ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
apple iPad pro

iPad Pro ma zastąpić nam komputery. Problemem jest jednak iOS

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Kilka dni temu Apple opublikowało najnowszą reklamę iPada Pro. Amerykanie podają w niej pięć powodów, które mają nas skłonić do zmiany zdania. O co dokładnie chodzi? Najnowszy tablet spółki z Cupertino ma nam zastąpić komputery. To nie pierwsza taka próba i pewnie nie ostatnia. Cały czas jednak coś jest nie tak. Czy ten kierunek w ogóle jest dobry? Najnowszej generacji iPad Pro, zapewne jeden z najbardziej udanych, jeśli nie najlepszy tablet na rynku cały czas szuka dla siebie zastosowania.

Zobacz także: Move to iOS – najlepszy sposób na przeniesienie danych z Androida do iPhone

Nowy iPad Pro – moc przede wszystkim

Pierwszym jest wydajność. Tutaj chyba nie ma wątpliwości. Nowe procesory napędzające iPada Pro to jedne z najbardziej wydajnych układów na rynku. Wręcz wydaje się, że urządzenie ma taki zapas mocy, że starczy go na cały jego żywot. To świadczy o nim bardzo dobrze. Ma jednak drugie dno. O tym przeczytacie w drugiej części. Mimo wszystko ludzie kupują komputery przede wszystkim dla oprogramowania. Moc też jest ważna, ale stoi na drugim miejscu. Klienci nie kupują komputerów Apple z uwagi na najmocniejsze podzespoły na rynku. Zdecydowanie ważniejsze jest dla nich oprogramowanie czy kultura samej pracy. 

iPad Pro to wszechstronność

Urządzenie ma skaner, aparat, notatnik, możliwa jest edycja muzyki czy czytanie książek. Możemy do niego włożyć kartę SIM i cieszyć się Internetem wszędzie. Łatwo go nie tylko zabrać ze sobą, ale też wyciągnąć w każdym momencie i używać. Z laptopem tego nie zrobimy. Prawda jest taka, że iPad jest wszechstronny. Jednak cały czas brakuje bardzo zaawansowanych aplikacji, takich dla których kupuje się komputery. Na iOS brakuje choćby Final Cut Pro X czy Logica. Adobe Photoshop, który zadebiutuje niedługo to na razie niewiele. Z resztą program ten bardziej zaawansowane funkcje zdobędzie z kolejnymi aktualizacjami. Dotyk jest świetnym sposobem obsługi. Jednak to urządzenie możemy obsługiwać tylko w ten sposób. Nawet dołączenie klawiatury do modelu Pro nie zmienia nawigacji. To iOS ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami. To co wyróżnia urządzenia Apple to Pencil. Trudno nazwać go rysikiem, to po prostu ołówek. Genialne narzędzie do rysowania i tworzenia grafiki. W tym aspekcie produkt Apple naprawdę się wyróżnia. Chyba lepszego akcesorium tego typu nie ma nikt.

iPad Pro – dlaczego na razie nie zastąpi komputera?

Sprzętowo – mógłby zastąpić komputery chyba już wcześniej – choć najnowsza generacja jest niezwykle udana. Mocny procesor, świetny ekran, robiący wrażenie design. Pewne ograniczenia stwarza sam iOS. Czy w wersji 13 doczekamy się istotnych zmian? Wygląda na to, że tak. Zmiana podejścia widoczna była już w iOS 11, który bardzo wyróżnił iPada. Obecnie tablety dalej korzystają z mobilnej przeglądarki internetowej. Nowy model ma złącze USB-C. Mimo tego nie podłączymy do niego żadnej zewnętrznej pamięci. To ograniczenie tylko systemowe i po prostu musi zniknąć. iPad na obecną chwilę sprzęt dla jednej osoby. W dalszym ciągu nie utworzymy na nim konta innego użytkownika. Apple na swojej stronie pisze: „macOS to system, który zasila każdego Maca. Pozwala robić Ci rzeczy, których nie zrobisz na innych komputerach”. Wygląda na to, że to jest największa obecnie wada iPada…

źródło: 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy