Uważajcie na konserwację urządzenia w Samsungach – możecie stracić dane!

mm Michał Derej Newsy 2018-04-23

Jeśli korzystacie ze smartfona Samsunga, to zapewnie wiecie, że w ustawieniach systemu znaleźć można opcję o nazwie „Konserwacja urządzenia”, która pozwala na szybkie odświeżenie swojego systemu – m.in. czyszczona jest pamięć operacyjna, a niepotrzebne pliki są usuwane. To czy ta metoda działa, to temat na zupełnie inny artykuł. W tym wpisie przybliżę Wam jednak zmianę, która nastąpiła w ostatniej aktualizacji aplikacji „Device Maintenance”, o której warto wiedzieć.

Zobacz także: Sprawdź, z jakich aplikacji do nauki języków obcych warto korzystać.

Konserwacja urządzenia działa od teraz inaczej

W najnowszej aktualizacji programu „Device Maintenance” zmianie uległ dostawca usługi oczyszczającej smartfona ze zbędnych plików – od teraz zamiast silnika „Clean Master” koreański gigant korzysta z „360 Security”. Jak wynika z komentarzy użytkowników Reddita, nowy system sprzątania jest dużo agresywniejszy, co oznacza, że przypadkowo usuwa on np. dokumenty osób korzystających z programu WhatsApp. Nie wiadomo, czy inne aplikacje ze sklepu Google Play również są zagrożone – zalecam jednak zachować ostrożność podczas korzystania z nowego rozwiązania Samsunga po to, by uniknąć zbędnej irytacji i potencjalnych problemów.

Źródło: Reddit • Patryk

  Tylko, że ten załączony screen niewiele tłumaczy a redakcja i większość komentujących łyknęła bzdurę. Z pozycji „Aplikacje” miało niby zniknąć 8 GB danych, zniknęło kilkadziesiąt MB – lokalny cache z OneDrive. Playlisty Offline ze Spotify nietknięte. Jeżeli byłoby tak, jak piszą na /r to wątpię, żeby Google przepuścił taki update do Google Play.

 • krzysp

  ZGŁOSZONE DO SAMSUNGA …AKTUALIZACJA KONSERWACJI powoduje szybsze zużycie baterii w s8 ,s8+ i Note 8 …Tak więc zgłaszajcie problem na infolinię Samsunga lub poprzez Samsung Members

 • Teth

  Oczyszczenie działa tak, jak powinno działać. Żadne pliki nie są usuwane bezpowrotnie. Jeżeli pliki pochodzą z konwersacji Facebook Messenger, to program usuwa tylko ich kopie lokalne, a wszystko i tak ma Mark Zuckerberg. Chcesz plik który został wysłany Messengerem? Znajdziesz go w historii swojej konwersacji z osobą, która ci go wysłała. Jestem przekonany, że szukając pliku, który dostałeś z Messengera nie będziesz go szukał gdzieś w menedżerze plików w swoim telefonie, ale sięgniesz po konwersację, w której go dostałeś, i tam będziesz szukać pliku. To samo z WhatsAppem. I znowu na niego klikniesz, i znowu go pobierzesz. A pobierzesz go tyle razy, ile razy będziesz do niego sięgać w konwersacji. Tym sposobem na dysku swojego smartfona będziesz widzieć jeden dokument, ale w wielu kopiach (dokument, dokument(1), dokument(2)…) Dlatego program robi to, co ma robić: usuwa kopie lokalne. Zbędne kopie lokalne. Nie siać fermentu! Rozumieć, na czym polega działanie programów do oczyszczania cache!

 • Michal D

  Owszem czasem może coś tam usunąć za dużo. Szczególnie pliki pochodz z portali społecznościowych.
  Usunąłem wszelkie apki społecznośćiowe i mam spokój. Żadnych wirusów reklam na pulpicie i bateria trzyma zdecyd dluzej.
  Stosuje konserwację systematycznie. Telefon śmiga aż miło.

 • MMateusz MateoMeteo BByrski

  Ja używam clean master i nigdy się nie zawiodłem

 • Piotr Czajkowski

  od 2 lat mam to w telefonie ale ani razu nie użyłem tego czyszczenia 😉

  • Szamajama_Okutasi

   A ja korzystam dość często. Wywala to sporo niepotrzebnych śmieci, przez co w pamięci wewnętrznej jest więcej wolnego miejsca.

   • cherrz

    Ja nie mam śmieci na telefonie, stąd apka też jest mi zbędna.

    • Szamajama_Okutasi

     Masz, masz. Każda aplikacja zostawia po sobie niepotrzebne pliki tymczasowe, których jak się nie czyści od czasu do czasu, to potem mocno zaśmiecają pamięć wewnętrzną telefonu. Tak jest w każdym systemie operacyjnym.

     • Michał Pycia

      Też używam i zgadzam się, że apki śmiecą na potęge 😉

  • Michal D

   Jesli jest jak piszesz to wygląda na to że korzystasz tylko z funkcji dzwonienia w telefonie i od czasu do czasu pewni Internet. Na tym konuec.
   Gdybyś w pełni korzystał z możliwości tzn gry wgrywanie aplikacji wymiana dok przez portale spoleczn to musiałbyś skorzystać z konserwacji.

   • Piotr Czajkowski

    Doprawdy? Zawsze myślałem, że to przeglądarka zostawia najwięcej śmieci…
    Nie rozumiem w jaki sposób wymiana plików bądź granie w gry produkuje śmieci ale uwierzę na słowo.

    • Patryk

     Uruchamiając grę po raz pierwszy może zdarzyć się, że pobierzesz jakieś dodatkowe pliki z serwerów producenta. Natomiast tego nie usunie omawiany w artykule software.

   • stark2991

    Tak te wasze Samsungi mulą jak się jej nie używa?

 • stark2991

  Te apki do czyszczenia pamięci tak właśnie działają – nie ważne czy plik jest logiem, pozostałością po odinstalowanej apce czy filmem l, który zamierzałeś obejrzeć. Usuwają wszystko jak leci. Raz nawet trafiłem na program, który chciał usuwać pliki obb do gier (aktualnie używanych). Tak jakby usunięcie czegokolwiek z pamięci przerastało zdolności niektórych osób i już program musi się tym zajmować.

  • Szamajama_Okutasi

   Bo to są programy dla potrafiących myśleć. Tam można ustawić co taki program ma usunąć. Poza tym, nawet jak jedziesz na ustawieniach domyślnych, to najpierw robi skan i wyświetla wszystko co chce usunąć. Jeśli nie chcesz, aby coś zostało usunięte, to to odznaczasz i dopiero potem naciskasz „czyść”.

  • Patryk

   Nie wprowadzaj ludzi w błąd… Normalne aplikacje do czyszczenia danych nie usuwają danych użytkownika bez zezwolenia. W rozwiązaniu Samsunga dane aplikacji są domyślnie odhaczone, czyli nie zostaną usunięte. Łatwo komentować, jak się nie używa. 😉

   • stark2991

    Nie wprowadzam nikogo w błąd, bo nie podałem nazw aplikacji, które tak robią.
    I może źle się wyraziłem, nie tyle „usuwają” co „chcą usuwać” bo po skanowaniu pojawia się lista. Problem w tym kto tę listę przegląda i mozolnie odhacza to, co program uznał za śmieci?

    • Patryk

     Instaluje się i używa danej aplikacji w konkretnym celu. Jeżeli ktoś zainstalował takiego rodzaju aplikację to powinien przeglądać tę listę i ewentualnie odhaczyć niektóre pozycje. U mnie domyślnie usuwane jest system cache i cache z OneDrive. Dane z pozostałych aplikacji nietknięte.

     • stark2991

      Jasne, na pewno każdy tak robi 🙂
      Świat tak nie działa 🙂

     • Patryk

      Ale to nie jest wina producenta, że ludzie nie potrafią czytać. 😉

 • haVoc vulTure

  Jak widac samsung ciagle „pracuje” nad nowym, lepszym wyrobem touchwizopodobnym.x