iPad Pro ma zastąpić nam komputery. Problemem jest jednak iOS

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-11-26

Kilka dni temu Apple opublikowało najnowszą reklamę iPada Pro. Amerykanie podają w niej pięć powodów, które mają nas skłonić do zmiany zdania. O co dokładnie chodzi? Najnowszy tablet spółki z Cupertino ma nam zastąpić komputery. To nie pierwsza taka próba i pewnie nie ostatnia. Cały czas jednak coś jest nie tak. Czy ten kierunek w ogóle jest dobry? Najnowszej generacji iPad Pro, zapewne jeden z najbardziej udanych, jeśli nie najlepszy tablet na rynku cały czas szuka dla siebie zastosowania.

Zobacz także: Move to iOS – najlepszy sposób na przeniesienie danych z Androida do iPhone

Nowy iPad Pro – moc przede wszystkim

Pierwszym jest wydajność. Tutaj chyba nie ma wątpliwości. Nowe procesory napędzające iPada Pro to jedne z najbardziej wydajnych układów na rynku. Wręcz wydaje się, że urządzenie ma taki zapas mocy, że starczy go na cały jego żywot. To świadczy o nim bardzo dobrze. Ma jednak drugie dno. O tym przeczytacie w drugiej części. Mimo wszystko ludzie kupują komputery przede wszystkim dla oprogramowania. Moc też jest ważna, ale stoi na drugim miejscu. Klienci nie kupują komputerów Apple z uwagi na najmocniejsze podzespoły na rynku. Zdecydowanie ważniejsze jest dla nich oprogramowanie czy kultura samej pracy. 

iPad Pro to wszechstronność

Urządzenie ma skaner, aparat, notatnik, możliwa jest edycja muzyki czy czytanie książek. Możemy do niego włożyć kartę SIM i cieszyć się Internetem wszędzie. Łatwo go nie tylko zabrać ze sobą, ale też wyciągnąć w każdym momencie i używać. Z laptopem tego nie zrobimy. Prawda jest taka, że iPad jest wszechstronny. Jednak cały czas brakuje bardzo zaawansowanych aplikacji, takich dla których kupuje się komputery. Na iOS brakuje choćby Final Cut Pro X czy Logica. Adobe Photoshop, który zadebiutuje niedługo to na razie niewiele. Z resztą program ten bardziej zaawansowane funkcje zdobędzie z kolejnymi aktualizacjami. Dotyk jest świetnym sposobem obsługi. Jednak to urządzenie możemy obsługiwać tylko w ten sposób. Nawet dołączenie klawiatury do modelu Pro nie zmienia nawigacji. To iOS ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami. To co wyróżnia urządzenia Apple to Pencil. Trudno nazwać go rysikiem, to po prostu ołówek. Genialne narzędzie do rysowania i tworzenia grafiki. W tym aspekcie produkt Apple naprawdę się wyróżnia. Chyba lepszego akcesorium tego typu nie ma nikt.

iPad Pro – dlaczego na razie nie zastąpi komputera?

Sprzętowo – mógłby zastąpić komputery chyba już wcześniej – choć najnowsza generacja jest niezwykle udana. Mocny procesor, świetny ekran, robiący wrażenie design. Pewne ograniczenia stwarza sam iOS. Czy w wersji 13 doczekamy się istotnych zmian? Wygląda na to, że tak. Zmiana podejścia widoczna była już w iOS 11, który bardzo wyróżnił iPada. Obecnie tablety dalej korzystają z mobilnej przeglądarki internetowej. Nowy model ma złącze USB-C. Mimo tego nie podłączymy do niego żadnej zewnętrznej pamięci. To ograniczenie tylko systemowe i po prostu musi zniknąć. iPad na obecną chwilę sprzęt dla jednej osoby. W dalszym ciągu nie utworzymy na nim konta innego użytkownika. Apple na swojej stronie pisze: „macOS to system, który zasila każdego Maca. Pozwala robić Ci rzeczy, których nie zrobisz na innych komputerach”. Wygląda na to, że to jest największa obecnie wada iPada…

źródło: 9to5mac • Adi Jot

  Jestem zwolennikiem prawdziwej klawiatury, więc użytkowanie tej ekranowej jest dla mnie dużą bolączką. Nawet w przypadku telefonu pewne rzeczy i tak preferuje wykonać na komputerze. Kolejnym mankamentem w iPadzie nie ważne której generacji jest brak możliwości podłączenia chociażby pamięci zewnętrznej (pendrive, dysku dyski USB). Prawda jest taka że Firma nigdy tego nie umożliwi bo zbiera od przyszłych użytkowników ogromne tantiemy za ten właśnie wybór. W podstawowej konfiguracji iPad z wbudowaną pamięcią 64GB kosztuje 3800 zł natomiast wersja o pojemności 1TB to kuriozalny koszt 7600 zł. Występują również wersje pośrednie 256GB za 4600 zł oraz 512GB 5600 zł. Biorą pod uwagę dzisiejszy ceny nośników zewnętrznych konkluzja nasuwa się jedna PŁACIĆ! PŁACIĆ! PŁACIĆ! Powiedźmy szczerza że cena 3800 zł jest stawką wyjściową która określa urządzenia, natomiast 4600 zł za te samo urządzenie o pojemności większej o 192 GB i dopłacie 800 zł daje nam 4,2 zł/GB, (3,95 zł/GB przy wersji 1TB). Porządnej jakości dysk SSD o pojemności 1TB można kupić śmiało w kwocie do 1 tyś. zł. Bardzo fajnie że nowe urządzenie umożliwia uruchomienie w pełni funkcjonalnego Photoshopa ale osoba która zajmuje się choćby fotografią i nie ma możliwości podłączenia aparatu fotograficznego, czy pamięci zewnętrznej sens takiego urządzenia staje się znacząco mniejszy.
  Dla mnie komputer czy to stacjonarny czy laptop to przede wszystkich urządzenie do którego mogę podłączyć urządzenia peryferyjne: drukarka, pamięć zewnętrzna, czytnik kart pamięci, monitor, rzutnik itp. Apple od dawna idzie inna ścieżką rozwoju stosując swoje indywidualne rozwiązania technologiczne np. inne złączę do ładowania, które również zmienia się na przestrzeni lat jednocześnie eliminując możliwości podłączania sporej ilości urządzeń peryferyjnych. Tworząc w ten sposób zamknięty ekosystem praktycznie tylko i wyłącznie dla urządzeń swojego projektu, które nie są tanie.
  Sam przez parę lat korzystałem z iPhona zaczynając od wersji 4 a kończąc na 6S. Przy kupnie tego ostatniego a było to ponad dwa lata temu wiedziałem że będzie to już ostatni telefon tej firmy, kwota 2600 zł była ceną zaporową a wiadomo że każdy nowszy model jest droższy. Testowanie mojej „cierpliwości” finansowej się skończyło.

 • Tomasz

  Macbookowy system na ipada i problem rozwiazany. Hola… A ipad ma gniazdo na karte flash? Jesli nie, to nie nadaje sie do niczego. Chyba ze wygryzienia iphona z rynku.

 • KLIN
 • TheDon Kichot

  Większość bolączek iPad’a można rozwiązać software’owo. iOS 12 skupia się na wydajności i naprawie błędów z iOS’a 11, a i samo Apple powiedziało, że wiele fajnych rzeczy (potencjalnych game-changerów), np. Dark Mode, zostało przeniesionych do iOS’a 13, bo nie zdążyli dopracować ich na premierę 12-tki. Apple coraz odważniej pogrywa z iPad’em, a iOS11 był krokiem w dobrym kierunku. Nie zdziwię się jeżeli iOS13 będzie swojego rodzaju przełomem dla iPad’ów.

  • Jarek Łojkowski

   Bo fantazja, fantazja, fantazja jest od tego żeby funboye apple mogli bawić sie na całego.

  • mico11

   taaa naprawdę ? Dark Mode game-changerem ? no popatrz, to skrzypiące smartfony z androidem od dawna mają dark mode, pink mode, green mode – to się nazywa tematy, motywy – żeby było bardziej po amerykańsku – Themes.
   o matko jak niedorozwinięci muszą być fani jabłka, skoro uważają za game-changera taki oczywisty ficzer. no – jeszcze trochę i apple zrobi z ipada prawdzimy komputer, pozwalając włożyć do niego kartę pamięci i wtedy fani apple zawyją w ekstazie. Yeeees! iPad prawdziwym komputerem! no fakt, qzwa coś co jest dla wszystkich oczywiste, apple jest mistrzem w wyważaniu otwartych drzwi.

   • TheDon Kichot

    Dark Mode był w początkowych wersjach Andoroida. Wraz z przejściem na Material Design Google całkowicie porzuciło ten pomysł i ustawiło biel jako jedyny prawilny kolor. Sytacja zaczyna się zmieniać dopiero teraz, gdyż cześć gigantów zaczyna „odkrywać” coś co MS wiedział już lata temu tworząc WP8.1 oraz W10M – że Dark Mode + OLED to świetny pomysł oraz, że często używane elementy warto mieć w obrębie kciuka (Samsung One UI). Wymieniłem Dark Mode wśród game-changerów, bo w sumie z tego co pamietam nie było sprecyzowane o co dokładnie chodziło. Poza tym nie jestem fanboyem Apple, ani jakimś wielkim fanem. Swoją drogą to Google przestało rozwijać Androida z myślą o tabletach lata temu i dopiero teraz powoli wchodzą na ten segment z Chrome OS.

    • łukasz Jedryszczyk

     Większość producentów pozwala zmieniać kolor na jaki chcesz a ty mówisz o czystym androidzie gdzie też wystarczy odpowiednią aplikacja i już.

 • Kamień

  Jeśli ogarną system, to potencjał na zastapienie komputera jest duży. Na dzień dzisiejszy to zabawka do konsumpcji treści lub narzędzie dla grafików.

 • KLIN

  nie ma tego, nie ma tamtego, to jak chce zastąpić komputery skoro nic „uzytkowego nie mozna podłączyć, całe faple, i fani ktorym sie wydaje ze tak musi być skoro apel pisze 😁

 • LCD

  Pewien fan tutaj zapomniał, że istnieją tablety z pełnoprawnym systemem desktopowym i jakoś nie zastąpiły komputerów a są na rynku nie od dzisiaj. No ale wiadomo co Apple to Apple 😛 tylko mi te białe logo na zielonym tle nie pasuje do artykułu.x