Galaxy S8 ładowanie bezprzewodowe

Google wprowadza ulepszone statystyki baterii. Jaka jest zasada ich działania?

3 minuty czytania
Komentarze

Statystyki baterii na Androidzie to przydatne narzędzie, dzięki któremu możemy sprawdzić jakie aplikacje lub usługi drenują pojemność naszego akumulatora oraz jak długo nasz telefon powinien jeszcze wytrzymać bez konieczności ładowania. Niestety rozwiązanie to nigdy nie było idealne, ponieważ wyświetlane wyniki pozostawiały wiele do życzenia i często były niedokładne. W nowej aktualizacji, która już wkrótce pojawi się na urządzeniach Google’a, czyli Nexusach i Pixelach, gigant z Mountain View stara się rozwiązać ten problem, ulepszając wyświetlane w ustawieniach statystyki.

Jak statystyki baterii działały w przeszłości?

Do tej pory (warto pamiętać, że statystyki baterii na innych urządzeniach niż Pixele i Nexusy będą tak działały jeszcze dość długo, aż producent zdecyduje się wydać aktualizację) statystyki tworzone były za pomocą prostych obliczeń wykonywanych przez urządzenie – jeśli nasz telefon tracił około 5% pojemności akumulatora przez kilka ostatnich godzin, to system Android zakładał, że zużycie baterii w przyszłości będzie podobne i na tej podstawie kalkulował pozostały czas działania. Oczywiście wiadomo, że wyniki te nie były zbyt dokładnie i często drastycznie różniły się od tych, które można było realnie uzyskać.

Zobacz także: Nie rób tego podczas ładowania smartfona!

Ta sytuacja się jednak zmienia – jak statystyki będą wyglądać teraz?

Najnowsza zmiana w zasadach tworzenia statystyk zużycia baterii opierać się będzie głównie na nauczaniu maszynowym, które Google wprost uwielbia (co według mnie jest dobrą decyzją, ponieważ funkcja ta naprawdę ułatwia życie użytkowników). Od teraz szacowany czas pracy urządzenia na jednym naładowaniu bazowany będzie na danych zbieranych przez wiele dni, które będą ciągle aktualizowane. Co ciekawe, urządzenie w statystykach będzie korzystało również z nawyków użytkownika – jeśli lubi on np. oglądać wieczorami seriale i robi to często, to zużycie baterii szacowane dla tej akcji będzie automatycznie odliczane od przewidywanego czasu pracy.

Aby wyświetlić graf prezentujący poziom baterii po danej ilości godzin, należy przejść do zakładki Bateria, która znajduje się w ustawieniach i kliknąć niebieską ikonę baterii, którą ciężko przegapić ze względu na jej rozmiar. Otworzone zostanie nowe okno, w którym oprócz grafu zobaczyć będzie można zużycie pojemności akumulatora rozbite na poszczególne funkcje systemu (aplikacje, system, czuwanie czy sieć). Rozwiązanie to pozwoli dokładnie zapoznać się z informacjami na temat zużycia baterii i ewentualnie zapobiec temu zjawisku.

Jest to świetna wiadomość dla fanów Androida

Nowa aktualizacja skupiająca się na poprawieniu statystyk zużycia baterii powinna spodobać się większości użytkowników systemu Google’a, ponieważ pozwoli dokładniej przewidywać momenty, w których konieczne będzie ładowanie smartfona. Niestety istnieje też pewien problem – aktualizacja trafi wkrótce wyłącznie na Nexusy i Pixele, a więc reszta użytkowników będzie zmuszona czekać na decyzję producenta lub obejdzie się smakiem.

Źródło: Forum Google

Motyw