Twój smartfon zbyt szybko wyłącza aplikacje w tle? Sprawdź ten ranking

Łukasz Pająk Newsy 2019-01-04

Jeszcze kilka lat temu zainstalowanie kilku aplikacji ze Sklepu Play potrafiło sprawić, że nasz smatfon drastycznie zwalniał, a jego akumulator rozładowywał się w mgnieniu oka. Google postanowiło z tym walczyć i zaimplementowało w Androidzie wiele funkcji, które najzwyczajniej w świecie mają na to nie pozwalać. Jednak jeszcze producenci mogą dorzucić do tego swoje 5 groszy, co nie zawsze przekłada się na pozytywne doświadczenia. Zapewne niejednokrotnie zauważyliście, że Wasz smartfon zamyka aplikacje, które są w tle. Bynajmniej nie jest to wyłącznie kwestia optymalizacji.

Ranking producentów, których modele najszybciej wyłączają aplikacje w tle

dont kill my app zamykanie aplikacji w tle

Każdy producent chce móc pochwalić się jak najdłuższą pracą na jednym ładowaniu. Użytkownicy też chcą uzyskiwać podobne efekty. To jeden z głównych czynników, dla którego producenci bardziej radykalnie podchodzą do zamykania aplikacji w tle. Jednak każda firma inaczej traktuje to zagadnienie, więc postała strona Don’t kill my app!, która pokazuje 8 producentów w dosyć specyficznej skali. Im więcej… grafik, tym gorzej. Na samym szczycie jest Nokia, której autorzy wytykają wyłączanie gier i programów w tle po około 30 minutach od wyłączenia wyświetlacza. Niejako ma to sens, ale nie powinno to dotyczyć tytułów, które wtedy badają nasz sen czy też różne typowo sportowe propozycje. Na drugim miejscu znalazł się OnePlus, który słynie z dobrych opinii na temat Oxygen OS. Jednak limity pracy w tle są odczuwalne. W moim przypadku irytuje fakt, że aplikacja od łączenia się z zegarkiem, musi się restartować.

Zobacz też: Google nie ma zamiaru spieszyć się z wydaniem Pixeli Lite.

Myślicie, że wspomniana strona tylko szydzi z producentów? Nic z tych rzeczy, znajdziecie na niej opis każdego przypadku zabijania procesów w tle oraz rozwiązania, jak sobie z tym radzić. To główna wartość, którą doceniam w Don’t kill my app!

Źródło: XDA Developers • LukaszAang

  Fajny artykuł

 • Szymon L

  Pięć kup znaczy że trzyma najdłużej (dłuższe wstrzymywanie = większa kupa).

 • Adrian Celej

  Kiedyś na P20 Pro zainstalowałem KDE Connect i próbowałem sparować go z komputerem. Nic z tego, synchronizacja działała tylko przy włączonym wyświetlaczu, po zablokowaniu telefonu połączenie się zrywało, nawet jeśli trwało kopiowanie plików. Walczyłem z tym, szukałem sposobów, nic to nie dało…

 • assault

  No coś by się zgadzało, mam czasem w htc tak że apka która dawno powinna być zamknięta, trzyma się w ramie z otwartym jakimś oknem. Czasem to jest irytujące w drugą stronę 😜

  • skladak

   Masz roota? Jeśli tak, to mam bardzo skuteczny sposób na ogarniętą wielozadaniowość – lista pokazuje tylko faktycznie otwarte aplikacje, wyrzucenie z niej faktycznie zamyka aplikację, te, z których wyjdziesz i nie są potrzebne w tle są zamykane i w tle są tylko potrzebne (albo wyjątkowo sprytne/systemowe).

   PS A, no i możesz sobie w tło naładować pierdylion rzeczy, i one tam zostaną jeśli chcesz.

   • assault

    Fajny bajer, ale nie bawię się w roota, kiedyś miałem na to czas i dawało to jakiś rezultat kiedy nawet flagowiec ciężko działał, teraz telefony są już tak dobre że szkoda czasu. 😜

 • skladak

  No nie powiedziałbym, że czyścioch zasługuje na taką dobrą ocenę. Mój Nexus 9 był z tym czyszczeniem bardzo agresywny. Z miejscem HTC to się raczej zgodzę. Ale to i tak wszystko wypada blado w porównaniu z tym, co można uzyskać rootem.

 • skladak

  No nie powiedziałbym, że czyścioch zasługuje na taką dobrą ocenę. Mój Nexus 9 był z tym czyszczeniem bardzo agresywny. Z miejscem HTC to się raczej zgodzę. Ale to i tak wszystko wypada blado w porównaniu z tym, co można uzyskać rootem.

  • Łukasz Pająk

   Ten tablet już swoje lata ma 🙂

   • skladak

    No to co? Jeszcze bardziej leciwe HTC One radziło sobie lepiej z tą samą ilością RAM-u. Pixele z tego co pamiętam też się nie popisały pod tym względem.

    • Kamil Gaweł

     Pamiętaj też że rozdzielczość ekranu ma pośredni wpływ na ram menagment, a z tego co kojarzę nexus9 ma znacznie większa od HTC one. Poza tym zawsze urządzenia należy porównywać na tej samej wersji systemu. A Pixele to chyba najlepiej się sprawujące androidy z 4gb ramu czyż nie? Ich bolączką jest jego ilość a nie optymalizacja.

     • skladak

      No tak, Nexus ma jakieś 1,5x więcej pikseli, ale czy to powód, żeby trzymał w pamięci jakieś 3 razy mniej? No nie zdaje mnie się. Zaglądałem w nim do statystyk użycia pamięci i on po prostu uparcie trzyma z 1/3 RAM-u pustą, niezależnie od obciążenia. To nie jest dobre zarządzanie pamięcią, szczególnie jak jest jej mało…

     • Kamil Gaweł

      Widzisz, mało wiesz dużo piszesz. Zarządzanie pamięcią nie pokazuje realnego zużycia Ram, zainstaluj CPU Z-tam zobaczysz ile faktycznie aktualnie masz zajętego ramu. I nigdy nie będzie to dokładnie tyle ile pamięci ma urządzenie gdyż android zostawia sobie wolne miejsce żeby ładować nowe aplikacje. Rozumiem że aktualnie porównujesz Nexusa 9 z htc one na tej samej wersji systemu?

     • skladak

      A Ty dużo wiesz? Piszesz tak na podstawie jednego detalu, czy może masz jakieś faktyczne powody do takiej oceny?
      Co niby w takim razie pokazuje zarządzanie pamięcią? Z tego, że Android zawsze zostawia miejsce doskonale zdaję sobie sprawę, bo nawet zachowanie tego przestawiałem w M7. I nie, nie porównuję na tej samej wersji systemu, bo Nexusa jak był na 5.0 to jeszcze nie miałem. Jeśli jednak dwie wersje do przodu powodowałyby taką stratę w stosunku do systemu z nakładką, to i tak wg mnie nie świadczy to dobrze o optymalizacji Google.

      Zauważyłeś w ogóle, że swoje zdanie opieram nie na danych o użyciu RAM-u, a na realnym zachowaniu obu sprzętów? Z punktu widzenia użytkownika nie interesuje mnie, jak sobie liczą użycie pamięci, jakie mają wersje systemu i ile sobie zostawiają zapasu, tylko realny efekt – a ten był znacznie gorszy w Nexusie.

 • stark2991

  Co to za bzdury 😀
  Na swoim OnePlusie mam apki, które zostawiam otwarte dzisiaj, i jutro nadal będą otwarte, mimo wielu innych apek otwartych później. Jasne, niektóre się odświeżają. Zazwyczaj takie, które mają zawartość ładowaną z internetu – YouTube, Sklep Play itp. Podejrzewam że Google tak je napisało.
  Sprawdziłem co tam piszą o tym OnePlusie. Zarzucają mu, że ma włączoną optymalizację aplikacji – no kurde, każdy telefon to ma, bo to funkcja z Androida… Zarzucają że Zaawansowana Optymalizacja (to już ficzer od OP) warto wyłączyć – jasne, tylko że ta funkcja służy właśnie do tego, żeby telefon czyścił apki w tle, jest to wyraźnie zaznaczone w opisie a sama funkcja jest domyślnie wyłączona. Opcji Auto-launch w ogóle nie posiadam.

  Podsumowując, ranking ten w mojej ocenie sam zasłużył na 💩💩💩💩💩

  • michau

   Kurde mam 7 Plus i nie zauważyłem, żeby mi cokolwiek sam system ubijał … Powiadomienia z maila (outlook), Messengra, banku i innych apliakcji (np. jakiś qponów jak nie wyłączę) wyświetlają dochodzą bez problemu. Zgadzam się, to są bzdury

 • Darkness

  Jak dla mnie to obojętne, mam taki nawyk, że zawsze sam zamykam aplikacje które mam w tle 😀

 • teges

  Ten ranking powinien być chyba odwrotny.x