Gesty w iPhone X – jak działa najlepsza nawigacja w smartfonach?

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-11-27

Gesty w iPhone X, XS, XS Max oraz XR umożliwiają szybką nawigację, pracę wielozadaniową, dostosowywanie ustawień i uzyskiwanie dostępu do najczęściej używanych funkcji. Najnowsze smartfony Apple całkowicie zmieniają, znany dotychczas sposób użytkowania. Z iPhone’ów zniknął przycisk Początek. Nie tylko zawierał on skaner linii papilarnych, ale też był kluczowym elementem nawigacji. Teraz jego rolę przejęły gesty. Od niedawna obecne są także w nowych iPadach. Zobaczcie jak działają.

Zobacz także: Można je kochać albo nienawidzić – 10 lat emoji

Gesty w iPhone X – poznaj podstawy

Przycisk boczny umożliwia włączenie i uśpienie telefonu iPhone X, użycie funkcji Siri i Apple Pay oraz wykonanie innych czynności.

Włączanie i wyłączanie. Aby włączyć telefon, naciśnij i przytrzymaj przycisk boczny, aż pojawi się logo firmy Apple. Aby wyłączyć telefon, jednocześnie naciśnij przycisk boczny i dowolny z przycisków głośności, aż pojawi się suwak. Następnie przesuń suwak, aby wyłączyć urządzenie.

Usypianie i wybudzanie. Telefon iPhone X możesz wybudzić, korzystając z funkcji Podnieś, aby obudzić, a także stukając go. Aby uśpić telefon iPhone X, naciśnij przycisk boczny.

Używanie funkcji Siri. Powiedz Hej Siri. Możesz także nacisnąć i przytrzymać przycisk boczny.

Instalowanie aplikacji. Po zaznaczeniu aplikacji w sklepie App Store kliknij dwukrotnie przycisk boczny, aby ją zainstalować.

Korzystanie z usługi Apple Pay. Aby autoryzować zakupy przy użyciu usługi Apple Pay i funkcji Face ID, kliknij dwukrotnie przycisk boczny i spójrz na telefon iPhone X.

Gesty w iPhone X ułatwiają nawigację

Aby stworzyć ciągłą powierzchnię, która nie przeszkadza w korzystaniu z telefonu, przycisk Początek zastąpiliśmy nowymi, choć znajomymi sposobami nawigacji. Aby rozpocząć, unieś telefon iPhone i spójrz prosto w niego. Pozwoli to odblokować telefon przy użyciu funkcji Face ID. Jeśli telefon leży na stole lub innej płaskiej powierzchni, możesz go wybudzić przez uniesienie albo stuknięcie.

Odblokowywanie i otwieranie ekranu początkowego. Aby odblokować, spójrz na telefon iPhone X, a następnie przesuń palcem od dołu do góry na ekranie blokady. Aby w dowolnej chwili przejść na ekran początkowy, przesuń palcem w górę od dolnej krawędzi ekranu.

gesty w iphone x

Wielozadaniowość. Aby wstrzymać, przesuń palcem w górę od dołu ekranu. Jeśli jesteś w aplikacji, możesz przełączyć się do innej aplikacji, przesuwając palcem w prawo wzdłuż dolnej krawędzi ekranu.

gesty w iphone x

Znajdowanie widżetów. Aby wyświetlić informacje z aplikacji, które dodano do widżetów, przesuń palcem w prawo na ekranie początkowym lub ekranie blokady.

Szukanie. Aby szybko znaleźć rzeczy na urządzeniu lub w Internecie, przesuń palcem w dół od środka ekranu.

Otwieranie centrum sterowania. Aby szybko dostosować ustawienia i aplikacje w centrum sterowania, przesuń palcem w dół od prawego górnego rogu ekranu.

Wyświetlanie powiadomień. Aby wyświetlić powiadomienia, na przykład połączenia telefoniczne, przypomnienia i wiadomości, przesuń palcem w dół od góry ekranu.

gesty w iphone x

Przechodzenie do góry. Aby przejść do elementów u góry, przesuń palcem w dół na dolnej krawędzi ekranu. Możesz też szybko przesunąć palcem w górę i w dół od dolnej krawędzi ekranu. Dodajmy, że funkcja Łatwy dostęp jest domyślnie wyłączona. Aby ją włączyć, wybierz kolejno opcje Ustawienia > Ogólne > Skróty dostępności, przewiń w dół, stuknij opcję Łatwy dostęp i włącz ją.

źródło: Apple, własne • Marucins

  Po co te KLIKBAJTOWE TYTUŁY? Czy inaczej nie da się napisać nic o ajpfel?

 • AkaRyupl

  Android.com, a artykuł o obsłudze iPhona… Do tego merytorycznie słabo…
  Autorze proszę – piszcie na temat zgodny z nazwą portalu…

 • Okrzys

  Ilość artykułów na stronie musi się zgadzać

 • Dajcie spokój nie taki zły ten artykuł. Bardzo dobrze obrazuje, że w nawigacji gestami w Apple nie ma nic emejzing, wiele rzeczy jest bardziej pokręconych niż w androidzie, a gestow jakiś nowych jest może ze dwa.

  Tak szukam i szukam, gdzie tu wielozadaniowość? Chyba zapomnieliscie napisać o niej.

 • Maniek

  Ostatnio więcej tekstów tu o Apple niz o Andoidzie. Jak chcę poczytac o Apple to ide na inny portal bo i lepiej i ciekawiej.

 • Shevson

  Widzę, że żenady ciąg dalszy na tym portalu xD ktoś od Was czyta komentarze? Może pora wyciągnąć jakieś wnioski? 🙂

  • Grzmotoruchacz2000

   Czytają, czytają. Często to do czytelników mają żal o to, że piszą żenujące teksty

  • Michał

   Duża ilość komentarzy i duża ilość wejść. Wnioski same się nasuwają 🙂

 • marcus1212

  Rozumiem że ten „artykuł” to prowokacja celem spuszczania się wszystkich na temat autora/Apple.

  • Kelevra1902

   Nie pierwsza, nie ostatnia. Ważne że dobrze się klika. Jak na pudelku…

 • AdamK

  Instrukcja włączania i wyłączania urządzenia. Kiedy instrukcja jak wykonać połączenie i wysłać sms w iphone?
  https://www.youtube.com/watch?v=qy03EDdDsBw

 • Szymon Wilczyński

  O rany… jak zazwyczaj bronię artykułów nie o androidzie, tak wklejanie instrukcji obsługi iphone to już przesada… no i stwierdzenie „najlepsza nawigacja” jest mocno subiektywne, a portal chyba powinien być obiektywny… :facepalm:

 • mindla

  Ależ ten notch szkaradny.
  Tak to telefon wygląda ślicznie może za bardzo zaokrąglone rogi, mniejszy promień byłby ładniejszy.

 • KLIN

  AN
  DRO
  ID

  a nie
  faIOS

 • KLIN
  • Michał

   Hmm cokolwiek zrozumiałeś? Strasznie szybko czytasz.

   • Szymon Wilczyński

    5sek wystarczy, żeby się zorientować, że to instrukcja obsługi 😉 chociaż ja przeczytałem od deski do deski, szukając naiwnie fragmentu, który dałby się wybronić.

  • Kris

   Czy wychodzi na to że mamy kolejnego redaktora (zaraz po panu Lulku) w którego artykuły nie będę więcej wchodził:)

 • matraf1

  Tekst wygląda jakby był skopiowany ze strony pomocy Apple. Po co taki bezwartościowy artykuł na tej stronie?

 • Grzmotoruchacz2000

  Trochę się czepiam, ale czy tu jest instrukcja jak uruchomić telefon przyciskiem power? Serio? No i co to za telefon sterowany „wyłącznie gestami, bez przycisków fizycznych i wirtualnych” skoro przycisk boczny ciągle jest używany w wielu funkcjach?

  • Si3wc4

   Tak. W USA musisz mieć wszystko napisane w instrukcji. Inaczej ktoś mógłby pozwać Apple że sprzedaje telefony, których nie da się włączyć.
   Jak baba, którą wygrała odszkodowanie w McDonald’s za oparzenie świeżo zrobioną kawą bo na kubku nie było napisane „uwaga gorące”.

   Nie bez powodu powstały książki typu „for dummies” dla użytkowników iPhone’a (aktualnie jest już 12-ta edycja, plus wersja dla iPhone’a X)…

   • Grzmotoruchacz2000

    Ale ja nie mam pretensji do instrukcji, bo w każdej są wypisane oczywistości na wypadek kompletnego kretyna. Tylko co to robi w tekście powyżej?

    • Wychodzi na to, że to jeden z tych gestów emejzing.🤔

     • Grzmotoruchacz2000

      Nie no, nie mam nic przeciwko pisaniu tu o iOS, albo robieniu poradników do iPhone, ale kopiowanie instrukcji i wklejanie jej jako artykuł to plucie czytelnikom w twarz.x