Nokia 5 jest budżetowym smartfonem wyprodukowanym przez tego fińskiego producenta w połowie wakacji tego roku. W założeniu jest on skierowany do osób, które chcą połączyć niewielką cenę telefonu z czystym systemem Android i dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak skaner linii papilarnych. To, czy Nokii proces ten się udał, jest kwestią dyskusyjną, jednak warto zastanowić się nad kwestią wytrzymałości, która już nie jest tematem subiektywnym. Pozostaje nam zatem zadać pytanie – jak Nokia 5 poradziła sobie w starciu z właścicielem kanału JerryRigEverything?

Test wyświetlacza

Ekran Nokii 5 pokryty został warstwą ochronnego szkła Gorilla Glass, które to powinno chronić wyświetlacz przed przypadkowymi zarysowaniami. Szkło hartowane jest standardem w dzisiejszych smartfonach, więc nic dziwnego, że ten fiński producent również zdecydował się na taki krok. Pierwsze rysy zobaczyć można przy ostrzu o skali twardości Mohsa na poziomie szóstym, a głębsze uszkodzenia pojawiają się przy nieco twardszych ostrzach.

Podsumowując ten akapit, można stwierdzić, że w tym teście nie powinno zdziwić nas kompletnie nic, ponieważ jest to wynik jak najbardziej typowy dla znakomitej większości urządzeń, także tych premium, które można aktualnie spotkać na rynku. Przedni aparat również chroniony jest pod tą samą warstwą szkła Gorilla Glass. Osłonki dla głośników wykonane zostały z miękkiego materiału. Przycisk Home, który znajduje się pod wyświetlaczem, wykonany został z odpornego na zarysowania materiału.

Zobacz też: Sprawdźcie najnowsze przeceny ze sklepu Google Play!

Test tylnego panelu telefonu

Tylny panel smartfona wykonany został z metalu, więc z łatwością można zarysować go dowolnym ostrym przedmiotem, także kluczami. Pionowo ułożone logo Nokii jest stopione z obudową, co oznacza, że w przyszłości nie musicie obawiać się, że odpadnie tak jak miało to miejsce m.in. w Nexusie 4. Warto wspomnieć o tym, że szkło chroniące obiektyw aparatu oraz lampę flash jest odporne na zarysowania za pomocą scyzoryka (i jest to szkło, a nie plastik, tak jak w Nokii 3). Dzięki temu możemy być pewni, że aparat w smartfonie będzie robił dobre zdjęcia, nawet po kontakcie z kluczami lub podłogą.

Boki telefonu, podobnie jak wszystkie przyciski, wykonane zostały z aluminium w wybranym przez użytkownika kolorze. Jest to dobra wiadomość, ponieważ metalowe przyciski są znacznie bardziej odporne na zużycie niż plastikowe, więc Nokia 5 w nienaruszonym stanie powinna działać znacznie dłużej niż inne budżetowe telefony.

Górna oraz dolna część smartfona wykonana została jednak z plastiku, co prawdopodobnie spowodowane jest lokalizacją anten. Warto pamiętać o tym, że warstwa plastiku nachodzi na rogi urządzenia, co oznacza, że w przypadku niefortunnego upadku Nokia 5 ma sporą szansę wylądować na jednym z chronionych boków, co zamortyzuje upadek, ponieważ plastik jest materiałem nieco bardziej elastycznym niż aluminium.

Test wyświetlacza pod płomieniem

Jeśli planujecie zakup Nokii 5, to pamiętajcie, by do jej ekranu nie zbliżać włączonej zapalniczki. Jak sprawdził Jerry z kanału JerryRigEverything, wyświetlacz jest w stanie wytrzymać około 10 sekund pod płomieniem, po czym piksele się wyłączają. Po pewnym czasie wracają one do stanu pierwotnego, jednak posiadają widoczny defekt.

Bend test

Ostatnim testem przeprowadzonym przez Jerry’ego jest test wytrzymałości na wyginanie, czyli tzw. „bend test”. Tym razem telefon wyszedł jednak z niego bez żadnego szwanku – pomimo tego, że autor kanału w próbę wygięcia wkładał wszystkie swoje siły, to obudowa Nokii 5 nawet nie drgnęła. Pozostaje nam zatem tylko pogratulować projektantom tego smartfona, ponieważ jest on naprawdę bardzo dobrze wykonany.

Zobaczcie to wszystko na własne oczy

Wszystkie opisane powyżej informacje pochodzą z filmu opublikowanego na kanale JerryRigEverything. Ten materiał wideo możecie zobaczyć (a naprawdę warto!) poniżej.

 

Źródło zdjęć i informacji: JerryRigEverything

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.