Samsung ma problem – ten błąd w układzie graficznym zrestartuje Galaxy S9

mm Michał Derej Artykuły 2018-04-24

Samsung to jeden z najpopularniejszych producentów urządzeń elektronicznych na świecie. Co więcej, koreański gigant jest główną korporacją, która na poważnie stara się konkurować z firmą Apple. Nawet największym czasem zdarzają się jednak potknięcia – wczoraj na łamach naszej strony informowaliśmy Was o tym, że nowy system oczyszczania zbędnych plików w telefonach Samsunga jest niebezpieczny. Dziś przygotowałem dla Was artykuł na temat błędu w układzie graficznym smartfonów Galaxy S9, który powoduje, że dowolna strona jest w stanie zrestartować smartfona w każdej chwili. 

Kto narażony jest na skutki błędu w urządzeniu?

Sytuacja, w której telefon narażony jest na przypadkowe ponowne uruchomienie, odkryta została przez pracowników firmy GraphicsFuzz, która zajmuje się testowaniem stabilności układów graficznych, które znaleźć można w urządzeniach dostępnych na rynku. Jak wynika z przedstawionych danych, błąd znaleźć można w telefonach Galaxy S9, który działają pod kontrolą potencjalnie lepszego układu Snapdragon 845 – są to zatem urządzenia m.in. ze Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Odkryta przez ekipę GraphicsFuzz usterka może być niezwykle uciążliwa dla użytkowników – błąd powoduje, że odpowiednio spreparowana strona internetowa może zrestartować dowolną odsłonę Galaxy S9, które ma aktualną wersję sterowników graficznych Qualcomma i pracuje pod kontrolą układu Snapdragon 845. Prezentację opisywanej przeze mnie usterki możecie zobaczyć na poniższym filmie przygotowanym przez redaktorów serwisu XDA-Developers.

Czym spowodowany jest świeżo wykryty błąd?

Jak wynika z informacji przedstawionych przez firmę GraphicsFuzz, restart urządzenia spowodowany jest wadliwymi sterownikami Qualcomma, które zarządzają układem graficznym. Próba wejścia użytkownika na odpowiednio przygotowaną (np. w ramach złośliwego żartu) stronę internetową powoduje uruchomienie procesu odpowiedzialnego za renderowanie grafiki. Niestety z uwagi na błąd procedura ta nie może być dokończona – układ graficzny zaczyna czerpać coraz więcej pamięci operacyjnej, by dokończyć renderowanie, co w konsekwencji doprowadza do stanu, gdy jądro systemu odmawia współpracy i restartuje urządzenie. Co interesujące, sytuacja ta występuje wyłącznie w przeglądarce Samsunga, która nie odcina procesowi dostępu do zasobów – konkurencyjne rozwiązania mają to już wbudowane, co powoduje, że smartfon zawiesza się wyłącznie na kilka sekund.

Zobacz też: Przejrzyj najlepsze przeceny, które aktualnie znaleźć można w sklepie Google Play.

Czy moje urządzenie jest zagrożone?

Jeśli korzystasz z europejskiej wersji smartfona Galaxy S9, to aktualnie jesteś bezpieczny – procesor graficzny w dostępnej na naszym rynku wersji pomyślnie renderuje wymagane przez test obiekty. Warto jednak pamiętać, że zawieszenia mogą zdarzyć się również na innych smartfonach, które pracują pod kontrolą nowszych procesorów Qualcomma, takich jak Snapdragon 845 lub Snapdragon 835 – jeśli posiadacie takie urządzenie i korzystacie z przeglądarki Samsunga, to wiedzcie, że sytuacja podobna do tej opisanej przeze mnie wyżej może się kiedyś u Was przydarzyć. Miejmy nadzieję jednak, że do tego czasu producenci zdecydują się na aktualizację sterowników.

Źródło: XDA-Developers • Stefan

  To może by tak dopisać że Galaxy S9 ma problem ale w tytule?

  • Michał Derej

   Przecież jest tam.

 • jendrush

  No cóż, teraz producent powinien zareagować. Jeżeli zrobi to szybko to w porządku, każdemu się może błąd zdarzyć. Jeżeli nie wypuszczą szybko poprawki to kpina.

  • Michał

   Samsung poprawkę? Niezły sarkazm.

 • stark2991

  Ten błąd dotyczy konkretnie S9 ze Snapdragonem, czy po prostu Snapdragona S845? Bo jeśli to drugie to kto inny ma problem, a niedługo się pojawią kolejne smartfony z tym układem

  • Michał Derej

   Błąd dotyczy sterowników Qualcomma. Czyli połączenie Snapdragon 845 + przeglądarka Samsunga (nie zamyka procesów przy braku reakcji) powinno ubić tamte telefony.

 • Artur Rumiński

  O ile na lapki rzadzi Chrome i tak bylo wczesniej to na ponad 2 letnim S7E tylko przegladarka Samsnunga. Szybka, wydajna i do tego blokowanie reklam (jednoczesnie moze dzialac wiecej niz jeden dodatek – bo nie kazdy blokuje 100%) nic wiecej nie trzeba 🙂 a wg testow syntetycznych to i tak najlepsza przegladarka.

  • mindla

   Ale od jakiegoś czasu blokowanie reklam nie działa poprawnie. Kiedyś działało ale musieli to poprawić. Telefon inny niż Samsung ale jak pisałem kiedyś działało poprawnie

   • Artur Rumiński

    Dlatego mam wiecej niz jeden dodatek 😀 u mnie Adblock Fast i Adblock for Samsung Browser i dziala jak nalezy 🙂x