[Sprzed dekady] Wyłudzanie doładowań i premiera Xperii X1

Adrian Celej Artykuły 2018-02-24

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 19 do 25 lutego 2008 roku.

Wyłudzenia doładowań w Heyah

heyah

W swoim czasie operatorzy żądali naprawdę dużych pieniędzy za usługi telekomunikacyjnych. Jednocześnie mnóstwo telefonów należało do niepełnoletnich użytkowników. Wśród nich królowały oferty na kartę. Plagą wśród tego typu użytkowników było to, że zwyczajnie nie mieli za co doładować konta. Wielu kombinowało jak wyłudzić darmowe złotówki. Sam pamiętam historie, według których doładowanie po upłynięciu terminu ważności można było wykorzystać ponownie. Byli też tacy, którzy skorzystali z metody brute force i wpisywali losowe cyferki. Ponoć kiedyś komuś się udało, jednak nikt nie wiedział komu. Znajdowali się również tacy, którzy próbowali wykorzystać ludzką naiwność. W ten sposób pewien abonent sieci Heyah stracił 20 zł. Otrzymał on wiadomość (rzekomo od operatora), według której za wysłanie kodu z doładowania pod wskazany numer otrzyma jego podwojoną wartość. Zgadnijcie co zrobił. Po 12 godzinach czekania (taki termin otrzymał w instrukcji) postanowił za pomocą kodu standardowo doładować telefon. Wtedy dowiedział się, że jego kod został już wykorzystany. Poszkodowany postanowił walczyć o swoje i zadzwonił do Heyah. Tam poinformowano go, że nikt takich wiadomości nie wysyłał i zwyczajnie dał się oszukać. Policja także odmówiła wszczęcia postępowania z powodu niskiej szkodliwości czynu.

Premiera Xperii X1

Xperia X1

Dotarliśmy do premiery pierwszego telefonu ze znanej do dziś serii Xperia – modelu X1. Na początek warto zwrócić uwagę na pewien fakt – urządzenie to kompletnie nie pasuje do designu kolejnych modeli z tej serii. Nic w tym dziwnego, Xperię X1 zaprojektowało i wyprodukowało HTC. Nazwa kodowa tego urządzenia to HTC Kovsky. Telefon cechował się niebanalnym designem i świetnymi parametrami. Sprzęt ten kontrolował Windows Mobile, który był w tamtym czasie był jedynym wartym uwagi systemem dla tego typu urządzeń. Warto o tym pamiętać, ponieważ marka Xperia istnieje do dziś i ma niewiele wspólnego ze swoimi początkami.

Morph od Nokii

Nokia Morph

Nokia zaprezentowała koncept telefonu Morph. Według fińskiego producenta tak miał wyglądać telefon w przyszłości, kwestią czasu miało być wynalezienie elastycznych wyświetlaczy, przeźroczystej elektroniki i samoczyszczącej obudowy. Cóż, telefony dziś tak na pewno nie wyglądają, produkcja przeźroczystej elektroniki jest w zasadzie nierealna. Z drugiej strony faktycznie producenci tacy jak Samsung i LG pracują nad elastycznymi wyświetlaczami, samoczyszczące obudowy zastąpiła powłoka oleofobowa na wyświetlaczu. Według Nokii wszystkie 3 technologie, miały być oparte o nanotechnologii. Stwierdzono też, że Nokia w ciągu 7 lat wdroży nanotechnologię do swoich telefonów. Nie przewidzieli tylko tego, że za 7 lat Nokii na rynku mobilnym już nie będzie…

Zobacz też: • DaRkShAdOw

  Przezroczyste * nie przeźroczyste. Kłuje w oczy.

 • Dtech

  Poszło trochę do przodu i nie tylko mamy teraz powłoki oleofobowe, ale widzieliśmy też samoregenerujące się. Przynajmniej do pewnego stopnia.

 • Grzmotoruchacz2000

  „Sprzęt ten kontrolował Windows Mobile, który był w tamtym czasie był jedynym wartym uwagi systemem dla tego typu urządzeń.” A tak w ogóle Symbiana to Ty szanuj!

  • Adrian Celej

   No nie ubliżaj WM, ten system był nazywany Windowsem XP dla telefonów

   • Grzmotoruchacz2000

    Po HTC Diamond to nawet Firefox OS uważam za lepszy system 😛

  • annonyinganoni

   Wtedy to i tak jak dla mnie najlepszy był iPhone 2g 😛

   • Grzmotoruchacz2000

    A daj spokój, nawet 3G to nie miało, że o aplikacjach nie wspomnę:P

    • annonyinganoni

     Ale miał multitouch i był z Ameryki :V Wtedy i tak miałem 5 lat a takich cudach to w gazetach komputerowych wujka widziałem ,a moim telefonem (którego do dziś szanuje) był k750i. 3g w 2008 ? Ja o jego istnieniu dowiedziałem się dopiero w 2011 ,wtedy android miał wersje 2.3 ,a ja dostałem samsunga monte 😀 (to i tak było nieźle jak na ucznia 2 podstawy)

     • Grzmotoruchacz2000

      No to dwie wady. W tamtym czasie tylko fizyczna klawiatura:P Byłem wtedy chyba większym fanatykiem Symbiana niż Szemot i Kaliente razem wzięci są fanatykami Apple.

     • annonyinganoni

      Ja pamiętam podjarałem się symbianem kiedy „na żywo” zobaczyłem w 2010 nokie (E52 i n82 chyba). Pierwsze telefony w mojej rodzinie z wifi 😀 No i pamiętam była jakaś apka ,dzięki której mogłeś wysyłać zainstalowane na tel .jar przez bt 😀 Wujek mi wysłał wtedy opere mobile (wersji nie pamiętam). Ito wtedy było takie :O ,bo w szkole każdy wysyłał .jar o ile miał w formie pliku ,a nie tylko zainstalowaną wersje. Dawno ,dawno temu (wracamy do 2006 ,wiek 4 lata) inny wujek (w zasadzie co telefon to inny wujek :V) miał nokię 6630 i worms armageddon ,też tym telefonem się jarałem. Były jeszcze inne nokie ,i nawet chyba se k800i z vodafone ireland ,ale nimi się jakoś nie jarałem ,pewnie dlatego że A) Wujek nie chciał mi dać się pobawić b) nie miały gier :V

     • Grzmotoruchacz2000

      Worms World Party i Nokia E61 panaceum na nudne lekcje. Tryb wieloosobowy był wręcz genialny. Wymieniłem na nią Nokię 9300i i nie żałowałem. 6630 też miałem, jak odkryłem że odpala gry z N-Gage to byłem w siódmym niebie. Chociaż moim ulubionym telefonem i tak była Nokia E51. Z żalem się z nią rozstawałem ale miałem wtedy już S8500 Wave więc i tak tylko leżał w szufladzie a ja potrzebowałem kasy.

     • annonyinganoni

      S8500 qave miałem od 2013 do 2015. Pamiętam jak odpaliłem na nim androida 5.0 😀

 • Grzmotoruchacz2000

  Kolega z klasy korzystając z kanałów SMS podawał się za gorącą Elżbietę i oferował swoje nagie zdjęcia za doładowanie. Miał nawet jakieś zdjęcia z internetu i wysyłał je przez MMS dzięki czemu podkreślał swoją wiarygodność. Na koncie miał zwykle kilkaset złotych mimo, że bez przerwy kupował rzeczy z WAPstera. Ot, gimnazjalny rekin branży porno.

  • annonyinganoni

   xDx