Przestańcie płakać nad notchem – jest świetny! OnePlus tłumaczy dlaczego

mm Adam Lulek Artykuły 2018-03-29

Kilka dni temu jeden z prezesów OnePlus, a mianowicie Carl Pei udzielił wywiadu portalowi The Verge, w którym potwierdził, że w nadchodzącym flagowcu firmy znajdzie się tzw. notch. CEO tłumaczył też, dlaczego producent zdecydował się na zastosowanie właśnie takiej technologii. W końcu puentą wywiadu było stwierdzenie, że powinniśmy pokochać wycięcia w ekranach. Wywołało to niesamowitą burzę fanów firmy na Twitterze. Szef OnePlusa szybko usunął post z Twittera, przez co mogłoby się wydawać, że producent zrezygnuje ze „znienawidzonej technologii”. Nic bardziej mylnego. Na stronie OnePlusa znajduje się oświadczenie, w którym przeczytamy na temat powodów zastosowania notcha w modelu OnePlus 6. Podpisuję się pod tym tekstem wszystkimi kończynami.

Stanowisko OnePlus

Wśród społeczności technologicznych, społeczność OnePlus jest trochę inna. Dzięki waszej czujności i pasji czujemy się odpowiedziani za nasze decyzje. Wasza pomoc odegrała zasadniczą rolę w naszym sukcesie. Do dnia dzisiejszego większość z Was zdała sobie sprawę, że nasze następne urządzenie będzie wyposażone w wycięcie w górnej części ekranu, zwane popularnie „notchem”. W Internecie wybuchła ognista debata, więc chcieliśmy dać Wam wgląd w nasze uzasadnienie decyzji dotyczącej nadchodzącego produktu.

Jednym z naszych największych wyzwań jako producenta smartfonów jest maksymalne wykorzystanie każdego cala kwadratowego urządzenia. Dobrze znaną zasadą w technice jest to, że poszczególne elementy stają się mniejsze z każdym rokiem. Naszą rolą jako producenta smartfonów jest maksymalizacja wykorzystania przestrzeni, którą zwalniamy. Ponieważ nasze komponenty nie wymagają już pełnej szerokości górnej ramki, skupiliśmy się na maksymalizacji wielkości ekranu. Łatwo jest wpaść w debatę na temat estetyki, ale dla nas ta decyzja dotyczyła po prostu optymalnego projektowania telefonu. Możliwość zaoferowania większego ekranu bez kompromisów pod względem wielkości i wydajności urządzenia to ogromna korzyść. Chcieliśmy zaoferować największy możliwy ekran bez kompromisów w hardware, dlatego zdecydowaliśmy się na projekt wycięcia.

Jego centralne umieszczenie jest optymalne dla naszej przedniej kamery z kilku powodów. Przeniesienie modułu w inne miejsce wpłynęłoby na kąt kamery, utrudniając orientację aparatu i robienie zdjęć szybko. Takie posunięcie wpłynęłoby również na szybkość i niezawodność naszej wiodącej w branży funkcji Face Unlock. Rozważaliśmy także użycie mniejszego modułu, ale postanowiliśmy tego nie robić, ponieważ obniżyłoby to jakość Twoich zdjęć. Inne spekulatywne technologie, takie jak mechaniczna kamera typu „pop-out”, są obecnie w powijakach. Choć interesująca, technologia ta nie jest na etapie, na którym może zapewnić trwałość, szybkość i wydajność.

Aby zapewnić naszym użytkownikom jak najlepsze wrażenia podczas oglądania treści, współpracujemy z najlepszymi na świecie producentami ekranów. Przy wdrażaniu nowego wyświetlacza traktujemy priorytetowo trzy kluczowe kwestie. Po pierwsze, szukamy maksymalizacji widocznego obszaru. Dzięki wycięciu możemy zwolnić znaczną ilość miejsca w górnej części ekranu, pochłaniając ikony powiadomień i stanu. Przy 19,616 mm na 7,687 mm wycięcie zajmuje minimalną ilość miejsca w górnej środkowej części wyświetlacza. Nasze badania wykazały, że przestrzeń zajmowana przez wycięcie zazwyczaj nie jest używana w standardowym użyciu. Wycięcie umożliwia optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Zyskujesz więcej widocznej przestrzeni, nie tracąc niczego.

Naszym drugim priorytetem jest wydajność wyświetlania. Niezależnie od tego, czy patrzysz na poziom jasności, dokładność chromatyczną lub zakres kolorów, istnieje wiele czynników, które określają, czy ekran jest wygodny do oglądania. Nasze wyświetlacze muszą odpowiadać szerokiemu zakresowi wymagań, zanim uznamy je za gotowe do wprowadzenia na rynek. Ostatecznie wybraliśmy panel, który pasował do wszystkich naszych kryteriów. Został również zoptymalizowany pod kątem projektu opartego na wycięciu, który uznaliśmy za dodatkową korzyść. Rezultatem jest ekran z większym widocznym obszarem i lepszą wydajnością.

Na koniec: ponieważ nasze urządzenia zyskują popularność na całym świecie, musimy odpowiednio zwiększyć skalę produkcji. Oznacza to, że używanie wyświetlacza, który jest łatwo możliwy do realizacji, jest jedynym sposobem na nadążenie za globalnym popytem. Przekłada się to na mniejszą liczbę opóźnień, szybszą wysyłkę i możliwość obsługi większej liczby osób. Naszą misją jest dzielenie się najlepszą technologią ze światem. Dążymy do wdrożenia ekranu, który jest zarówno skalowalny, jak i zapewnia wrażenia wizualne, które są zgodne z naszymi standardami jakości. Aby rozwijać zrównoważony biznes, musimy dostarczać wysokiej jakości doświadczenie użytkowania na każdym poziomie. W tym celu będziemy nadal wykorzystywać wszelkie możliwości poprawy dostępności naszych urządzeń na całym świecie.

Wierzymy, że oferujemy naszej społeczności najlepsze możliwe doświadczenie obsługi smartfonów. Wysłuchując Twoich opinii, staramy się zaprojektować smartfony spełniające Twoje potrzeby i standardy. Podczas gdy wielu z Was prosiło nas, abyśmy nie zwiększali fizycznego rozmiaru naszych telefonów, inni żądali większych i bardziej „wciągających” wyświetlaczy. Wycięcie pomaga nam zrealizować obie prośby. Żadne dwie osoby nie mają takiej samej opinii na temat estetyki smartfonów. Naszym celem było dostarczenie największego i najlepszego ekranu, jaki kiedykolwiek mieliśmy, bez uszczerbku dla technologii, którą kochasz. Kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, to liczy się najbardziej.

Kilka słów od autora

Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii, ale przyznam, że nie mogę już słuchać i czytać wiecznego marudzenia, biadolenia i płakania nad notchem, które jest nie poparte żadnymi argumentami. Rynek smartfonów jest tak duży, że na pewno fani pełnych ekranów bez wycięć znajdą coś dla siebie. Ponadto jak pokazuje przykład Huawei P20 Pro, ustawienia systemu w tym smartfonie pozwalają go ukryć, co przy ekranie OLED czyni go prawie niewidocznym. W końcu to nie jest tak, że wycięcie zabiera wyświetlacz. To ekran zajmuje bezużyteczną przestrzeń, dzięki czemu belka powiadomień przesunięta jest wyżej, a do dyspozycji mamy większe pole robocze. Sądzę, że jest to pomysłowe rozwiązanie, dzięki któremu stosunek tafli wyświetlacza do powierzchni przedniego panelu zwiększy się. Resztę sensownych wyjaśnień w sprawie notcha znajdziecie w powyższym tłumaczeniu oficjalnego stanowiska OnePlus. • Łukasz

  Mi to wcięcie się nawet podoba. Złącze 3,5mm też mi nie potrzebne, tym bardziej, że w moim HTC ONE M8 (wiem wiem, wiekowy telefon) jest ono uszkodzone, ale nawet jak działało to i tak wolałem słuchawki bt bo nie lubie plątaniny kabli i zużywającego się gniazda jack.
  Natomiast dobrze, że można ten wąsik Hitlera ukryć softowo, bo nie każdemu to pasuje.
  Nie jestem fanatykiem, nawet sympatykiem Ogryzka, wręcz przeciwnie. I nie próbuję nikomu wmówić, że to jest dobre czy złe, poprostu mi się podoba i już.

  • infeltk

   Hehe zużywające się gniazdo jack, prędzej padnie telefon niż zużyje się jack. Słuchawki do bt są dla głuchych albo do dupy. Bluetooth kaleczy dźwięk, powodzenia z małymi słuchawkami – 2-3 godziny (realnie patrząc) i po muzyce. Kolejny ważny argument przeciwko: mały wybór słuchawek, wysokie ceny, utrata pojemności baterii i nie każdy poprawnie implementuje Bluetooth.
   Producentom w to graj – więcej sprzedadzą,więcej zarobią. Tylko biedny klient jak nie trafi że słuchawkami to zostanie że sprzętem za 4 stówy. Jak zwiększa jednostkowa pojemność baterii to wtedy bezprzewodowa muzyka będzie miała sens, dłuższa praca, wyższy bitrate to brak zniekształceń dźwięku.
   I tyle w temacie.

   • Łukasz

    No mi się jack zużył niestety. A jakość dźwięku nie jest zła bo chyba używasz jakichś Chińczyków za 25 zl.

 • mach

  To tłumaczenie to jakiś korpobełkot. Nic z niego nie wynika.

 • KK73

  Na ten artykuł odpowiem „Vivo Apex”, reszta wniosków i pseudoracji autora nie ma żadnego znaczenia. Dodatkowo mogę zadać pytanie czy w telewizorze też czeka na wprowadzenie notcha?

 • Kam1leee

  Nie no spoko wycięcie może być jak nie ma paska na dole jak w iphonie ale jak jest np w serii p20 i przeciekach oneplusa 6 to dla mnie notch jest bez sensu i wolałbym kamerkę w dolnej części ekranu niż notcha

 • Szamajama_Okutasi

  Jest do d*py, a to dążenie do tego żeby ekran zajmował jak największą część frontu telefonu, a także to żeby ogólnie smartfony były jak najcieńsze uważam za kompletny debilizm.

 • Marcin Pawlak

  Serio taka rozkmina o takich pierdołach? Ludzie tym żyją?

 • LineageOs
  • LineageOs

   Z notchem lepiej

 • Graafi

  „W końcu to nie jest tak, że wycięcie zabiera wyświetlacz…”. Problem w tym, że tak właśnie jest. Przekątna jest liczona od rogu do rogu.

 • Chris_Peter

  Popłaczcie lepiej nad modą na usuwanie audio jacka marudy XD

 • kama

  Nie, jest to złe rozwiązanie.

 • Darth Vader YT

  Świetny?? Ehm chyba dla nich bo wolą odgrzewać kotlet bo nie mają pomysłu na telefon

 • JebaczKoz

  DEB*LE. Nic dodać nic ując.
  Ludzie psioczą, ale oni zaparte idą. I jeszcze mydlą oczy że nas słuchają bo gniazdka minijack wycieli… taaa! Widać jak słuchają użytkowników!

 • Ok ale tak sobie pomyślałem, że prawie pierwsze wyciecie w ekranie miało LG, a prawie dlatego że było tylko z jednej strony i można było to wyłączyć, to bylo hmmm wcięcie ekranu w gorna ramke a nie gornej ramki w ekran. Niech sobie robią te notche, ale tylko na oled i z mozliwoscia wyłącznie, każdy będzie wtedy zadowolony bo kto chce to sobie wyłączy. W dobrą stronę poszedł Huawei z p20 pro bo wyłączyć można ale tylko tlo, cały pasek powinien pójść w dół wg mnie.

 • Lukas

  Panie Lutek jako redaktor powinieneś oznaczyć ten „artykuł” jako felieton, blog itp. Stanowisko OnePlus jest jasne, ale proszę nie narzucaj w swoich „artykułach” swojego zdania innym czytającym w tak nachalny sposób. Tytuł „przestańcie płakać” jest dla mnie nachalnym, narzucającym się i mogącym urazić na prawdę dużą grupę czytelników tego portalu. To nie jest już poziom pudelka, to jest poziom internetowego forum. W większym ogólnopolskim portalu taki redaktor jak Pan zostałby już zwolniony, a portal by musiał pisać sprostowanie

 • stark2991

  „Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii, ale przyznam, że nie mogę już słuchać i czytać wiecznego marudzenia, biadolenia i płakania nad notchem, które jest nie poparte żadnymi argumentami. ”
  Nie jest poparte argumentami, powiadasz? Argumentów przeciwko wycięciu jest wiele i wszystkie są lepsze niż to pitolenie OnePlusa.
  Lepsze wykorzystanie frontu? Dobre sobie. Ekran jest większy, bo zabrali pół paska statusu na poczet wycięcia, ale uwaga, można będzie go programowo zmniejszyć do rozmiaru ekranu bez notcha, żeby go ukryć. Brawo! Skoro to wycięcie takie super to dlaczego każdy chce je maskować, hm? Ekran będzie troszkę większy niż ten w 5T, bo zmniejszyli ogólnie górną i dolną ramkę. Zamiast 6.28″ byłoby pewnie 6.2″, gdyby notcha nie było. Zyskujemy 0.08″ w zamian za co? Szpetotę?
  Już nie wspominam o jednym. Telefon w pionie to będzie pikuś. Ale w poziomie… W grach, filmach, na YT, przy oglądaniu zdjęć – wszędzie będzie przeszkadzał, razem z głupimi proporcjami.

  Po raz kolejny próbujesz na siłę przekonać ludzi do czegoś, co jest nielogiczne, nie leży w interesie użytkownika i jest krytykowane przez znaczną większość użytkowników. Masz za to płacone? Jest takie fajne powiedzonko.
  „Jeśli jedna osoba mówi ci że jesteś koniem, wyśmiej ją. Jeśli druga osoba mówi ci że jesteś koniem, olej ją. Ale jeśli trzecia osoba mówi ci że jesteś koniem, to zacznij zbierać na siodło.”
  Drogi autorze, już dawno jesteś po trzecim razie.

  • Człowieku, ja nikogo nie przekonuję do niczego. Jeżeli uważasz, że przedstawienie swojego zdania to próba zmuszenia kogoś do czegoś – to Ty masz z tym problem.

   • stark2991

    Nazywanie krytyki kiepskiego rozwiązania „biadoleniem” i „marudzeniem” z pewnością można nazwać szanowaniem zdania drugiej strony, prawda? A skoro dalej z uporem piszesz to, co piszesz nie zważając na negatywny odzew, no to nie wiem jak inaczej to nazwać jeśli nie przekonywaniem na siłę.

    • Biadoleniem i marudzeniem nazywam argument „nie bo nie” i to jest podstawą krytyki tego zdania, do której też mam prawo. Jeżeli ktoś skrytykuje Twoje zdanie, to od razu Cię nie szanuje i przekonuje? Ponownie – litości.

     • stark2991

      Ile jest takich komentarzy „nie, bo nie”? Nawet pod tym artykułem masz sporo komentarzy długich na kilkanaście zdań, tak samo było poprzednio. Chyba widzisz to, co chcesz zobaczyć.

     • Tak samo jak Ty. Zdecydowana większość komentarzy skupia się na tym, że autor ma inne zdanie i że namawia innych do zmiany zdania (co jest bzdurą). Zamiast dyskutować merytorycznie to skupiasz się na tak zwanym ujadaniu, jak bardzo zły i niedobry jest autor. Jak mam to komentować? Szkoda czasu

     • stark2991

      Swoje argumenty przedstawiłem już nie raz, nie zamierzam się powtarzać za każdym razem.

   • Grzmotoruchacz2000

    „Przestańcie płakać nad notchem” – powiedział człowiek, który nie rozumie jak można krytykować innych za odmienne zdanie. No witki opadają…

    • Ale ja rozumiem, że można krytykować za odmienne zdanie, gdzie napisałem, że nie rozumiem i jak najbardziej spodziewałem się krytyki, więc o co Ci chodzi? Dopisujesz słowa, których nie napisałem, więc dla mnie dyskusja z Tobą skończona, bo tego nie lubię.

     • Grzmotoruchacz2000

      Słowa, których nie napisałeś? Serio? To kto napisał tytuł podmktórym się PODPISAŁEŚ? To również nie Twoje słowa? „Masz duży problem z tym, że ktoś może mieć inne zdanie i tego kompletnie nie ogarniasz”?

     • Pasuję, skomentuję jak będziesz miał coś do napisania odnośnie notcha. Tyle ode mnie, miłego popołudnia.

     • Grzmotoruchacz2000

      A ja mam dużo do powiedzenia na temat ataku czytelników w samym tekście. Nie chcesz takich reakcji to myśl co piszesz. A reklamy mam u was zablokowane więc nawet kliknięcia ci się ode mnie nie będą zgadzały.

 • Aleksander Koczy

  Jedynym sensownym powodem umieszczania na tym portalu tworczosci pana Lulka sa Clickbaity.

  • Grzmotoruchacz2000

   Coś w tym jest i on sam to chyba bardzo dobrze widzi.

  • mindla

   A ten co pisze o japku?

 • cherrz

  Mam wrażenie, że na siłę chcesz być kontrowersyjny żeby tylko wejścia się zgadzały. Tak jak wmawiałeś ludziom, że telefon bez jacka jest lepszy, tak teraz wmawiasz, że ten półśrodek zwany notchem jest super. Proszę.. Mam wrażenie, że nawet jakby usunęli możliwość słuchania audio na telefonie to napisałbyś artykuł, że dobrze zrobili, bo telefon nie jest od słuchania tylko do dzwonienia.

  • Grzmotoruchacz2000

   Że tak zacytuję autora kiedy odpowiedział na podobny komentarz:
   „Ale kliknąłeś, przeczytałeś i skomentowałeś :-)”

  • Ja niczego nie wmawiam, przedstawiam jedynie swoje zdanie, do którego mam prawo. Jeżeli ktoś twierdzi, że wmawiam, to ma problem i nie rozumie, że ktoś inny może mieć inne zdanie. Skoro Ci coś wmawiam, to mam nadzieję, że Twój następny telefon będzie z notchem.

   • Grzmotoruchacz2000

    Dyskredytujesz ciągle drugą stronę, kłamiesz mówiąc że nie mają żadnych argumentów a takich nawet pod tym tekstem masa padła a do tego masz do ludzi żal za to, że…. Przedstawiają inne zdanie od Twojego.

    • To i tak nie pierwszy raz. Nie bez przyczyny opinię od komentujących ma taką, a nie inną.

    • Nie mam żalu, to Ty masz żal, pokaż mi te argumenty, bo ja na razie widzę, „nie bo nie” i wielki ból, że nie mam problemu z notchem 🙂

     • Grzmotoruchacz2000

      Chociażby ten o pracy w poziomie, stracie dodatkowej przestrzeni przy oglądaniu filmów, robieniu zdjęć i oglądaniu ich w galerii. Czemu kłamiesz twierdząc, że tu tego nie ma? Bo to co robisz to zwykłe kłamstwa w żywe oczy.

     • Kilka na ponad 70 komentarzy…WOW! Tu wszystkie komentarze powinny takie być.

     • Grzmotoruchacz2000

      Nie odwracaj kota ogonem. Miało nie być a są. A wszystkie by były jakby nie tytuł i ten obraźliwy komentarz od autora. Nie masz prawa oczekiwać lepszych komentarzy po czymś takim. I tak masz szczęście, że trafiłeś na ludzi kulturalnych, którzy znoszą twoje gierki jak powyższe kłamstwo.

     • Grzmotoruchacz2000

      Miało wcale nie być wg tego co napisałeś. Wcale a coś to różnica i kasowanie tego komentarza nic nie zmieni.

 • maxandyaf

  Bełkot. Jednym słowem, zarówno wywody prezesa OnePlus i redaktora. Najwidoczniej OnePlus już tyle zainwestowało w notcha w nowym modelu, że jakoś musi wcisnąć ten poroniony twór klientom. Z problemami prezesa OnePlus już dawno poradzilo sobie Xiaomi w modelu MiMix.

 • H0Ly_bLaSt0R

  Jeśli chodzi o wycięcie w iPhonie X to mi się ono nie podoba bo jest za duże, jeśli chodzi o to np. w Huaweiu P20 jest ok bo jest dosyć małe i widać że są tam tylko niezbędne rzeczy. Dziwi mnie że jeżeli jeszcze się nie da ukryć kamery, czujników czy głośnika jakoś w ekranie to wymyślają notcha ale jak chcemy mieć skaner odcisków palców na froncie to nie robią tego samego tylko dają całą ramkę na dole i przestrzeń po bokach skanera jest po prostu marnotrawstwem miejsca (Huawei P20), a tak to mogliby tam dać fizyczne przyciski wstecz i wielu aplikacji lub zawinąć ekran i dać ekranowe. Tak to mamy skaner z przodu i fajnie ale cały zestaw przycisków ekranowych wyżej jest znowu marnotrawstwem powierzchni.
  Ja osobiście zgadzam się z argumentami Carla Peia i mi te wycięcie aż tak nie przeszkadza jeżeli jest odpowiedniej wielkości. Słuchawki też mam bezprzewodowe i polecam wszystkim którzy tak bardzo są „przywiązani” kablem.

  • Grzmotoruchacz2000

   A są jakieś słuchawki bezprzewodowe douszne pracujące kilkanaście godzin na jednym ładowaniu, które da się podłączyć do Sansa Clip Jam? Bo jak nie to marne to Twoje polecenie. Ale co do braku przycisków obok skanera linii to jak najbardziej się z Tobą zgodzę.

   • H0Ly_bLaSt0R

    Ja korzystam z Samsung Level U Pro, starczają na 9h słuchania bez przerwy, ładują się godzinkę z hakiem. Co prawda nie jestem jakimś audiofilem, zazwyczaj korzystałem ze słuchawek z zestawu z S6 i AKG z takimi hakami żeby się uszu trzymały ale odkąd zaczęły pojawiać się problemy z kablem no to pozbyłem się problemu a i grają też lepiej.

    • Grzmotoruchacz2000

     U mnie się nie sprawdzą. Za krótki czas pracy, do kieszeni nie wejdą ani ich nie podłączę do odtwarzacza.

 • ” naszej wiodącej w branży funkcji Face Unlock.”

  xDDDD

 • Ironpiter

  Poszli za trendem Apple i tyle. Po co tyle gadania.

 • Grzmotoruchacz2000

  Jest masa argumentów, ale Ty je ignorujesz.

 • Grzegorz Cisak

  Kolejny wpis z którym nie sposób się zgodzić. Żaden, kompletnie żaden argument nie jest dla mnie przekonujący. To raczej mierna próba uzasadnienia czegoś co uzasadnić się nie da. Co estetycznie i funkcjonalnie jest po prostu pomyłką. Mega pomyłką.

 • Marek

  @adamlulek:disqus Przestań wreszcie lulki palić. Tak jak pisał @disqus_NqNP6xzaVT:disqus, po tytule widać kto pisał artykuł i odechciewa się czytać.

  Nie chcę notcha i chcę jacka. Nie chcesz używać tego drugiego, to nie używaj. Możesz korzystać z BT. Dla mnie takie słuchawki to elektrośmieć.

  • Ale kliknąłeś, przeczytałeś i skomentowałeś 🙂

   • Marek

    Nie przeczytałem…

   • Grzmotoruchacz2000

    Czyli tylko to się liczy? Nie wartość merytoryczna a kliknięcia?

    • cherrz

     Nie udawaj zaskoczonego.

     • Grzmotoruchacz2000

      W sumie to jestem. Kilka dni temu dzwonili do mnie w sprawie współpracy i czekam tylko na e-mail z dalszymi instrukcjami ale skoro to tak wygląda to chyba spasuje. Skoro trzymam poziom podpisując się jako Grzmotoruchacz2000 to tym bardziej nie będę swojego nazwiska kalał.

     • Ale współpracy z ACP? 😉 Jeżeli artykuły będą dobre, merytoryczne i nie takie jak u Lulka to z chęcią poczytamy 😉

     • Grzmotoruchacz2000

      To czy dobre to nie wiem, ale dwa ostatnie punkty śmiało mógłbym obiecać. Chociaż po tym co napisałem już raczej się nie odezwą:P

     • No chłopie, jak spełniasz ostatni punkt to witaj na stanowisku 😀
      I myślę, że się odezwą, a tym raczej zajmuje się Łukasz, więc nie powinno być problemów 😉

     • Grzmotoruchacz2000

      No zobaczymy. Ale na Tabletowo też CV wysłałem z próbnym tekstem.

     • Nieźle, jak tylko lubisz i masz pomysł na teksty, tematy to z chęcią 😉 A tak zapytam, czemu akurat pisanie tekstów Cię kręci? 😉 Jesteś po studiach w tym kierunku czy cuś? 😛

     • Grzmotoruchacz2000

      Kiedyś dużo pisałem na forach, opisywanie problemów, dyskusje i pomaganie innym w tamtych czasach było bardziej rozbudowane niż artykuły dzisiaj jednocześnie na tyle przystępnie aby nawet kompletny laik rozumiał o czym do niego piszę, w końcu chodziło o rozwiązanie problemu a nie o walenie masą żargonu (tak elektrodo! Do Ciebie teraz mówię!). Co do studiów to inżynierskie. Dzięki temu nie tylko znam się na swojej dziedzinie ale potrafię myśleć po inżyniersku a to jest ważne jeśli o technologię chodzi.

     • Heh, no to całkiem nieźle. Ja też sporo pisałem na forach. XDA i ACP chyba najwięcej 😉 Choć teraz Disqus przebił to wszystko 😉

     • Moje takie straszne i złe, a wchodzisz i je czytasz prawie za każdym razem. Cóż za kuriozum. P.S. Mam nadzieję, że Ci ulżyło po tym jakże złośliwym komentarzu. Jeśli nie, to czekam na więcej 🙂

     • Jestem ciakaw po czym stwierdziłeś, że wchodze tu i czytam za każdym razem 😉 Artykułu nawet nie czytałem, bo wiem jak wyglądają Twoje artykuły. Przyszedłem pocztytać tylko komentarze, a tym bardziej nie wchodząc tu stronę ACP, a z linku znajomego 😉
      Tobie mam nadzieję, że też ulżyło, iż powychwalałeś notcha, bo w zasadzie to tylko tyle możesz zrobić, a za takie treści zostaniesz skrytykowany.
      Jeżeli myślisz, że urobisz czytających marketingową papką jak Apple czy OnePlus to się nieźe zdziwisz 😉

     • Bynajmniej nikogo nie chcę urobić, przedstawiłem jak to twierdzisz – marketingową papkę i dodałem trochę swojego zdania. Nie dorabiaj nie wiadomo jakiej ideologii. Po prostu zgadzam się z oświadczeniem OnePlusa, tyle. Jak ktoś się nie zgadza – ok, ja nie mam z tym problemu, ale widzę, że parę osób ma problem z tym, że autor może mieć własne, inne zdanie na dany temat 😉

     • Grzmotoruchacz2000

      Nie masz z tym problemu? Czekaj, jak to szło… „nie mogę już słuchać i czytać wiecznego marudzenia, biadolenia i płakania nad notchem, które jest nie poparte żadnymi argumentami.”

     • Nie mam, jeśli ktoś podaje argumenty. Powyższe zdanie tyczy się – jeśli ktoś pisze „nie bo nie”. Dorabiaj dalej ideologię tam gdzie jej nie ma.

     • Grzmotoruchacz2000

      Argumenty padły, ale je ignorujesz. No ale z kim ja rozmawiać próbuję…

     • Jakie? Nie widzę, no właśnie, nie ma sensu dyskutować. Moje argumenty masz w tekście – na 6K znaków. Ja tu nie widzę argumentów, tylko Twoje i jeszcze dwóch osób ujadanie – bo ktoś ma inne zdanie, a w ogóle nie skupiacie się na dyskusji w temacie. Tyle.

     • Ja tu nie widzę argumentów, tylko ujadanie

      Haha!
      Czyli wszystko to co napisali tutaj użytkownicy to „nie argumenty”, natomiast to co Ty napisałeś to są argumenty? Czyli w skrócie – Twoje zdanie jest „lepsiejsze” niż zdanie kilkudziesięciu użytkowników? Nieźle 😉

     • Przytocz mi te argumenty, bo nadal ujadasz. Gdzie napisałeś o notchu? Nie widzę. Wszelkie komentarze nie związane z notchem będe oznaczał zgodnie z ich naturą – spam 🙂

     • Grzmotoruchacz2000

      Swoje też?

     • Grzmotoruchacz2000

      Bo nie ma z kim dyskutować. Argumenty padły, dwa co wyżej przytoczyłem resztę sam sobie przeczytaj.

    • U niego to żadna nowość. Zrobić gunwoburze -> wykop -> kliknięcia i wyświetlenia.

    • Tu jest wartość merytoryczna, nie wiem co niemerytorycznego jest w tłumaczeniu oświadczenia OnePlusa. Niektórzy czytelnicy jeszcze nie dorośli do tego, że w tekście można przedstawić swoje zdanie lub podpisać się pod czyimś 🙂

     • Grzmotoruchacz2000

      A kiedy ty dorośniesz do trzymania jakiegoś minimalnego poziomu, chociażby kultury? Najpierw atakujesz w tekście ludzi o odmiennym zdaniu a potem masz pretensje że są krytyczni do tego walisz jakieś aluzje do „dorośnięcia”? Kultury człowieku! Nigdy nikt cię nie będzie szanował dopóki ty nie zaczniesz szanować czytelników.

 • Patryk

  Panie Adamie Lulek mam dla Pana argument, proszę sobie trzymając iPhone X w poziomie przeglądać zdjęcia i obejrzeć film. Nic tylko wydać 5k żeby mieć wycięcie w obrazie po jednej stronie ..

 • Darkness

  Po tytule już wiedziałem kto napisał ten artykuł, oczywiście fanboy firmy Apple. Zawsze piszesz takie artykuły i nawet nie trzeba wchodzić bo z daleka śmierdzi twoimi artykułami. Nie ważne, że 90% wolałoby telefon bez notcha, nie ważne, że 90% wolałoby telefon z jackiem, Ty i tak z gówna potrafisz zrobić złoto w swoich artykułach.

  • No popatrz, fanboy firmy Apple, a nie mam żadnego sprzętu tej firmy 😉 a smartfony jedynie z Androidem, prawie 3 lata z Samsungiem, fajny fanboy nie? 😉

   • Darkness

    Strasznie zachwycasz się rozwiązaniami firmy Apple które dla większości się nie podobają, a Ty i tak starasz się wmawiać ludziom, że te rozwiązania są jednak super. Każdy ma swoje zdanie i gusta ja to rozumiem, ale nie wmawiaj ludziom, że te „coś” jest fajne.

    • Dla jakiej większości? Piszesz o tej większości, która kupuje najlepiej sprzedający się smartfon na świecie? 🙂

     • Darkness

      I myślisz, że kupują to dla notcha i brak jacka? Kupują bo to Apple, z notchem czy bez notcha z jackiem czy bez jacka będą kupować dalej.

     • Nie nie, według tego, co piszesz to powinno iść w drugą stronę – jest ten okropny i zły notch, to powinni nie kupować, a jednak kupują, a wybór mieli – iPhone 8 i 8 Plus.

     • Darkness

      iPhone X był jubileuszowym smartfonem więc większość się nim zainteresowała to raz, a dwa każdy chce mieć coś najlepszego z danej marki i rzadko idzie w półśrodki np. w iPhone 8 czy 8 Plus, jakby iPhone X był bez notcha i z jackiem sprzedawałby się podobnie lub nawet jeszcze lepiej.

     • łukasz Jedryszczyk

      A gdzie dane że najlepiej sprzedający się bo raczej sprzedaż nie idzie tak jak chciało by Apple. Myślą że to cena a może to jednak przez wycięcie z którego sami chcą zrezygnować

     • Sprzedaż nie idzie tak, jakby chcieli tego analitycy i inwestorzy, którzy mają bardzo wyśrubowane wymagania. Dla Apple to wciąż rekordy i najlepiej sprzedający się smartfon na świecie.

     • łukasz Jedryszczyk

      Dalej brak danych

     • Grzmotoruchacz2000

      Ale, że Ty oczekujesz jakichś źródeł i konkretów zamiast gadki opartej na „bo tak i już”?

     • Grzmotoruchacz2000

      Nie chcę być złośliwy i jechać po wykształceniu ale wydawałoby się, że ekonomista jest świadomy tego, że większość =/= najwięcej.

     • ??

     • Grzmotoruchacz2000

      Większość zawsze oznacza 50% + 1. Czy 50% + 1 osób kupiło iPhone X? Nie.

   • EsiuWWW

    Bo bycie fanboyem i fanatykiem Apple ma się w sercu i duszy. Mozliwe że jesteś fanboyem „którego nie stać”, :-). Nieważne. Wyraźnie za to widać że nie odróżniasz argumentów od marketingowej ściemy. Podobnie jak z gniazdkiem słuchawkowym. Telefony przez to nie sa wcale cieńsze, nie mają większych bateri, ale co tam fajne rozwiązanie bo.. chmmn bo jest nowoczese, bo jak wiadomo „należy się z postępem iść”

    • W Twoim komentarzu nie widzę żadnego argumentu tylko przepychankę (stać mnie). Ja nie potrzebuję złącza jack, tak owszem można dzięki temu zmieścić większa baterię, patrz Huawei i Razer Phone. Mam słuchawki bezprzewodowe, więc po co mi złącze audio skoro i tak go nigdy nie będę używał? No, ale Ty wiesz lepiej, co jest dla mnie najlepsze 😉

     • EsiuWWW

      Polecim od końca. Nie, nie wiem co dla Ciebie najlepsze. To raczej Ty masz manierę arbitralnego wypowiadania się w ten sposób. Posiadanie jack-a w telefonie nie eliminuje możliwości słuchania prze BT. Można, pytanie czy tak się dzieje ?? Patrz: Sony, Apple, Xianomi. Proponuję więcej rzeczowych argumentów, mniej ogólników to ludzie nie będą Cię jechać w komentarzach. Wesołego alleluja 😉

    • Teoretycznie można by się sprzeczać gdyż Huawei P20 Pro ma dość dużą baterię na flagowca, a nie ma gniazda. Mate 10 Pro nie ma gniazda, a „bliźniaczy” Honor ma gniazdo i mniejszą baterię 😉
     Nie zmienia to faktu iz uważam usunięcie jack za głupotę 🙂

  • Adrian Kijek

   „Fanboy” takiego nazewnictwa uzywaja chyba tylko osoby z zaburzeniami, minemania wyzszosci ze to co oni posiadaja jest najlepsze albo dzieci do 15 roku zycia. Osobiscie uzywam sprzetu apple i ich systemow. Uwazam ios za lepszy system od androida ale to tylko znaczy ze jestem uzytkownikiem danego systemu czy sprzetu.

   • Fanboj, fan i użytkownik to trzy różne pojęcia – ja np. jestem użytkownikiem Androida, ale fanem już nie; fanbojów nie cierpię, bo od fanów różnią się tym, że nie uznają wad swojego obiektu uwielbienia ani możliwości, że cokolwiek innego może być dla innych lepsze.
    Oceny autora w tej kwestii się nie podejmuję.

 • tolak

  Ta, bo nagle w tym roku stworzyli kamerę, czujniki i głośnik rozmów, który nie zajmuje całej ramki… dobre sobie. Żaden, ale to żaden ich argument mnie nie przekonuje. Głupi trend producentów na brak jacka – bo tak, zaokrąglone rogi – bo tak, teraz wycięcie, bo również tak, co będzie następne?
  I głupi argument że przecież można kupić coś bez wycięcia… tylko ten niepokojący trend zmierza do tego, że wszystkie flagowce będą to miały. A jak ktoś jest bezkompromisowy, to co? Pozostanie mu średniak bez wycięcia albo flagowiec z wycięciem, wykastrowany z jacka?
  Eh… kiedyś flagowce względem innych modeli miały coś więcej, dodatkowe złącza, sloty na karty pamięci, większe baterie, unikalne funkcje… a teraz zmierza to w zupełnie odwrotną stronę.

  • „teraz wycięcie, bo również tak” – serio? Cała strona potężnych argumentów, a Ty piszesz jakbyś udawał, że jej nie ma.

   • Devil_Dragos

    Notcha nie tlumaczy zaden z tych argumentow. Jest to po prostu nedzne i zenujace tlumaczenie. Wiekszosc nie lubi notcha bo faktycznie nic nie daje poza wiekszym screen ratio.

    • Asdaf

     A argument to nie wykorzystywaniu środkowej części paska powiadomień? Jak dla mnie całkiem sensowny, bo dość rzadko mam na tyle włączonych usług i tyle oczekujących powiadomień żeby weszło w środkową część paska

     • VikingsAreComing

      No to u mnie by już bluetooth, nfc i pewnie budzik też ucięło.

      https//uploads.disquscdn.com/images/5006591bb0aa924ccab224b6c8d994b256b6b6ab624042b25895a54c8ddb91ae.png

   • tolak

    Nie jestem ignorantem, przeczytałem każdy argument i żaden do mnie nie trafia, bo nie widzę ich efektu (już nawet pomijając to, że o wycięciu jest jeden jedyny argument, a reszta to marketingowe pitolenie o jakości ekranów). Nie widzę tej większej przestrzeni roboczej, widzę zabrany kawałek paska powiadomień. Dodatkową przestrzeń widziałem w LG Vxx, z dodatkowym ekranem, można było tam wrzucić różne rzeczy i było fajnie. A tu upierając się, że zyskujemy te 7mm to co? Zobaczymy linijkę tekstu więcej? Rzeczywiście killer future… Ja nadal widzę kawałek zabranego ekranu w różnych sytuacjach (przeglądając foty, oglądając film, robiąc zdjęcia), chyba że wtedy notch jest maskowany i widzimy normalny ekran? Tylko wtedy gdzie ten ich argument o większej przestrzeni roboczej… Nie widzę również tych większych baterii za zabrany Jack. Zaokrąglone rogi też w sumie okradają nas z ekranu. A wszystko to żeby „ładnie” wyglądało.
    Dla mnie optymalne wyjście to ramka 7mm na górze, 7 na dole, czytnik w ekranie, obsługa gestami (cholerny pasek nawigacyjny zajmuje więcej przestrzeni roboczej niż pasek powiadomień a nikt nie widzi problemu… jeszcze się w oledach przyciski wypalają) i ratio 18:9.

    • VikingsAreComing

     Dokładnie, kombinują z notchem, a więcej miejsca by dało zastąpienie paska nawigacyjnego gestami.

   • Grzmotoruchacz2000

    Gdzie te potężne argumenty? Przecież to marketingowa papka.

    • Cóż, dla Ciebie papka, dla mnie argumenty.

     • Grzmotoruchacz2000

      Dla większości komentujących to też papka. Ktoś tu jest podatny na marketing…

  • piwko

   Na razie Samsung jakoś się broni przed tymi „dobrymi zmianami” i mam nadzieję że jeszcze długo tak zostanie. Są jednak obawy, że jeśli duet s9 będzie się kiepsko sprzedawać, a są ku temu predyspozycje, to też je „naprawią”.x