Cenzura internetu przegłosowana, co teraz?

Adrian Celej Artykuły 2018-06-20

Nie pomogły prośby ani nagłaśnianie tematu – dziś przegłosowano artykuł 11 wprowadzający podatek od linków i artykuł 13, który odpowiadać będzie za cenzurę internetu.

Unia Europejska nie interesuje się naszym zdaniem

Od jakiegoś czasu internet zalały informacje o planowanym wprowadzeniu cenzury i opodatkowania linków. Na łamach Android.com.pl mogliście dowiedzieć się czym są proponowane ustawy oraz jakie niosą za sobą konsekwencje, jakie mają poparcie i jak wyrazić swój sprzeciw. Jeśli postanowiliście poinformować polityków o swoim sprzeciwie to mogę powiedzieć, że absolutnie nic to nie dało. Dziś Julia Reda poinformowała na Twitterze o przegłosowaniu obu artykułów:

Stosunek głosów zwolenników do przeciwników wyniósł 15:10. Według wcześniejszych infografik było to 13:12, a więc wywołana w internecie burza nic nie dała. Nie oznacza to, że jej efekty były przeciwne od zamierzonych, politycy prawdopodobnie nie zwrócili na to uwagi, a zmiana decyzji była wynikiem innych, ważniejszych czynników.

Czy cenzura internetu stała się faktem?

Przegłosowanie jeszcze nie oznacza wejście tych ustaw w życie, to dopiero jeden z kroków. Na pewno pojawią się pewne zmiany, ponieważ w obecnej chwili przepisy są bardzo nieprecyzyjne. Proces legislacyjny w Unii Europejskiej jest nieco skomplikowany, jednak wymienię jedynie najważniejsze wydarzenia. Prawdopodobnie między 3 a 5 lipca za przyjęciem projektu będzie głosował Parlament Europejski. Ostatnim punktem będzie głosowanie pod koniec obecnego lub na początku przyszłego roku. Mogłoby się wydawać, że jeszcze nie wszystko stracone, ale to nie do końca prawda – wprowadzenie większych zmian teraz będzie bardzo trudne, istnieją małe szanse na to, że posłowie całkowicie zmienią sens tych ustaw.

Czy można coś jeszcze zrobić?

Chęć wprowadzenia cenzury internetu bardzo często porównuje się do umowy ACTA. Wielu oczekuje podobnych protestów, jednak na razie ich nie widać. Być może jeszcze się pojawią, w takiej sytuacji dobrym pomysłem byłoby wybranie się na nie. Niestety, jak widać Unia Europejska kompletnie nie interesuje się naszym zdaniem publikowanym w internecie. Szczerze mówiąc wątpię żeby zainteresowała się protestami w kraju takim jak Polska, przecież to i tak bezpośrednio im w niczym nie przeszkadza, ale to chyba jedyne wyjście. W poprzednim tekście wspominałem, że politycy UE nie raz ignorowali zdanie obywateli i tak samo może niestety być tym razem. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zależy im na przepchnięciu ustawy. Dużo zdziałać mogą hakerzy, nie da się ukryć, że deface strony Donalda Tuska w 2012 roku miał duży wpływ na odrzucenie umowy ACTA, jednak podobne działanie na skalę europejską jest raczej mało prawdopodobne. • willow007

  „Unia Europejska kompletnie nie interesuje się naszym zdaniem”. Nie ma żadnej Unii Europejskiej. Są konkretni ludzie, którzy głosują. Jak długo będziemy pochodzić do UE jak do jakiegoś niezależnego bytu tak długo będziemy bezradni. I o to właśnie chodzi urzędasom żyjącym z naszych pieniędzy. Trzeba rozliczać konkretnych ludzi, naciskać, kontrolować, krytykować, dokuczać, a już na pewno nie wybierać na kolejną kadencję.

 • Zibi Maciej

  Kolejny popis siły UE. Patryczek w nos dla obywateli firm dla Google. Pokazują że zrobią co zechcą a raczej co chca lobbyści. Brak słów naprawdę zaczyna to przypominać ustruj totalitarny. Zajęli by się czymś pożytecznym jak strony z pornografia dziecieca zwyrodnialcami w sieci czy imigrantami. A tak mydła ocza zajmując się sprawami gówno znaczącymi wprowadzającymi kolejny haracz. coś mi się wydaje że tak się śmiali z brytoli że wyszli z UE ale przynajmniej mogą sami stanowić o swoich ustawach prawie i nie muszą się dostosowywać do kazdego popieorzonego art UE. Szok. „Oby” tak dalej to za 10 lat wprowadza nam limity na puszczanie bąków i zainstalują czujniki metanu przy dupach z GPSem.

 • Michal

  Na tym świecie i tak nie wiadomo co było, jest i będzie PRAWDĄ…

 • thecraven

  Gdyby ludzie musieli brać odpowiedzialność za to co publikują w internecie, a pisanie kłamstw i oszczerstw byłoby karane to to nawet miałoby sens.

  • Adrian Celej

   To nie będzie miało wpływu na pisanie kłamstw

 • Szamajama_Okutasi

  Z tego eurokołchozu powinniśmy spier……. póki jeszcze się da, zanim całkowicie zamieni się to w drugie ZSRR i zabiorą nam paszporty.

  • Tomek

   To spierdalaj do Rosji.

   • matthewtix

    Co ma do tego Rosja, i skąd ta agresja, no proszę ludzie.

    • Kuba Maeglin Praski

     chyba ma do tego tyle, że Rosja leży z drugiej strony Polski, która, co stwierdzam z żalem, niestety nie jest takim imperium żeby to do nas dołączali mniejsi gracze. Niestety na arenie międzynarodowej to my się zaliczamy do tych niewielkich graczy. Tak więc lezymy między Unią Europejską a Związkiem Radziec… to znaczy Związkiem Białorusi i Rosji, czyli w zalezności od tego w którą stronę się obrócimy to mamy albo UE albo ZBIR…

   • Szamajama_Okutasi

    No tak, bo jak nie UE, to od razu musi być Rosja. Kolejny z totalnie spranym umysłem. Zacznij człowieku samodzielnie myśleć, zamiast bezmyślnie łykać tą TVN-owską propagandę, to naprawdę nie boli

    • Robert Kaa

     A co ma do tego TVN zacznij myśleć człowieku

     • Zibi Maciej

      Skoro nie wiesz co ma do tego TVN to znaczy że nie oglądasz TVNu więc się nie udzielają Szymajda_Okutasi ma rację. TVN pierdoli takie głupoty o tejbustawie i jest tak ślepo zapatrzony w UE że pier… głupoty na ślepo. Tak jak i ty

     • BlahFFF

      No tak, tylko ze aktualny rzad ktory jest dosc mocno anty-TVN a z UE najchetniej wyciagalby tylko fundusze jesli byla by taka mozliwosc, tez jest dosc mocno za tymi zmianami.

      Jak to mowia, system nalezy zwalczac od srodka a UE inaczej zreformowac sie nie da. Niestety malo kto idzie tam dla idei i wprowadzania faktycznych zmian i ulatwnien dla obywateli. Rzadzi kasa, rzadza korporacje i interes przecietnego obywatela g* ich obchodzi dopoki nie dotyka ich bezposrednio.

     • Szamajama_Okutasi

      To zacznij, to naprawdę nie boli, więc polecam.

  • Patryk

   Gdyby nie ten eurokołchoz to Polska przypominałaby obecnie Białoruś, ale tacy jak Ty nigdy tego nie pojmą.

   • Szamajama_Okutasi

    To tacy jak ty niczego nie pojmą, bo macie zbyt wyprane tą całą unijną propagandą umysły. Zero samodzielnego myślenia.

 • christeros

  Ciekaw jestem co anonimowi na to wszytko

  • Adrian Celej

   Podobno skończyli gimnazjum
   A tak na serio to ta organizacja w zasadzie już nie istnieje, to tylko grupa ludzi od straszenia.

   • Michael Wolf

    Yyyyyy, nie istnieje ❔
    A skąd taka informacja, jeśli można wiedzieć?

    • Adrian Celej

     Do tej organizacji może należeć każdy, a zarazem nikt poważny nie chce się w to mieszać. Anonymous kiedyś istniało, ale dawno się rozpadli.

  • Michał Derej
 • Karls

  I jak to niby technicznie chcą wprowadzić? Pusty akt prawny bez możliwości realizacji i egzekwowania.

  • Adrian Celej

   Oni po prostu wprowadzą, to nie ich problem jak portale to wdrożą. Jednocześnie powstaną organizacje podobne do ZAiKSu zbierające haracz. Egzekwowanie to nie problem, odpowiedzialność za treści będą ponosiły serwisy, to one będą w razie czego winne.

   • assault

    i będzie jak z rodo, dużym nie przeszkadza, a małych nie będzie stać na koszty dostosowania się

   • Karls

    No to się wszystkie serwery wyniosą do Rosji/USA czy w jeszcze inne regiony świata, gdzie nie ma takich regulacji. A wielkiego muru jak China nam nie postawią. Jak dla mnie iluzoryczna ustawa, która ma być bardziej gestem, symbolem, niż coś realnie zmienić.

    • Adrian Celej

     Tym tematem jeszcze się zajmę. Tak, to jest wyjście, ale nie dla wszystkich.x