[Pobierz] Zadbaj o swoją prywatność. Lista najlepszych szyfrowanych komunikatorów

mm Michał Derej Aplikacje 2018-06-17

Ostatnimi czasy mogliśmy słyszeć wiele informacji o naszej prywatności w sieci, a to wszystko głównie dzięki sprawom związanym z Facebookiem, które zakończyły się „przesłuchaniem” Marka Zuckerberga. Nawet jeśli nie przekazujecie wiadomości wagi państwowej, to warto zadbać o bezpieczeństwo swoich rozmów. Z tego powodu przygotowałem dla Was spis najlepszych, moim zdaniem, komunikatorów, które pozwalają na szyfrowanie wiadomości. Wszystkie wymienione poniżej pozycje są bezpłatne i powinny zadziałać na większości smartfonów. Miłego użytkowania!

WhatsApp Messenger

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów, jakie znaleźć można w sklepie Google Play. Aplikacja ta jest świetną alternatywą dla Messengera od Facebooka – aby rozpocząć wysłanie wiadomości, wystarczy jedynie smartfon z kartą SIM i dostępem do Internetu. Warto wiedzieć, że wszystkie wiadomości wysyłane za pośrednictwem WhatsAppa są szyfrowane za pomocą klucza o długości 256 bitów, więc można powiedzieć, że złamanie algorytmów aplikacji jest niemożliwe. Poza tym program ten jest po prostu świetnym komunikatorem z wieloma przydatnymi możliwościami – zdecydowanie warto dać mu szansę, szczególnie, że dostępny jest całkowicie za darmo.

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Telegram

Telegram to dość popularny komunikator, o którym zrobiło się głośno w chwili, gdy został on zablokowany przez rosyjski rząd. Do rejestracji w serwisie wystarczy wyłącznie numer telefonu. Wszystkie wysyłane przez nas wiadomości są przez Telegrama synchronizowane z innymi urządzeniami, na których korzystamy z komunikatora – odpisywać możemy zatem zarówno na smartfonie, jak i na komputerze. Warto wiedzieć, że poprzez aplikację wysyłać możemy pliki o nieograniczonym rozmiarze. Nie należy zapominać również o bardzo silnym szyfrowaniu, które korzysta z 256-bitowego klucza oraz 2048-bitowego algorytmu kryptograficznego RSA. 

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Signal

Signal przez wielu uznawany jest za najlepszy komunikator, który szyfruje wiadomości użytkowników. Ogromnym plusem projektu jest otwarty kod źródłowy algorytmu służącego do szyfrowania – każda osoba może skontrolować, czy aby na pewno wszystko działa poprawnie, a ewentualne usterki można zgłaszać do twórców. Poza tym Signal oferuje zwyczajne możliwości komunikacji między użytkownikami – mogą oni tworzyć grupy, przesyłać do siebie pliki, a także dzwonić za pośrednictwem aplikacji. Warto przetestować ten program. Być może przypadnie on Wam do gustu!

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Zobacz też: Z jakiego klienta e-mail warto korzystać? Lista najlepszych pozycji.

Facebook Messenger

Ta pozycja może wydawać się zaskoczeniem, ale tak – Messenger od Facebooka wspiera szyfrowanie wiadomości. Podobnie jak w przypadku WhatsAppa są one szyfrowane 256-bitowym kluczem, ale jednak jest pewien haczyk. Użytkownik musi mianowicie sam zainicjować szyfrowanie, rozpoczynając rozmowę z drugą osobą za pomocą opcji „Tajne konwersacje”. Messenger zdecydowanie jest najbardziej rozbudowanym komunikatorem spośród wszystkich, które zostały wymienione na tej liście, jednak jest on także najbardziej zasobożerną aplikacją – aby korzystać z komunikatora Facebooka bez zacięć wymagany będzie co najmniej przyzwoity smartfon.

Cena: Darmowa

Pobierz:  • kamil.grajek

  Ta lista chyba pokazuje jak nie dbać o swoją prywatność! Polecam lekturę https://www.scmp.com/news/world/united-states-canada/article/2076971/cia-has-cracked-encryption-whatsapp-signal-telegram.

 • Majkel Angelo

  >Messenger czy whatsapp jako dobry, szyfrowany komunikator
  O mordo. Pierwszy kwietnia już był grany. Spoko, 256 bitowy klucz, ale co z tego, jak zgodnie z ich notka prawną, w celach „reklamowych” może się wymieniać z cukierbergiem danymi?
  Szyfrujemy twoje dane ale w sumie czytamy je po drodze xD

 • Martina Neumayer

  Ale żeś teraz panie autor dopieprzył po całości do pieca z napisem „bullshit”! Hahaha 😂 😂 😂

 • JebaczKoz

  BUHAHAHA
  Najlepiej szyfrowane, i co z tego skoro na końcu mamy dziurawe wiadro.

 • notonlypierogi

  ten artykuł to śmiech na sali, polecanie produktów facebooka w celu zabezpieczenia swoich rozmów?
  od siebie polecam conversations- chociaż „mały szary człowiek” będzie miał z nim problem poczynając od tego, że w sklepie jest płatny (podkreślam- sklepie) do konfiguracij

 • Grzegorz Jakubowski

  A gdzie jeszcze komunikator wire?
  Jeszcze zapomnieli o Viber i google allo, które mają też tryb prywatny, a wiadomości znikają po kilku sekundach lub minutach.
  Zależy od ustawienia.

 • Veldrin

  Briar ponoć jest bardzo dobry jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Open source, p2p, sieć tor, hemoglobina i coś tam jeszcze…

 • Wezmyr

  Ta lista to jakiś żart, prawda? Whatsapp? No jasne, przecież Facebook dla potrzeb tego projektu stworzył nową politykę. Dobre. Telegram- ok, szkoda, że za chwilę i tak nie będzie działać, albo wszędzie, albo gdzieniegdzie albo nie będzie się aktualizował bo coś. Signal- niby ok ale jakoś tak korporacyjnie i zniknąć może w dowolnym momencie. Messenger to podejście żartownisia, można było też dodać Hangouts. A gdzie XMPP?

 • Grzegorz93

  Dziwię się że zabraklo aplikacji Threema która jest chyba najlepsza pod względem anonimowości a zostały podane takie marne aplikacje jak Whatsapp i Messenger.

  • Michał Derej

   W komentarzach także warto wymieniać się komunikatorami – dzięki za wzmiankę. 🙂

   • Grzegorz Jakubowski

    No to ja mam nazwę europolitan na wire i na Telegram.

  • Martina Neumayer

   Fakt, Threema jest fajna mimo, że jest płatną apką. Do tego dodałabym BBM’a na przykład. Bo w sumie one jako nieliczne zapewniają faktyczne, fizyczne i realne szyfrowanie end-to-end.