Simlock i rootowanie, a kwestia gwarancji smartfona

2 minuty czytania
Komentarze
Android Security

Co to jest „rootowanie”?

Słowo „rootowanie” powstało od wyrazu root.  Określa ono nazwę konta w systemie Linux o najwyższym dostępie do plików. Ponieważ system Android opiera się na Linuksie on również posiada użytkownika o dostępie „root”. Ten zaś ma pełny dostęp do wszystkich plików (również systemowych) dzięki czemu może je dowolnie modyfikować.

Producenci smartfonów opartych o system operacyjny Android blokują dostęp dla roota uniemożliwiając w ten sposób odinstalowanie niektórych aplikacji. Brak dostępu „root” blokuje również wgrywanie modyfikowanego oprogramowania, tworzenie kopii zapasowych całego systemu oraz dostępu do wielu plików, które są ukryte.

Odblokowanie „roota” powoduje również niestety modyfikację oryginalnego oprogramowania dostarczonego przez producenta.
Zmiana oprogramowania ma znaczny wpływ na gwarancję smartfona. Producenci tych urządzeń zapewniają poprawne działanie, o ile nie ulegną żadnej nieautoryzowanej zmianie. Tyczy się to tak samo hardware jak i software.

Jeżeli oddamy telefon na gwarancję ze zmodyfikowanym (zrootowanym) oprogramowaniem i fakt ten zostanie wykryty, niestety gwarancja zostanie anulowana.

Jeżeli chodzi o odblokowanie simlocka w telefonach komórkowych są dwie metody wykonania takiej operacji.
1. Użycie oprogramowania, które modyfikuje software naszego telefonu.
2. Użycie kodów producentów dostarczanych m.in. przez stronę Simlock24.pl

O ile wybór pierwszej metody może poskutkować anulowaniem gwarancji, o tyle metoda druga zachowuje prawo do gwarancji.
Dzieje się tak, ponieważ m.in. system Simlock24.pl pobiera kody simlock od producentów oraz operatorów. Odblokowanie simlocka odbywa się więc na zasadach jakie przewidzieli wytwórcy urządzeń. Nie występuje żadna modyfikacja oprogramowania smartfona, a blokada simlock przechodzi w stan fabrycznie otwarty (simlocki są zakładane na życzenie operatorów).

Do urządzeń opartych na Androidzie t.j.: HTC, LG, Alcatel, Samsung, Sony, Huawei, Motorola itd producenci przewidzieli kody blokady simlock.Przez co po włożeniu karty sim z sieci innego operatora na telefonie pojawi się komunikat: „Kod odblokowania PIN karty SIM sieci”.

Simlock24.pl pobiera kod przewidziany dla telefonu od producenta lub operatora sieci GSM. Po jego wpisaniu simlock znika na zawsze, a telefon zachowuje gwarancję, ponieważ software nie uległ zmianie.