Fałszywy antywirus Avast w sklepie Play! Na szczęście można go usunąć

Łukasz Pająk Aplikacje 2017-10-10

Coraz częściej mówi się o niebezpieczeństwach czyhających na użytkowników smartfonów. Nic dziwnego – w końcu urządzenia mobilne rosną w siłę i przechowują coraz cenniejsze dane. Te są bardzo atrakcyjne dla wielu nieuczciwych osób, więc czemu ich nie ukraść? Wirusy, malware, trojany – pojęcia dotychczas związane z komputerami osobistymi i Windowsem teraz dotyczą też Androida. Tym razem zagrożenie nie jest ogromne, ale pokazuje, że Google powinno zaostrzyć certyfikację aplikacji, które trafiają do sklepu Play.

Każdy z Was zapewne ma wyrobioną opinię na temat antywirusa Avast. Jest to wciąż bardzo popularny program na systemie Microsoftu z dedykowaną aplikacją dla „Robocika”. Mogłoby się wydawać, że niejedną, gdyż w sklepie Androida znajdziemy kilka pozycji, które reklamują się pod pojęciami związanymi z bezpieczeństwem. Pracownik firmy ESET odkrył, że jedna z nich to zwykłe oszustwo. „Avast Internet Security” to nic innego jak zwykły program do wyświetlania reklam i żądań o jak najwyższą ocenę w sklepie Play. Na szczęście nie wykryto żadnego zagrożenia dla danych na urządzeniach, a po odinstalowaniu ślad po tej aplikacji znika.

Fałszywego Avasta znajdziecie pod następującym linkiem: Klik! Umieszczam go tutaj wyłącznie byście mogli się upewnić, czy nie zainstalowaliście podrobionego programu. W jaki sposób trafił on do sklepu Play? Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć tego typu aplikacje. Jednak w wymaganiach Google wyraźnie jest zaznaczone, aby umożliwić użytkownikowi anulowanie i całkowite odrzucenie zachęcania do ocenienia programu.

źródło: Twitter



 • Miki Gry

  Już jej nie ma i dobrze

  Szukałem tego dewelopera w sklepie przez gmaila jak i DevTech inc. i kompletnie wyparował. Czyli Google jednak coś zrobiło

 • bartekreaper

  Dlatego właśnie nie warto instalować żadnego antywirusa na Androidzie 🙂

 • Michał Turkowski

  Nie rozumiem tej ostatniej serii z antywirusem Avast. Wygląda mi to na celową reklamę produktu. Posiadałem ten antywirus na komputerze i smartphonie i nie mam dobrej opinii na jego temat .Program jest mistrzem w pochłanianiu pamięci Ram zarówno na smartphonie jak tym bardziej na komputerze. Więc odradzam jego instalację. Poza tym antywirus na smartphonie nie jest czymś niezbędnym jak w przypadku komputera.

 • Pan Rafał (r4ph4ell)

  Sugeruję klikać na „zgłoś nieodpowiednia treść” a potem zaznaczać „kopiowanie lub podszywanie się” we wszystkich podrobionych aplikacjach tego usera, a nie jest to jedyny taki przypadek w tym wypadku.

 • Mikołaj Dymek

  proszę spojrzeć na wydawcę firma krzak
  oryginał jest tu https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avast.android.mobilesecurity
  wydawca avast SOFTWARE i tyle w temacie.
  proszę sprawdzać dostawców a nie tylko sugerować się nazwą aplikacji

 • Hijinx

  Ależ ten Android bezpieczny..uuulalal;-) od zawsze powtarzam, że to nie tylko gówniany system ale też zero bezpieczeństwa. Google wystawia sobie świadectwo dopuszczając do tego typu sytuacji.

  • edi194

   Żadne urządzenie nie zapewni ci bezpieczeństwa jeżeli użytkownik nie będzie umiał się samemu o takie zatroszczyć lol

  • Łukasz Pająk

   W jaki sposób powyższy przykład pokazuje niebezpieczeństwo Androida?

  • stark2991

   Jak rozumiem nie słyszałeś o podobnych przypadkach w AppStore i sklepie mobilnego Windowsa? Albo Ci to nie przeszkadza…

 • Maciek

  Dlaczego Google nie zacznie po prostu weryfikować aplikacji przed opublikowaniem ich w swoim sklepie?

  • Łukasz Pająk

   Ależ je weryfikuje, co też nawet we wpisie zaznaczyłem. Tylko weryfikacja nie wygląda tak jak powinna.

  • stark2991

   Aplikacje są weryfikowane, ale przez automat. Jeśli taka apka nie wykazuje jawnych działań wirusopodobnych to przechodzi testy. Jak sobie to wyobrażasz? Że ktoś tam siedzi i to instaluje a potem łazi po menu i sprawdza czy wszystko działa? Nikt tak nie robi

   • Maciek

    Apple tak robi

    • Darek T

     Nie robi, robi identycznie jak google