ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ladowanie akumulatora smartfona

Czy też popełniasz te błędy, podczas ładowania smartfona?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Porady

Akumulatory w smartfonach są słabe. Przeciętnie inteligentny telefon komórkowy jest w stanie wytrzymać dzień bez podłączonej ładowarki. To bardzo mało, ale taki został przyjęty standard przez producentów. Niekoniecznie wynika to z ich „widzimisie” – duże znaczenie ma dostępna technologia. Właściwie jej brak. Swego czasu przedstawiłem Wam obszerny artykuł na temat ładowania akumulatorów i ich charakterystyk. Tymczasem coraz częściej widzę, że niektóre mity wciąż są żywe.

W swoim wpisie powołuję się na wypowiedzi specjalistów w tej dziedzinie – doktora Venkata Srinivasana (dyrektor ACCESS, Argonne Collaborative Center for Energy Storage Science) oraz profesora Daniela Steingarta (Uniwerystet Princetone). Obaj panowie udzielili szczegółowych danych Ashley Carman z The Verge (Circuit Breaker). Na potrzeby tekstu postaram się możliwie uprościć wszelkie pojęcia i zależności między nimi.

Nie ładuj smartfona do pełna…

…i nie pozwól mu się rozładować. To główna dewiza akumulatorów, które znajdziemy w dzisiejszych urządzeniach mobilnych. Ogniwa litowo-jonowe nie lubią być w stanach bliskiej maksymalnej lub minimalnej pojemności. Profesor Daniel Steingart zaleca, aby w każdej możliwej chwili podłączać smartfona do ładowarki. Wbrew pozorom, mamy do czynienia z inteligentnymi urządzeniami mobilnymi z odpowiednimi zabezpieczeniami. Oprogramowanie na bieżąco monitoruje stan naładowania ogniwa i dostosowuje prąd ładowania tak, aby zredukować straty, które mogłyby wynikać z „przeładowania”.

Dla przykładu Sony postanowiło ostatnie ogniwo regenerować bardzo wolno. Tak, aby ten niekorzystny stan utrzymywał się jak najkrócej, a 100% zostało osiągnięte odpowiednio późno. Uprzedzam pytania, można ten algorytm wyłączyć. Mimo wszystko pamiętajcie, że nie chcąc niszczyć akumulatora, powinno się utrzymywać poziom jego naładowania pomiędzy 30% a 80%. Doktor Venkat Srinivasana nigdy nie pozwala w pełni zregenerować ogniwo swojego smartfona. Czyżby obaj panowie wzajemnie się wykluczali? Niekoniecznie. Jeśli już naładujesz akumulator do pełna to staraj się utrzymać ten stan. Częste doładowywania są niegroźne.

Dwie, kluczowe zasady

Co powinniście zapamiętać po przeczytaniu tego artykułu?

  • Nie chcesz zmniejszać sprawności akumulatora? Nie pozwól, aby kiedykolwiek się rozładowywał. Nie możesz też go ładować do pełna – utrzymuj stan pomiędzy 30% a 80%.
  • Boisz się, że przez długi czas nie będziesz miał dostępu do ładowarki? W takim razie wykorzystuj każdą wolną chwilę, aby utrzymywać maksymalny stan naładowania.

Zobacz też: Jak Oreo wpływa na szybkość Samsunga Galaxy S8?

Domyślam się, że powyższe wymagania są proste do napisania. Na co dzień ciężko pilnować stanu naładowania akumulatora i nosić ze sobą zasilacz lub bank energii. Jednak jeśli chcecie, aby Wasz smartfon spędził z Wami jak najdłużej to warto o powyższych zasadach pamiętać. Na szczęście Android pozwala regulować to za pomocą oprogramowania i w sklepie znajdziemy wiele aplikacji, które nie pozwolą ładować akumulatora powyżej zadanego poziomu – na przykład Battery Charge Limit (wymagany root). Z drugiej strony, dbając o akumulator ograniczamy sami siebie. Zamiast pracy „bez kabli” przez cały dzień zostaje… pół dnia.

Sprawdź najnowsze wpisy