wycięcie notch android p

Przestańcie płakać nad notchem – jest świetny! OnePlus tłumaczy dlaczego

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Kilka dni temu jeden z prezesów OnePlus, a mianowicie Carl Pei udzielił wywiadu portalowi The Verge, w którym potwierdził, że w nadchodzącym flagowcu firmy znajdzie się tzw. notch. CEO tłumaczył też, dlaczego producent zdecydował się na zastosowanie właśnie takiej technologii. W końcu puentą wywiadu było stwierdzenie, że powinniśmy pokochać wycięcia w ekranach. Wywołało to niesamowitą burzę fanów firmy na Twitterze. Szef OnePlusa szybko usunął post z Twittera, przez co mogłoby się wydawać, że producent zrezygnuje ze „znienawidzonej technologii”. Nic bardziej mylnego. Na stronie OnePlusa znajduje się oświadczenie, w którym przeczytamy na temat powodów zastosowania notcha w modelu OnePlus 6. Podpisuję się pod tym tekstem wszystkimi kończynami.

Stanowisko OnePlus

Wśród społeczności technologicznych, społeczność OnePlus jest trochę inna. Dzięki waszej czujności i pasji czujemy się odpowiedziani za nasze decyzje. Wasza pomoc odegrała zasadniczą rolę w naszym sukcesie. Do dnia dzisiejszego większość z Was zdała sobie sprawę, że nasze następne urządzenie będzie wyposażone w wycięcie w górnej części ekranu, zwane popularnie „notchem”. W Internecie wybuchła ognista debata, więc chcieliśmy dać Wam wgląd w nasze uzasadnienie decyzji dotyczącej nadchodzącego produktu.

Jednym z naszych największych wyzwań jako producenta smartfonów jest maksymalne wykorzystanie każdego cala kwadratowego urządzenia. Dobrze znaną zasadą w technice jest to, że poszczególne elementy stają się mniejsze z każdym rokiem. Naszą rolą jako producenta smartfonów jest maksymalizacja wykorzystania przestrzeni, którą zwalniamy. Ponieważ nasze komponenty nie wymagają już pełnej szerokości górnej ramki, skupiliśmy się na maksymalizacji wielkości ekranu. Łatwo jest wpaść w debatę na temat estetyki, ale dla nas ta decyzja dotyczyła po prostu optymalnego projektowania telefonu. Możliwość zaoferowania większego ekranu bez kompromisów pod względem wielkości i wydajności urządzenia to ogromna korzyść. Chcieliśmy zaoferować największy możliwy ekran bez kompromisów w hardware, dlatego zdecydowaliśmy się na projekt wycięcia.

Jego centralne umieszczenie jest optymalne dla naszej przedniej kamery z kilku powodów. Przeniesienie modułu w inne miejsce wpłynęłoby na kąt kamery, utrudniając orientację aparatu i robienie zdjęć szybko. Takie posunięcie wpłynęłoby również na szybkość i niezawodność naszej wiodącej w branży funkcji Face Unlock. Rozważaliśmy także użycie mniejszego modułu, ale postanowiliśmy tego nie robić, ponieważ obniżyłoby to jakość Twoich zdjęć. Inne spekulatywne technologie, takie jak mechaniczna kamera typu „pop-out”, są obecnie w powijakach. Choć interesująca, technologia ta nie jest na etapie, na którym może zapewnić trwałość, szybkość i wydajność.

Aby zapewnić naszym użytkownikom jak najlepsze wrażenia podczas oglądania treści, współpracujemy z najlepszymi na świecie producentami ekranów. Przy wdrażaniu nowego wyświetlacza traktujemy priorytetowo trzy kluczowe kwestie. Po pierwsze, szukamy maksymalizacji widocznego obszaru. Dzięki wycięciu możemy zwolnić znaczną ilość miejsca w górnej części ekranu, pochłaniając ikony powiadomień i stanu. Przy 19,616 mm na 7,687 mm wycięcie zajmuje minimalną ilość miejsca w górnej środkowej części wyświetlacza. Nasze badania wykazały, że przestrzeń zajmowana przez wycięcie zazwyczaj nie jest używana w standardowym użyciu. Wycięcie umożliwia optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Zyskujesz więcej widocznej przestrzeni, nie tracąc niczego.

Naszym drugim priorytetem jest wydajność wyświetlania. Niezależnie od tego, czy patrzysz na poziom jasności, dokładność chromatyczną lub zakres kolorów, istnieje wiele czynników, które określają, czy ekran jest wygodny do oglądania. Nasze wyświetlacze muszą odpowiadać szerokiemu zakresowi wymagań, zanim uznamy je za gotowe do wprowadzenia na rynek. Ostatecznie wybraliśmy panel, który pasował do wszystkich naszych kryteriów. Został również zoptymalizowany pod kątem projektu opartego na wycięciu, który uznaliśmy za dodatkową korzyść. Rezultatem jest ekran z większym widocznym obszarem i lepszą wydajnością.

Na koniec: ponieważ nasze urządzenia zyskują popularność na całym świecie, musimy odpowiednio zwiększyć skalę produkcji. Oznacza to, że używanie wyświetlacza, który jest łatwo możliwy do realizacji, jest jedynym sposobem na nadążenie za globalnym popytem. Przekłada się to na mniejszą liczbę opóźnień, szybszą wysyłkę i możliwość obsługi większej liczby osób. Naszą misją jest dzielenie się najlepszą technologią ze światem. Dążymy do wdrożenia ekranu, który jest zarówno skalowalny, jak i zapewnia wrażenia wizualne, które są zgodne z naszymi standardami jakości. Aby rozwijać zrównoważony biznes, musimy dostarczać wysokiej jakości doświadczenie użytkowania na każdym poziomie. W tym celu będziemy nadal wykorzystywać wszelkie możliwości poprawy dostępności naszych urządzeń na całym świecie.

Wierzymy, że oferujemy naszej społeczności najlepsze możliwe doświadczenie obsługi smartfonów. Wysłuchując Twoich opinii, staramy się zaprojektować smartfony spełniające Twoje potrzeby i standardy. Podczas gdy wielu z Was prosiło nas, abyśmy nie zwiększali fizycznego rozmiaru naszych telefonów, inni żądali większych i bardziej „wciągających” wyświetlaczy. Wycięcie pomaga nam zrealizować obie prośby. Żadne dwie osoby nie mają takiej samej opinii na temat estetyki smartfonów. Naszym celem było dostarczenie największego i najlepszego ekranu, jaki kiedykolwiek mieliśmy, bez uszczerbku dla technologii, którą kochasz. Kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, to liczy się najbardziej.

Kilka słów od autora

Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii, ale przyznam, że nie mogę już słuchać i czytać wiecznego marudzenia, biadolenia i płakania nad notchem, które jest nie poparte żadnymi argumentami. Rynek smartfonów jest tak duży, że na pewno fani pełnych ekranów bez wycięć znajdą coś dla siebie. Ponadto jak pokazuje przykład Huawei P20 Pro, ustawienia systemu w tym smartfonie pozwalają go ukryć, co przy ekranie OLED czyni go prawie niewidocznym. W końcu to nie jest tak, że wycięcie zabiera wyświetlacz. To ekran zajmuje bezużyteczną przestrzeń, dzięki czemu belka powiadomień przesunięta jest wyżej, a do dyspozycji mamy większe pole robocze. Sądzę, że jest to pomysłowe rozwiązanie, dzięki któremu stosunek tafli wyświetlacza do powierzchni przedniego panelu zwiększy się. Resztę sensownych wyjaśnień w sprawie notcha znajdziecie w powyższym tłumaczeniu oficjalnego stanowiska OnePlus.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy