Cenzura internetu jeszcze nigdy nie była tak bliska. Co zrobić, by ratować internet?

Kacper Kościański Artykuły 2018-06-07

W sieci wrze, bo Unia Europejska chce wprowadzić wszechobecną cenzurę w internecie. Wszystkiemu winne są dwa artykuły (11 i 13). Ten pierwszy to tzw. podatek od linkowania (ludzie musieliby płacić za udostępnianie linku), a drugi jest jeszcze gorszy: nakazuje wprowadzanie automatów cenzurujących, które miałby sprawdzać każdy wysyłany na serwer plik audiowizualny (filmy, zdjęcia, obrazki itd.), by upewnić się, że dany element nie jest chroniony prawem autorskim.

Chyba każdy z Was widzi, jak absurdalnie to brzmi oraz jak głupi jest to pomysł, ale zacznijmy od początku.

Dlaczego wprowadzenie podatku od linkowania jest złe?

Powiedzmy sobie szczerze – nikt nie będzie chciał płacić za udostępnianie linków. Po wprowadzeniu tego artykułu znacznie mniej osób będzie dzielić się informacjami, ucierpi SEO, czyli pozycjonowanie (oraz firmy się nim zajmujące), a także będzie powstawało coraz mniej startupów informacyjnych. Nie muszę chyba mówić, że przez takie kretyńskie posunięcie upadnie wielu mniejszych wydawców – „wybicie się” będzie niemal niemożliwe.

Jeśli dojdzie do wprowadzenia podatku od linkowania, to będzie to wiązało się ze znacznym przebudowaniem prawa cytatu, bowiem „podatek od linkowania” zabrania też udostępniania fragmentów artykułów. To tylko kilka z elementów, którym zaszkodzi ten artykuł – gdybym miał wymienić je wszystkie, prawdopodobnie siedziałbym przy tym wpisie jeszcze kilka godzin.

Dlaczego wprowadzenie automatów cenzurujących jest złe?

Zostaną tylko najwięksi, a szerzenie propagandy będzie łatwe jak nigdy dotąd. Wiele serwisów oferujących założenie konta użytkownikom upadnie, bo nie będą w stanie sprostać kosztom, które poniesie za sobą stworzenie automatu cenzurującego. Mało tego – wiele serwisów przestanie mieć racje bytu, straci swój charakter – nawet Facebook, którego trzonem są treści, którymi dzielą się między sobą użytkownicy. Po wprowadzeniu tego artykułu nawet memy będą nielegalne.

Czy ktoś, kto wpadł na tak kretyński pomysł, pomyślał o mniejszych serwisach i ich właścicielach, którzy teraz mogą stracić swój biznes, a co za tym idzie czas, nerwy i pieniądze? No właśnie – nie. Takie osoby zostaną odprawione z kwitkiem.

Naruszona zostanie wolność słowa. Internet, który znamy, zniknie.

Jak możesz przyczynić się do ratowania wolnego internetu?

Sposób jest jeden. W sieci powstała strona internetowa Save Your Internet, na której po wypełnieniu wniosku można się skontaktować z reprezentantami MEP z danych krajów i wyrazić swój sprzeciw przeciwko cenzurze internetu. Po wpisaniu swojego kraju i adresu e-mail, treść sprzeciwu zostanie wygenerowana automatycznie (oczywiście można napisać go swoimi słowami, jeśli ktoś chce) oaz rozesłana do wszystkich osób, które mogą coś z tym zrobić. Jeśli wystarczająco dużo osób wypełni wniosek, to możliwe, że niektórzy z polityków, którzy są obecnie przeciw, zmienią swoje zdanie.

Wniosek można wypełnić na stronie SaveYourInternet.eu, do czego szczerze zachęcam.


Zobacz także: Dlaczego nigdy nie kupię iPhone’a?

Sam jestem w trakcie tworzenia startupu, na którym ludzie będą mogli udostępniać różne materiały, tworzyć grupy i dyskutować. Jeśli te przepisy wejdą w życie, to wszystkie moje plany odejdą w niepamięć. Mam nadzieje, że politycy jeszcze pójdą po rozum do głowy. Z ACTA daliśmy sobie radę, więc myślę, że z tym też nam się uda.

Najbardziej kuriozalny w tym wszystkim jest fakt, że osoby głosujące ZA cenzurą są w większości w podeszłym wieku – co więcej, połowa z nich zapewne nie potrafi samemu podłączyć myszki do komputera. Dlaczego tacy ludzie mają decydować o przyszłości internetu, skoro sami są przeszłością? Tego nigdy nie zrozumiem. • maxandyaf

  Drogi Kacperku, ty też jesteś już przeszłością… Z każdym dniem coraz odleglejszą. I tu się z tobą zgadzam „nigdy tego nie zrozumiesz”. A więc drogi Kacperku nie wiek decyduje o poglądach tylko zawartość mózgoczaszki. Rzeczony problem z cenzurą jest typowy dla komunizmu który zgraja lewaków z lat 60-tych (organizowali wtedy strajki studenckie na Zachodzie i bojówki marksistowskie) z Brukseli wprowadza pełną parą nie tylko w Europie. Te całe ich ACTA, RODO, pozbawianie narodów tożsamości, własnej waluty to typowe dla Kraju Rad posunięcia. Moja Rada: jak najmniej skacz (albo wogóle) na marszach Kodorastów i doradzaj swoim kolegom żeby tego nie robili a będziesz dłużej żył wolny..

 • Łukasz Rozalewicz

  Uszanowanie moje Witam bardzo serdecznie Wszystkich Userów:) Ja ze swojej strony czytając wszystkie wypowiedzi mówię Wam – że Pierwotny stwórca Ram – Ha czyli Twórcza energia kosmiczna która Nas stworzyła tutaj ma nad tym wszystkim pieczę. Ja Wam życzę dobrej energii harmonii i dobrostanu aby Wam w życiu się powodziło i szczęściło. Ze swojej strony zapraszam do kontaktu ze mną na Facebooka LukeSlovian – Możemy wspólnie przeprowadzić medytację w tej sprawie. Znam wiele osób które prowadzą medytację z dużym skutkiem natychmiast dobra energia zaczyna działać i dobra energia wypełnia miejsce tej negatywnej. Poszukuję chętnych ludzi dobrowolnie do podjęcia choćby 5 minut czas na medytację.

  Podpisano LukeSlovian

 • Martina Neumayer

  Teraz? Kurrffaszz teraz chcecie ratować coś co sami pogrzebaliście własną głupotą robioną przez xxx lat? Buuuhahaha 😂 😂 😂
  No to tylko pozostaje pogratulować rozsądku i myślenia.

 • EsiuWWW

  Ale kto chce Komisja Europejska, Parlent czy może Rada ? Na jakim etapie jest ten projekt ? Żeby coś takiego przeszło musi być zgoda Rady ( państw członkowskich) Komisji i Parlamentu. Więcej rzetelności w podawaniu faktów !!

 • Bart Bart

  UE to reaktywacja ZSRR, chcą wszystko wyrównać i poograniczać jak za czasów Stalina.

 • Want to know about Teer Game?

 • Want to know about Teer game? Just go through that link.

 • Ryba Solona

  Czym wy się martwicie? Niech wprowadzają te przepisy. Ile czasu taki internet przetrwa? Kto będzie go używał? Natura nie znosi próżni, za chwilę powstanie coś nowego co zastąpi nam dzisiejszy internet. Ja już mam dosyć znikających materiałów na YouTube, komentowania tylko przez wtyczkę facebooka i płacenia pieniędzmi i czasem za „byle gówno” wciskane nam z każdej strony.
  Im więcej wprowadzą obostrzeń tym szybciej wrócą normalne czasy.

  • stark2991

   A okres przejściowy byłby koszmarem

  • Nie tylko korzystam z internetu jako użytkownik – pracuje nad swoim startupem, który niedługo ma wejść w życie. To o niego się boję.

  • Łukasz Rozalewicz

   Ryba Solona własnie tak jest jak Myślisz od tej całej cenzury Miłość Boża jest najsilniejsza. I choćby nie wiem jakie zakazy Unia sobie powymyślała to Miłości Bożej i Miłości Jezusa nie zniszczy. Bo przecież Jezus nie mówił nam nic o tym aby Unię zbudować. Życzę dobrego dnia w dobrej miłości Bożej LukeSlovian

 • stark2991

  Jaki w ogóle cel miałoby pobieranie opłat za udostępnienie linka? Przecież to jeden z podstawowych sposobów rozpowszechniania informacji, dzielenia się nimi. Cały internet stoi na linkach. Kto zyska na tych opłatach? Unia szuka sobie zarobku? Bo takie coś uderza we wszystkich użytkowników internetu. Idźmy za ciosem, opodatkujmy wdechy.

 • Jemphilus

  Odpowiedź co zrobić jest prosta – wywalić wszystkich obecnych rządzących w Brukseli, którzy się tylko zajmują cenzurą, głupimi rozwiązaniami typu roam like at home bez obniżenia stawek połączeń za granicą dla operatorów, albo składem kebabu. Po co komu taki parlament UE, który tylko przeszkadza albo marnuje czas na głupoty? Niszczyć Unię nie trzeba, wystarczy naprawić, choć coraz bardziej się obawiam że jest to niemożliwe.

 • sejfit

  Same strony, artyści, wokaliści i wszystko inne się temu przeciwstawi, lub znajdzie klauzulę która po umieszczeniu na stronie zezwoli na rozpowszechnianie tego w taki, a nie inny sposób. Gdyby nie linki memy itd. nie odwiedził bym nigdy w życiu niektórych stron internetowych które na tym zarabiają. Bez takich zastrzyków gotówki, te strony są albo skazane na porażkę, albo same zaczną z tym walczyć 😉.

 • Krakowiaczek

  Jakie znaczenie to ma kto to wymyśla. Prawo czy lewo to i tak pokazują nam środkowy palec.
  Ale czy akcja spamowa pomoże nam wszystkim się pokazać jako ludzie dojrzali i inteligentni czyli godni partnerzy do dyskusji na temat praw nas dotyczących?

 • Luk Knysza

  To raczej wygląda na inkwizycję, a ja nic nie zapłacę za czytanie i oglądanie treści. Niech operator sobie płaci . Wszystko co oglądam w necie powinno być darmowe i nie będę niczego przesiewa , bo coś tam chcą.

  • GLOCK

   Serio…wszystko powinno byc darmowe?!
   to proponuje abys od jutra powiedzial szefowi ze pracujesz za „dziekuje”, bo przeciez praca ludzka nie powinna podlegac wynagrodzeniom!

   • Luk Knysza

    A od kiedy mam płacić za coś powszechnie dostępnego ? Lub przeczytam jakąś głupotę ,a każde kliknięcie naraża mnie na koszty ?? Przecież nie piszę o czymś kto wystawia na srzedaż samodzielnie. Jeśli chcesz coś sprzedać w necie to zabezpiecz sobie sam ,a nie kosztem internautów. Ja coś mam a ty zapłacisz za goryli ?? To jest uczciwe ? Skąd ktoś ma wiedzieć ,że za ten link jak w 0900 .. mam płacić? Jak właściciel chce ,żeby link był płatny to musi za to zapłacić , bo naraża nas na stratę czasu.

    • GLOCK

     Gry-sa powrzechnie dostepne
     Filmy-sa powrzechnie dostepne
     Muzyka-jest powrzechnie dostepna
     Obrazy i teksty-są powszechnie ie dostepne
     …niestety czesto bez wiedzy i zgody autora.
     To że mozna komus coś ukraść i udostepnic milionom nie rozgrzesza nikogon

 • Michael Wolf

  👁️ ZABRANIA SIĘ ZABRANIAC👁️ – jeśli jakaś wataha starców, nie nadążając za współczesnością, zaczyna się bawić w „internetową Inkwizycję” i myśli (sic!), że trzeba ograniczać, zakazywać, cenzurować i eliminować, bo „uni wiedzo lepi”, to źle się dzieje…

  Do jednego z przedmówców: oprócz demonicznego „lewactwa”, którym straszy się dzisiaj tu i tam, mamy też prawactwo, centractwo, pieniactwo, buractwo i cebulactwo, które jest gorsze od plagi szarańczy…..

 • Pabliell

  Co zrobić, by ratować internet? Cóż, Korwin już dawno dał nam rozwiązanie: „Unia Europejska powinna zostać zniszczona”.

  • kaliente

   Zniszczmy od razu internet, wtedy nikt go nie zablokuje!

   • Łukasz Rozalewicz

    To nie chodzi o niszczenie bo Jezus nie mówił o niszczeniu. Pierwotna Twórcza Energia Kosmiczna – a w samej istocie rzeczy pierwotny Stwórca Ram – Ha – który stworzył 4 rasy o 4 kolorach tęczówki oka też nie mówi o tym aby niszczyć. kaliente wierzę głęboko że potrafisz otworzyć się na Bożą miłość i dobrą energię miłości Ram – Ha i Jezusa. Skoro Unia chce czegoś zakazywać to oznacza według mnie że to własnie Unia boi się czegoś straszliwie. A jeżeli się boi to tam nie ma pierwotnej miłości Bożej która jest najważniejsza we wszystkim. Miłość Boża jest w tym wszystkim najcenniejsza – bo gdyby nie Stwórca to my nie mielibyśmy internetu tu i teraz. Ja tak rozumuje to. I ze swojej strony jako Słowian z krwi i kości zrodzony proponuję codziennie medytować wspólnie gdzie tylko zechcecie. Proponuję wspólne medytacje np: na komunikatorze Messenger. Chodzi o to co Kto ma dostępne. Bo zdaję sobie sprawę że niektórzy mogą mieć internet mobilny i tutaj przydała by się aplikacja która pożera mniej transferu Gigabajtów. Jestem otwarty na propozycje. Proszę skontaktować się ze mną na Facebook. Zamieszczam link do mojego profilu
    https://www.facebook.com/whitewolf1608

    Posiadam również Skype ale nie zamieszczam linka ani loginu do Skype, ponieważ
    przez ostatnie aktualizacje Microsoftu aplikacja ma kłopoty z poprawnym nawiązywaniem połączeń. Możemy połączyć się też na Google Hangouts.
    Może Hangouts uciągnie i utrzyma większą liczbę użytkowników niż komunikator Messanger. Nie wirem tego dokładnie trzeba to przetestować dlatego zapraszam do kontaktu ze mną na Facebook.
    Razem w miłości Bożej zrobimy to co jest w woli Bożej w tej sprawie.

 • mindla

  Co do treści chronionych prawem autorskim to mam poglądy zdecydowanie odmienne od autora artykułu.
  Natomiast pełna zgoda do do cenzury internetu.
  Powinien pozostać wolny, bez żadnej cenzury.
  To ostatnie źródło którego jeszcze nie dotknęło lewactwo.

  • bartek2604

   Wszędzie wpier*olcie politykę, macie rację. Prawactwo również, jak widzę, panoszy się jak smród po gaciach :).

   • Krzysztof Kałębasiak

    Czy zwróciłeś uwagę na różnicę między twoim komentarzem, a komentarzami „prawakow”?

    • bartek2604

     A czy zwróciłeś uwagę na „:)” na końcu zdania, czy sarkazm musi do ciebie podejść i je*nąć prosto w twarz, żebyś zrozumiał?

     • Maxik

      Nie każdy trawi wypowiedzi sarkastyczne 🙂

     • Krzysztof Kałębasiak

      Sarkazm, to sarkazm, a wulgarność, czy chamstwo, nie jest sarkazmem.

     • Maxik

      No w sumie masz rację.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Używanie wulgaryzmów w dyskusji czyni cię przegranym, więc nie tłumacz się jakimś sarkazmem.

     • bartek2604

      Przegranym czyni cię twoje życie złociutki :).

     • Krzysztof Kałębasiak

      Rano pewnie zakładasz czapkę mędrca.

     • bartek2604

      Nie wiem, w jakim świecie żyjesz, co to za fantasy, ale niestety nie posiadam żadnych magicznych przedmiotów. Wydaje mi się, że nie istnieją, jeżeli jednak uważasz inaczej polecam jakiegoś dobrego psychoterapeutę :).

     • Krzysztof Kałębasiak

      To tyle o sarkazmie.

     • p1t3r

      Slowo „sarkazm” może okazać się za trudne do zrozumienia w niektórych kręgach. Po za tym niektórzy się po prostu nie uśmiechają 😉

  • Co do treści chronionych prawem autorskim – tutaj sprawa jest bardzo skomplikowana. EU chce zakazać dosłownie wszystkiego, co jest chronione jakimikolwiek prawami autorskimi – mimo, że 90% ich właścicieli (dane z dupy, ale tak to mniej więcej wygląda) nie ma nic przeciwko. Mówię tutaj o tworzeniu memów np. z postaciami z gier, remixach piosenek, livestreamach z gier, dodawania komentarzy np. z fragmentem piosenki (automat nie będzie w stanie rozpoznać, jeśli użyliśmy danego zdania w zupełnie innym celu). To tylko malutki odłam tego, co chcą zakazać. Unia Europejska nie powinna w ogóle istnieć.

   • Martina Neumayer

    Nie pasuje ci? To się wypisz. Broni ci ktoś? 😉
    Btw.. A gdybyś faktycznie usiadł i pogadał tak rzeczowo i dogłębnie z twórcami, może zrozumiałbyś istotę problemu. Może udałoby się im wyjaśnić ci o co chodzi w tej kwestii.

  • Patryk

   Pojecie lewactwa stało się takim nadużyciem, że tych Twoich wypocin czytać się nie da. Wszyscy co mają odmienne poglądy to lewacy. Dramat jakiś.

   • mindla

    Dramat to twój sposób myślenia.

    • Bart

     Przeciez on ma racje. Po drugie od zawsze wolnomyslenie bylo zwalczane przez kosciol i tradycjonslistow. W szkole historii nie miales ?

  • Mifczu

   @mindla:disqus Akurat dzięki lewactwu masz wolność słowa i Internet. Gdyby prawadztwo rządziło w swoim skrajnym wykonaniu to nie miałbyś dostępu do niego. Dla nich liczą się tylko tradycyjne wartości i religia. Polecam się dokształcić.

   A wracając do tematu jedynie Internet daje nam nieograniczona wolność w porozumiewaniu się. I moim zdaniem powinno być to prawo konstytucyjne każdego cywilizowanego kraju. Brak jakiejkolwiek cenzury jest gwarantem wolności w przesyłaniu informacji. I oczywiście ma to swoje wady jak choćby wszechobecna dezinformacja, piractwo i inne bagna których w Internecie nie brakuje. Ale lepsze to niż zamykanie ludziom ust.

   • mindla

    Z druga częścią wypowiedzi się całkowicie zgadzam.
    Natomiast pierwsza to nieporozumienie.
    Właśnie lewactwo chce teraz cenzurować internet, jeśli tego nie widzisz to nie masz w ogóle rozeznania w temacie.
    Lewackich jest ~~90% gazet drukowanych na świecie, pomijam gazety tematyczne oczywiście jak o samochodach czy komputerach.

    • Mifczu

     Cenzurować chcą Ci który chcą na tym zarobić i nie dokładałbym tu ideologii. A w sprawie jakie poglądy są „lewackie” a jakie „prawackie” radzę się douczyć. To, że UE jest kojarzona z poglądami lewicowymi nie oznacza, że wszystkie jej decyzje takie są. Na świecie raczej nie ma kraju który byłby 100% lewicowy czy prawicowy. Wolność społeczna (nie ekonomiczna) w życiu, wypowiadaniu się itp. to lewa strona medalu. O ile osobiście nie lubię podziału prawica/lewica bo i tak większość ludzi plasuje się gdzieś po środku. To ugryzła mnie twoja lewacka docinka. Ale jednak wrzucanie ludziom na siłę jedynej słusznej najlepiej tradycyjnej i patriotycznej idei to prawa strona medalu. I faktów nie zmienisz.x