Linux od dawna obsługiwał ponad 90% najpotężniejszych superkomputerów z listy TOP500. Pewne było to, że dominacja systemu spod znaku pingwina będzie się tylko powiększać. Dziś Linux dotarł to pewnej granicy – 500 najpotężniejszych superkomputerów działa właśnie pod kontrolą tego systemu.

Co z konkurencją?

Kilka lat temu przeglądałem listę TOP500. Już wtedy prawie wszystkie superkomputery działały pod kontrolą Linuksa. Znalazłem kilkanaście maszyn pod kontrolą innych systemów UNIX-owych i dokładnie 2 obsługiwane przez Windowsa, przy czym jeden należał do Microsoftu i odpowiadał za usługę Azure. Czas idzie do przodu, tamte maszyny prawdopodobnie dawno wypadły z listy, na urządzeniach tego typu nie zmienia się systemów operacyjnych.

Z jakich dystrybucji Linuksa korzystają superkomputery?

Przeważnie na superkomputerach instaluje się autorskie dystrybucje przygotowane pod konkretne urządzenie. Nie jest to reguła, pośród wszystkich maszyn udało się wyodrębnić szeroko znane dystrybucje. I tak:

  • 5 superkomputerów pracuje pod kontrolą Ubuntu
  • 20 korzysta z systemów bazujących na dystrybucji RedHat Enterprise Linux
  • 109 superkomputerów jest kontrolowanych przez dystrybucję CentOS

Dlaczego nie ma tu miejsca dla Windowsa?

Superkomputer nie jest typowym komputerem. Zbudowany jest z klastrów (mniejszych komputerów) połączonych specjalnie zaprojektowanymi do tego celu łączami, które zapewniają ogromną szybkość transmisji danych i znikome opóźnienia. Taka instalacja finalnie daje do dyspozycji tysiące procesorów, kart graficznych i terabajty pamięci RAM. Typowy system nie byłby w stanie operować na takiej konstrukcji, nie umiałby wykorzystać zasobów, a nawet jeśli, to i tak poległby na podziale zadań. Dostosowanie Windowsa do takich zadań jest niemal nierealne ze względu na brak dostępu do kodu źródłowego. Linux daje dużą dowolność, w zasadzie przy budżecie przewidzianym na budowę superkomputera można zrobić z nim wszystko. Co więc stało się z innymi systemami UNIX-owymi? Otóż duże znaczenie mają tu miliardy wydawane na rozwój Linuksa. Dzięki temu system spod znaku pingwina oferuje lepszą wydajność i stabilność od innych, często zapomnianych rozwiązań.

Co oferuje najpotężniejszy superkomputer na świecie?

Najpotężniejszym na świecie superkomputerem jest zlokalizowany w Chinach Sunway TaihuLight. Zamontowano w nim 650 tysięcy procesorów, co przełożyło się na ponad 10 milionów rdzeni. Jego moc wynosi 93 petaflopy, co równa się dwóm milionom pracujących jednocześnie laptopów. Sprzęt ten pracuje pod kontrolą systemu Sunway RaiseOS, który jest oczywiście dystrybucją Linuksa. Przewidziano możliwość rozbudowy, w przyszłości moc może wzrosnąć o 33%.

Najpotężniejszy Polski superkomputer?

Na liście TOP500 znajdziemy aż 6 maszyn znajdujących się w Polsce. Najpotężniejszy jest zajmujący 77 miejsce Prometeusz. Nie jest to co prawda potwór dorównujący czołówce stawki, wyposażono go jedynie w 55 tysięcy rdzeni, które wyciągają 1,6 petaflopa. Sprzęt znajduje się w AGH w Krakowie.

Źródła: TOP500, OMG Ubuntu

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.