CheapCast, czyli zmieniamy Androida w ChromeCast

Mateusz Gadzina Aplikacje 2013-08-13

ffrgvee

Dzisiaj na Google+ Sebastian Mauer umieścił wpis informujący o wypuszczeniu do bety swojej aplikacji nazwanej CheapCast. Ma ona w założeniu zmienić dowolne urządzenie z Androidem w pokazanego niedawno przez Google ChromeCasta. Jak prezentuje się pierwsza wersja i czy warto się nią zainteresować?

Przede wszystkim aplikacja ta będzie idealna dla posiadaczy wszelkiego rodzaju przystawek (dongle) do swoich TV, na których mogą instalować aplikacje z Sklepu Play. Ja sam nie posiadam takiego urządzenia, ale nie powstrzymałem się przed przetestowaniem tego programu przy użyciu Nexusa 7 i Galaxy S3.

Przede wszystkim aplikacja jest banalna w obsłudze – wystarczy tylko, co nawet nie jest konieczne ale ułatwia zarządzanie więcej niż jednym sprzętem, zmienić nazwę urządzenia i w prawym górnym rogu uruchomić CheapCast.

Screenshot_2013-08-12-10-58-05

Po tym, za pierwszym razem, na innych urządzeniach powita nas taki widok:

Screenshot_2013-08-12-10-03-09

Jeśli wybierzemy opcję, która nam się podświetliła, nastąpi połączenie między dwoma urządzeniami i na odbiorniku z zainstalowanym CheapCastem rozpocznie się odtwarzanie. Swoją drogą, Nexus 7 ma duża ładniejszą tę ikonkę, ale to już tylko osobista opinia i mała dygresja.

A oto kilka zrzutów ekranu zarówno z urządzenia robiącego jako „nadajnik” (Nexus 7) jak i „odbiornik” (Galaxy S3).

Screenshot_2013-08-12-11-02-34

Odbiornik w momencie odtwarzania (górny pasek znika po chwili)

Screenshot_2013-08-12-11-02-01

Ekran nadajnika w momencie trwania transmisji

Screenshot_2013-08-12-11-03-38

Możemy także stworzyć kolejkę filmików które będziemy oglądać

Screenshot_2013-08-12-11-00-32

Wybór urządzenia na które będziemy przesyłać film

Niestety, jest to jeszcze wczesna beta i wciąż pojawia się sporo błędów takich jak problemy z odtwarzaniem na uśpionym urządzeniu czy brak wsparcia dla Chrome Tabs – wydaje się jednak, że autor wie już o większości z nich i w kolejnych wersjach postara się łatać wszystkie niedoróbki.

Czy jednak aplikacja ta jest w ogóle warta uwagi? Tak, nawet mimo wczesnej wersji. Jeśli macie dowolne urządzenie z Androidem podpinane pod TV i możecie tam instalować aplikacje – sprawdźcie CheapCast. W wielu wypadkach, np. gdy posiadamy już urządzenie z HDMI lub drugie urządzenie nie wspiera MHL – aplikacja ta może być naprawdę przydatna. Może jeszcze nie teraz, chociaż wsparcie dla klienta YouTube i Google Music jest dobrym początkiem, ale gdy tylko zewnętrzni deweloperzy ujrzą potencjał CheapCasta – może być ciekawie.

Wczoraj pojawił się także pierwszy update aplikacji poprawiający wsparcie dla urządzeń z Androidem poniżej 4.0 oraz dodając wsparcie dla zewnętrznych aplikacji – tę opcję możecie zobaczyć poniżej.

Screenshot_2013-08-13-11-09-37

Opcja dla deweloperów już dostępna

Teraz tylko niech któryś z popularnych odtwarzaczy filmów zacznie działać z ChromeCastem i będzie już naprawdę dobrze. Bo w końcu nic tak bardzo nie denerwuje jak przymus przerzucania video z jednego urządzenia na drugie tylko dlatego, że nie da się go w żaden sposób podłączyć do TV.

Profil autora na Google+ znajdziecie tutaj, natomiast samą aplikację możecie ściągnąć w Sklepie Play. • Aplikacja chyba została usunięta ze sklepu https://uploads.disquscdn.com/images/097dfd0ea2c18734b4536807d0d1824630b98ce205ec50a45c534fa44ed71e49.png są jeszcze jakieś inne zamienniki tego typu aplikacje?

 • Smk

  Szybkie testowanie pozwoliło stwierdzić iż aplikacja grzecznie rozmawia ze sprzętem rootowanym i nie, na standardowych romach, customach, google edition, i tak dalej, w sporej ilości konfiguracji i opcji.

  Bestia jest bardzo użyteczna i funkcjonalna nawet w aktualnej formie – Mam w pokoju Mk802 podpięte pod telewizor, a starą xperię mini pod wieżę stereo. Przy użyciu akurat tej opcji włączenie muzyki czy filmu na powyższych urządzeniach staje się wyjątkowo przyjemne. Teraz tylko czekać na devów i obsługę zewnętrznych odtwarzaczy.

 • GChmurka

  A w czym to jest lepsze od XBMC które już od dawna dostępne jest na androida, zaś samo xbmc remote (czyli tak jakby piloty do aplikacji xbmc) są już od jakiś 3 lat dostępne w markecie 😀
  Innymi słowy mamy
  XBMC – zainstalowane na dowolnym urządzeniu z androidem (np. na doonglu, lub nawet na kompie z windowsem/linuxem)
  xbmc remote – czyli aplikację robiącą z naszego trelefonu pilota dla xbmc.

  • KrzychuG

   W niczym bo to zupelnie co innego. To jest po czesci odpowiednij AirPlay z urzadzen Apple’a. XBMC to multimedialny kombajn, ktory nie pozwala Ci streamowac rzeczy z innego urzadzenia. Jesli ostatecznie uda sie jakos streamowac „pulpit” to spokojnie moze to zastapic Miracast.

  • Smk

   Wygoda, prostota, łatwość użycia i konfiguracji, integracja z usługami Google.

 • mlod_y

  Totalny OFFTOP
  B.O.K bardzo fajnej muzyki słuchasz ;]

 • Arqs

  O ile dobrze rozumiem, muszę mieć nexusa. A poza tym – na donglu do TV to nie ma sensu, wolę sobie tam odpalić bezpośrednio YT i nie potrzebuję do tego telefonu (chyba, że jako pilota, ale to inna sprawa). To już bardziej wolę Screen Mirroring Samsunga – dużo bardziej funkcjonalne.

  • Nie – wystarczy dowolny sprzęt z androidem.
   Nie każdy telewizor ma dostęp do YouTube – to ze Twój ma nie oznacza ze rozwiązanie z dongle jest „bez sensu”. W tym wypadku wystarczy tylko wejście z HDMI i cos z androidem – i juz z dowolnego sprzętu z andkiem możemy streamowac yt i muzykę. A to dopiero wczesna beta.

  • Smk

   Ma sens. Mój stick dławi się przy video w HD, przy streamingu obraz jest płynny. Ot, cuda.

 • matiias89

  Wtedy by sobie strzelili w kolano bo nie zarobiliby ;p

 • Mifczu

  Że samo Google takiej aplikacji nie udostępniło…

  • Matslom

   A kto potem kupiłby ChromeCast?