[Pobierz] Zadbaj o swoją prywatność. Lista najlepszych szyfrowanych komunikatorów

3 minuty czytania
Komentarze

Ostatnimi czasy mogliśmy słyszeć wiele informacji o naszej prywatności w sieci, a to wszystko głównie dzięki sprawom związanym z Facebookiem, które zakończyły się „przesłuchaniem” Marka Zuckerberga. Nawet jeśli nie przekazujecie wiadomości wagi państwowej, to warto zadbać o bezpieczeństwo swoich rozmów. Z tego powodu przygotowałem dla Was spis najlepszych, moim zdaniem, komunikatorów, które pozwalają na szyfrowanie wiadomości. Wszystkie wymienione poniżej pozycje są bezpłatne i powinny zadziałać na większości smartfonów. Miłego użytkowania!

WhatsApp Messenger

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów, jakie znaleźć można w sklepie Google Play. Aplikacja ta jest świetną alternatywą dla Messengera od Facebooka – aby rozpocząć wysłanie wiadomości, wystarczy jedynie smartfon z kartą SIM i dostępem do Internetu. Warto wiedzieć, że wszystkie wiadomości wysyłane za pośrednictwem WhatsAppa są szyfrowane za pomocą klucza o długości 256 bitów, więc można powiedzieć, że złamanie algorytmów aplikacji jest niemożliwe. Poza tym program ten jest po prostu świetnym komunikatorem z wieloma przydatnymi możliwościami – zdecydowanie warto dać mu szansę, szczególnie, że dostępny jest całkowicie za darmo.

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Telegram

Telegram to dość popularny komunikator, o którym zrobiło się głośno w chwili, gdy został on zablokowany przez rosyjski rząd. Do rejestracji w serwisie wystarczy wyłącznie numer telefonu. Wszystkie wysyłane przez nas wiadomości są przez Telegrama synchronizowane z innymi urządzeniami, na których korzystamy z komunikatora – odpisywać możemy zatem zarówno na smartfonie, jak i na komputerze. Warto wiedzieć, że poprzez aplikację wysyłać możemy pliki o nieograniczonym rozmiarze. Nie należy zapominać również o bardzo silnym szyfrowaniu, które korzysta z 256-bitowego klucza oraz 2048-bitowego algorytmu kryptograficznego RSA. 

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Signal

Signal przez wielu uznawany jest za najlepszy komunikator, który szyfruje wiadomości użytkowników. Ogromnym plusem projektu jest otwarty kod źródłowy algorytmu służącego do szyfrowania – każda osoba może skontrolować, czy aby na pewno wszystko działa poprawnie, a ewentualne usterki można zgłaszać do twórców. Poza tym Signal oferuje zwyczajne możliwości komunikacji między użytkownikami – mogą oni tworzyć grupy, przesyłać do siebie pliki, a także dzwonić za pośrednictwem aplikacji. Warto przetestować ten program. Być może przypadnie on Wam do gustu!

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Zobacz też: Z jakiego klienta e-mail warto korzystać? Lista najlepszych pozycji.

Facebook Messenger

Ta pozycja może wydawać się zaskoczeniem, ale tak – Messenger od Facebooka wspiera szyfrowanie wiadomości. Podobnie jak w przypadku WhatsAppa są one szyfrowane 256-bitowym kluczem, ale jednak jest pewien haczyk. Użytkownik musi mianowicie sam zainicjować szyfrowanie, rozpoczynając rozmowę z drugą osobą za pomocą opcji „Tajne konwersacje”. Messenger zdecydowanie jest najbardziej rozbudowanym komunikatorem spośród wszystkich, które zostały wymienione na tej liście, jednak jest on także najbardziej zasobożerną aplikacją – aby korzystać z komunikatora Facebooka bez zacięć wymagany będzie co najmniej przyzwoity smartfon.

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Motyw