iphone x

Na rynku smartfonów nie zarabia prawie nikt – poza Apple

2 minuty czytania
Komentarze

Smartfony od lat cieszą się ogromną popularnością. Mimo zeszłorocznej stagnacji, liczby robią ogromne wrażenie. Sytuacja na rynku też jest bardzo ciekawa. Liderem, jeśli chodzi o sprzedaż jest Samsung, za nim znajduje się Apple. Na ostatnim stopniu podium znajduje się mający coraz większe aspiracje Huawei. Bardzo możliwe, że Chińczycy w najbliższych miesiącach wyprzedzą Amerykanów. W końcu sprzedają zdecydowanie tańsze modele. Jednak ich flagowe smartfony, mimo pozytywnych opinii nie cieszą się dużym powodzeniem. Wydaje się, że ta firma musi jeszcze zapracować na swoją pozycję. Adam ostatnio pisał o dobrej sprzedaży flagowych modeli serii P20. Jednak zaliczanie P20 Lite, stanowiącego zapewne większą część sprzedaży, do tego grona to duże nadużycie. W kiepskiej sytuacji znajdują się HTC i LG. Dawni giganci nie umieją znaleźć dla siebie miejsca na rynku. Może premiera LG G7 w maju odmieni tę sytuację? HTC wydaje się być kompletnie nieobecne w mediach, a o ich ostatnich modelach mało kto pamięta. Przyzwoicie radzi sobie Sony. Japończycy przynajmniej nie przynoszą strat, a w tym roku pokazali dwa nowe udane modele – Xperię XZ2 i w dniu wczorajszym topowy model XZ2 Premium.

Zobacz także: Nadchodzi tajemnicza Nokia z przerażającą nazwą

Kto najlepiej zarabia?

Tutaj zwycięzca jest tylko jeden. Apple pomimo niecałych 20% udziałów w rynku zgarnia praktycznie cały zysk. Przyzwoicie radzi sobie jeszcze tylko Samsung. Według danych dostarczonych przez Counterpoint Research dla kanału CNBC, Apple jako jedyna firma, w ostatnim kwartale 2017 roku odnotowało większy zysk – w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku. Cała branża zaliczyła spadek o 1%. Co ciekawe za większość zysków odpowiedzialny był jeden model.

iPhone X

Apple zgarnia wszystko

Jubileuszowy model AppleiPhone X, z ceną co najmniej $999 stanowił 35% zysków ze sprzedaży wszystkich smartfonów. Urządzenie dostępne było tylko przez dwa miesiące czwartego kwartału 2017 roku. Smartfon przyniósł większe zyski niż ponad 600 producentów, produkujących urządzenia z Androidem. Tak naprawdę, firma z Cupertino jest jedyną, która potrafi zarabiać pieniądze na rynku urządzeń mobilnych. Między Amerykanami, a innymi jest przepaść. Wszystkie obecnie sprzedawane modele iPhone’ów stanowiły 86% światowych zysków ze sprzedaży smartfonów. Reszta producentów albo przyniosła straty, ewentualnie praktycznie nic nie zarobiła. Do podziału pozostało przecież tylko 14%.

Co jeszcze znajduje się na liście najlepiej zarabiających smartfonów?

Prawie same iPhone’y… Osiem modeli z aktualnej gamy okupuje osiem pierwszych miejsc na liście. Pierwszy jest oczywiście iPhone X, zaraz za nim kolejne nowości – iPhone 8 oraz iPhone 8 Plus. Tim Cook przy okazji mówi, że topowy telefon przekroczył oczekiwania firmy. Najnowsze dane zdecydowanie to potwierdzają. Z drugiej strony Apple jest bardzo uzależnione od sprzedaży iPhone’ów. Tylko, czy przy takim wolumenie sprzedaży i zyskach to powód do zmartwienia?

Źródło: PhoneArena

Motyw