kalendarz

[Sprzed dekady] Wyłudzanie doładowań i premiera Xperii X1

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 19 do 25 lutego 2008 roku.

Wyłudzenia doładowań w Heyah

heyah

W swoim czasie operatorzy żądali naprawdę dużych pieniędzy za usługi telekomunikacyjnych. Jednocześnie mnóstwo telefonów należało do niepełnoletnich użytkowników. Wśród nich królowały oferty na kartę. Plagą wśród tego typu użytkowników było to, że zwyczajnie nie mieli za co doładować konta. Wielu kombinowało jak wyłudzić darmowe złotówki. Sam pamiętam historie, według których doładowanie po upłynięciu terminu ważności można było wykorzystać ponownie. Byli też tacy, którzy skorzystali z metody brute force i wpisywali losowe cyferki. Ponoć kiedyś komuś się udało, jednak nikt nie wiedział komu. Znajdowali się również tacy, którzy próbowali wykorzystać ludzką naiwność. W ten sposób pewien abonent sieci Heyah stracił 20 zł. Otrzymał on wiadomość (rzekomo od operatora), według której za wysłanie kodu z doładowania pod wskazany numer otrzyma jego podwojoną wartość. Zgadnijcie co zrobił. Po 12 godzinach czekania (taki termin otrzymał w instrukcji) postanowił za pomocą kodu standardowo doładować telefon. Wtedy dowiedział się, że jego kod został już wykorzystany. Poszkodowany postanowił walczyć o swoje i zadzwonił do Heyah. Tam poinformowano go, że nikt takich wiadomości nie wysyłał i zwyczajnie dał się oszukać. Policja także odmówiła wszczęcia postępowania z powodu niskiej szkodliwości czynu.

Premiera Xperii X1

Xperia X1

Dotarliśmy do premiery pierwszego telefonu ze znanej do dziś serii Xperia – modelu X1. Na początek warto zwrócić uwagę na pewien fakt – urządzenie to kompletnie nie pasuje do designu kolejnych modeli z tej serii. Nic w tym dziwnego, Xperię X1 zaprojektowało i wyprodukowało HTC. Nazwa kodowa tego urządzenia to HTC Kovsky. Telefon cechował się niebanalnym designem i świetnymi parametrami. Sprzęt ten kontrolował Windows Mobile, który był w tamtym czasie był jedynym wartym uwagi systemem dla tego typu urządzeń. Warto o tym pamiętać, ponieważ marka Xperia istnieje do dziś i ma niewiele wspólnego ze swoimi początkami.

Morph od Nokii

Nokia Morph

Nokia zaprezentowała koncept telefonu Morph. Według fińskiego producenta tak miał wyglądać telefon w przyszłości, kwestią czasu miało być wynalezienie elastycznych wyświetlaczy, przeźroczystej elektroniki i samoczyszczącej obudowy. Cóż, telefony dziś tak na pewno nie wyglądają, produkcja przeźroczystej elektroniki jest w zasadzie nierealna. Z drugiej strony faktycznie producenci tacy jak Samsung i LG pracują nad elastycznymi wyświetlaczami, samoczyszczące obudowy zastąpiła powłoka oleofobowa na wyświetlaczu. Według Nokii wszystkie 3 technologie, miały być oparte o nanotechnologii. Stwierdzono też, że Nokia w ciągu 7 lat wdroży nanotechnologię do swoich telefonów. Nie przewidzieli tylko tego, że za 7 lat Nokii na rynku mobilnym już nie będzie…

Zobacz też:

Motyw