałbym tak elementarnej wiedzy. Warto też zaznaczyć, że podważanie pracy naukowców badających szkodliwość sieci 5G określeniami w stylu „my wiemy lepiej” nie jest żadnym argumentem.

Zastanawiam się, dlaczego TVP pozwoliło na taką sytuację. Temat powinien zostać jak najszybciej przerwany, takie rzeczy nie powinny mieć miejsca w telewizji publicznej. To trochę tak, jakby zaprosić płaskoziemca czy antyszczepionkowca do głoszenia swoich zmyślonych poglądów.

Jakie moce mają stacje bazowe i routery?

Przeciwnicy 5G cały czas straszą szkodliwością telefonów komórkowych, stacji bazowych czy nawet głupiego WiFi. Na omawianej już grupie „POLSKIE NIE DLA 5G” przewija się historia szkoły z Kaliforni, w której czworo dzieci zachorowało na raka. W całej historii jest parę nieścisłości, według przeciwników 5G antetny powodują raka mózgu, podczas gdy w omawianej szkole były przypadki różnych nowotworów. Zapomina się także, że przy samym maszcie jest najniższe promieniowanie, ponieważ anteny nie są skierowane w dół. Jaką moc ma typowa stacja bazowa? BTS-y nie pracują ze stałą mocą, teoretycznie osiągają maksymalnie 100 W, przy czym średnia moc to już około 30 W. Teraz porównajmy te śmiercionośne BTS-y do nadajników telewizyjnych, które osiągają do 150 kW mocy. Skąd te różnice? Wyjaśniałem już w przeszłości – telewizja to transmisja jednostronna, odbiorca nie musi na nią odpowiadać, w przypadku telefonów mamy komunikację dwustronną, duża moc BTS-a nic nie da, skoro telefon dysponuje mocą maksymalną około 2 W (1 W dla śmiercionośnej częstotliwości 1800 MHz). W przypadku WiFi, które rzekomo też jest bardzo szkodliwe maksymalna moc wynosi 100 mW dla częstotliwości 2,4 GHz i 1 W dla 5,4 GHz.

Jakie fale radiowe szkodzą?

Przeciwnicy 5G obecnie biegają po miastach, nagrywają filmy z pomiarów i publikują je w internecie. O zgrozo, w tym samym internecie, który teraz chcą zniszczyć. Fajnie, że o wszystko oskarżyliście sieci komórkowe, ale zastanawialiście się kiedyś nad prawdziwym źródłem promieniowania? Na powyższym filmie jako przykład podano Warszawę. Dlaczego zarejestrowane promieniowanie ma pochodzić od anten telekomunikacyjnych, a nie od radiowo-telewizyjnych zamontowanych na Pałacu Kultury i Nauki? Jest ich tam mnóstwo, o czym każdy doskonale wie, mają moce od 100 W do 30 kW. To może teraz protest przeciwko radiu, telewizji i kontrolowaniu mózgów za ich pomocą?

Jako ciekawostkę powiem, że dodawanie komentarzy pod powyższym filmem jest wyłączone. Przecież ktoś mógłby powiedzieć jak jest naprawdę i zniszczyć ten niepodważalny dowód wraz z niezwykle ambitnym tytułem.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.