ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Ciemny motyw dla Samsungów

Czarny ogólnosystemowy motyw na Samsungach – jak go zainstalować?

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Kolorystyka systemu Android zmierza w kierunku jasnych barw, co nie musi odpowiadać wszystkim właścicielom smartfonów. Czarny motyw może wydawać się szczególnie potrzebny użytkownikom telefonów wyposażonych w ekrany AMOLED, ponieważ wyświetlacze te nie podświetlają pikseli, gdy mają one wyświetlać czarny kolor, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość energii. W tym artykule przedstawię Wam, jak zainstalować ogólnosystemowy czarny motyw na większości telefonów Samsunga oraz moją krótką opinię na temat tej funkcji.

Jak zainstalować czarny motyw na Samsungach i jak się on prezentuje?

Sposób na instalację motywów, który przedstawię Wam w tym poradniku, bazuje na świetnym menadżerze motywów o nazwie Substratum, który znaleźć można w sklepie Google Play. Podstawowa wersja obsługująca zrootowane urządzenia do pobrania dostępna jest za darmo, lecz dodatek, który umożliwia instalowanie motywów bez potrzeby posiadania smartfona z uprawnieniami SuperUsera, kosztuje 5.19 zł. Nie jest to wygórowana cena jak za tak świetne narzędzie, więc jak najbardziej zachęcam do jego zakupu.

Po instalacji obu powyższych aplikacji należy znaleźć odpowiedni dla siebie motyw Substratum, który współpracuje ze smartfonami Samsunga. Ja na swoim Galaxy S8 korzystam z aplikacji o nazwie „Swift Black Substratum Theme +Oreo & Samsung theme” i bardzo Wam ją polecam – oprócz motywu systemowego (program nie jest w stanie nałożyć motywu wyłącznie na pasek szybkich ustawień z powodu ograniczeń systemu) oferuje ona również skórki dla ponad 160 najpopularniejszych aplikacji, takich jak m.in. Messenger, Mapy Google lub wszystkie systemowe aplikacje Samsunga. To, jak aplikacja prezentuje się w praktyce, możecie zobaczyć na poniższych zrzutach ekranu.

Niestety w motywie obecnych jest kilka niedoróbek (w Messengerze nie widać imion znajomych pod ich zdjęciami), jednak jest ich na tyle niewiele, że korzystanie z systemu jest bardzo komfortowe. W poniższym poradniku przedstawiam Wam, jak zainstalować podobną skórkę na swoim urządzeniu.

  1. Po instalacji aplikacji Substratum, dodatku do niej oraz wybranego przez siebie motywu otwórz klienta Substratum.
  2. Na ekranie głównym aplikacji ujrzysz kafelek, w którym wyświetlona zostanie nazwa pobranego motywu. Przejdź do niego.
  3. Zaakceptuj wyświetlona ostrzeżenie przyciskiem „Next”.
  4. Pokazane zostanie menu instalacji motywu. Aby kontynuować, wybierz wersję systemu Android oraz producenta. Następnie skorzystaj z przełącznika, który znajduje się obok wersji Androida, by zaznaczyć wszystkie aplikacje, które nadają się do modyfikacji. Uwaga: niektóre programy wymagają wybrania wersji, którą należy zainstalować – niestety trzeba to zrobić ręcznie.
  5. Skorzystaj z różowego pływającego przycisku, który znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu. Substratum rozpocznie przygotowywanie motywu i po pewnym czasie wyświetlone zostanie okno instalacji aplikacji (będzie to ciemny motyw dla wybranego programu). Zaakceptuj instalację wszystkich wyświetlonych aplikacji, a skórka zostanie pomyślnie wgrana.
  6. Gotowe! Od teraz możesz korzystać z czarnego motywu, który wygląda naprawdę dobrze, a dodatkowo pozwala ograniczyć zużycie baterii.

Czy podoba Wam się czarny motyw, czy wolicie korzystać z oryginalnej wersji?

Sprawdź najnowsze wpisy